Pożegnanie z imponującymi elegancją i wielkością statkami pasażerskimi w gdyńskim porcie. Do wiosny... Sezon wycieczkowców 13 października zamknie wizyta ostatniego ze zgłoszonych statków - pływającej pod bermudzką banderą, Adonii. Jednostka ma 181 m długości, zacumuje o godz. 8.00 a o godz. 18.00 opuści Nabrzeże Francuskie. W sumie w tegorocznym sezonie Gdynię odwiedziło 57 wycieczkowców. Najczęściej, bo aż 10 razy, do gdyńskiego portu zawijała AIDAbella. Sześciokrotnie gościliśmy Costa Pacyfikę. Prawie 252-metrowa AIDAbella, zbudowana w 2008 roku, pływa pod włoską banderą. Na swoich pokładach może pomieścić 2500 pasażerów oraz ponad 600 osób załogi. 1 lipca 2013 roku w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę tego wycieczkowca. Jedną z dwóch najdłuższych jednostek wśród tegorocznych statków (zaraz po MSC POESIA - 293,8 m) jest Costa Pacifica o tonażu brutto 114 147 GT oraz długości 290,2 m. Wybudowany w 2009 roku wycieczkowiec po raz pierwszy gdyński port odwiedził w maju 2011 roku. Costa Pacifica została uhonorowana tablicą pamiątkową w Alei Statków Pasażerskich w czerwcu tego samego roku.Za rok gościć będziemy kolejne statki... Zgodnie z zapowiedziami, 7 maja 2014 roku do Gdyni przybędzie pływający pod japońską banderą wycieczkowiec Asuka II, inaugurując w gdyńskim porcie kolejny sezon. Najdłuższym ze statków pasażerskich będzie Celebrity Eclipse, mierzący aż 317 metrów. I jeszcze mała ciekawostka: średnia długość statków wycieczkowych awizowanych na przyszły sezon to 239,98 m.Więcej informacji: Kaja Kalwiasińska, Specjalista ds. Public Relations, Zarząd Morskiego Portu Gdynia, tel. 58 621 55 00. Opublikowano: 08.10.2013 00:00 Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)