Dzisiaj (5 czerwca) w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) ustanowiono Nagrodę im. Macieja Płażyńskiego, którą będą honorowani dziennikarze i media służące Polonii. Intencją inicjatorów nagrody jest zachowanie w pamięci Polaków jej Patrona - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat. Nagroda będzie przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polonii, redakcja medium polonijnego. Laureatem może być dziennikarz, grupa dziennikarzy oraz zespół redakcyjny. Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich stanowią statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, zaś nagrodą w kategorii redakcja medium polonijnego jest statuetka. Ogłoszenie laureatów nagrody odbywać się będzie corocznie w Muzeum Emigracji w Gdyni. Do czasu jego otwarcia nagroda wręczana będzie w Muzeum Miasta Gdyni. Nagrodę ustanowili: - Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego;- Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska;- Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni;- Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu;- Jakub Płażyński, syn Macieja Płażyńskiego;- Jarosław Włodarczyk, Przewodniczący Rady Press Club Polska;- Maciej Kazienko, Dyrektor Fundacji Pomorskiej. tekst „Inicjatywy powstania Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii" regulamin nagrody Dodatkowe informacje: Jarosław Włodarczyk, Press Club Polska, tel. 501 42 48 07, e-mail: jaroslaw.wlodarczyk@pressclub.pl. Opublikowano: 05.06.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)