W czwartek 5 grudnia odbędzie się kolejna "Archi Prelekcja" organizowana w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu. Gościem wydarzenia w Muzeum Miasta Gdyni będzie dr Tomasz Wagner z Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.Wykład "Od romantyzmu do awangardy - oblicza zabrzańskiego modernizmu 1922-1945", zostanie poświęcony niezwykle ciekawemu wątkowi dynamicznego rozwoju architektury modernistycznej Zabrza w okresie międzywojennym, w tym widocznego wpływu na jej rozwój nurtów i tendencji w architekturze niemieckiej i amerykańskiej. „Archi Prelekcja” będzie także okazją do zapoznania się z nowo wydaną książką dr Tomasza Wagnera - "Architektura Modernistyczna w Zabrzu". Więcej informacji na www.modernizmgdyni.pl/.BIO:dr inż. arch. Tomasz Wagner, adiunkt w Katedrze Projektowania Architektonicznego, ur. 1973 w Zabrzu. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej 1997. Uczeń i wieloletni współpracownik prof. Jerzego Witeczka. Ukończył Studium Pedagogiczne i Studium Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki. Członek SARP i PAN. Dwukrotny laureat konkursu Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (1998, 2002), wyróżnień w Międzynarodowym Biennale Architektury 1996. Współautor obiektów nagrodzonych w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w 2012 roku. Autor szeregu publikacji naukowych, konferencyjnych i opracowań poświęconych architekturze Górnego Śląska oraz ochronie dziedzictwa kulturowego. W okresie współpracy z B.P. Mexem (od 1997) uczestnik zespołów projektowych (współautor) Centrum Administracyjnego w Dąbrowie Górniczej i adaptacji budynków pokopalnianych na Gliwicką Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości w ramach projektu Nowe Gliwice. Współautor zrealizowanych projektów budynków biurowych, administracyjnych, laboratoryjnych i dydaktycznych, m.in: adaptacji Budynku WKU w Zabrzu na Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej oraz Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko w Gliwicach.Kontakt: Jacek Debis, dyrektor ds. projektów strategicznych w Agencji Rozwoju Gdyni, e-mail: jacek.debis@arg.gdynia.pl, tel.: 58 732 85 59.W czwartek 5 grudnia odbędzie się kolejna "Archi Prelekcja" organizowana w ramach projektu Gdyński Szlak Modernizmu. Gościem wydarzenia w Muzeum Miasta Gdyni będzie dr Tomasz Wagner z Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.Wykład "Od romantyzmu do awangardy - oblicza zabrzańskiego modernizmu 1922-1945", zostanie poświęcony niezwykle ciekawemu wątkowi dynamicznego rozwoju architektury modernistycznej Zabrza w okresie międzywojennym, w tym widocznego wpływu na jej rozwój nurtów i tendencji w architekturze niemieckiej i amerykańskiej. „Archi Prelekcja” będzie także okazją do zapoznania się z nowo wydaną książką dr Tomasza Wagnera - "Architektura Modernistyczna w Zabrzu". Więcej informacji na www.modernizmgdyni.pl/.BIO:dr inż. arch. Tomasz Wagner, adiunkt w Katedrze Projektowania Architektonicznego, ur. 1973 w Zabrzu. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej 1997. Uczeń i wieloletni współpracownik prof. Jerzego Witeczka. Ukończył Studium Pedagogiczne i Studium Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki. Członek SARP i PAN. Dwukrotny laureat konkursu Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (1998, 2002), wyróżnień w Międzynarodowym Biennale Architektury 1996. Współautor obiektów nagrodzonych w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego w 2012 roku. Autor szeregu publikacji naukowych, konferencyjnych i opracowań poświęconych architekturze Górnego Śląska oraz ochronie dziedzictwa kulturowego. W okresie współpracy z B.P. Mexem (od 1997) uczestnik zespołów projektowych (współautor) Centrum Administracyjnego w Dąbrowie Górniczej i adaptacji budynków pokopalnianych na Gliwicką Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości w ramach projektu Nowe Gliwice. Współautor zrealizowanych projektów budynków biurowych, administracyjnych, laboratoryjnych i dydaktycznych, m.in: adaptacji Budynku WKU w Zabrzu na Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej oraz Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko w Gliwicach.Kontakt: Jacek Debis, dyrektor ds. projektów strategicznych w Agencji Rozwoju Gdyni, e-mail: jacek.debis@arg.gdynia.pl, tel.: 58 732 85 59. Opublikowano: 03.12.2013 00:00 Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)