W dniach 20-22 września w gmachu Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni (al. Jana Pawła II 3) odbędzie się trzecia międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni. Architektura XX w. do lat 60. i jej ochrona". Uczestniczyć w niej będzie ponad 100 najwyższej klasy specjalistów z 13 krajów. Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas konferencji będzie można wysłuchać 40 prelekcji specjalistów od modernizmu z takich krajów, jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwajcaria, Szwecja, Dania, Holandia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Ukraina, Izrael i Polska. Pierwszy dzień będzie poświęcony tendencjom i wzorcom w architekturze i urbanistyce do lat 60 XX w., a drugi - ochronie i konserwacji architektury modernistycznej. W sobotę podczas zwiedzania uczestnikom zaprezentowane zostaną wybrane przykłady architektury. Wiele referatów będzie dotyczyć architektury Gdyni, m.in.:- „Nowy wzorzec wilii modernistycznej lat trzydziestych - willa Wiktora Roszczynialskiego w Orłowie oraz powojenna kontynuacja idei" - dr hab. inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik, Politechnika Gdańska - 20 września, blok od godz. 15.30;- „Formalne i przestrzenne odwołania architektury portu gdyńskiego do innych obiektów wybranych ośrodków europejskich" - mgr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska, Politechnika Gdańska - 20 września, blok od godz. 15.30;- „Negatyw idei modernistycznego budynku - studium przypadku. Gdynia, ul. Pomorska 18" - dr inż. arch. Kazimierz Butelski, Politechnika Krakowska - 21 września, blok od godz. 15.30. Wstęp na zaproszenia (dostępne m.in. w Zespole Prasowym Urzędu Miasta Gdyni), ale dziennikarzom wystarczą legitymacje prasowe. Szczegółowy program konferencji na stronie internetowej: www.gdynia.pl/zabytki. Opublikowano: 17.09.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)