W Porcie Gdynia padł kolejny rekord! W sobotę 16 marca 2013 r. przy nabrzeżu Holenderskim w Morskim Terminalu Masowym Gdynia (MTMG) zacumował prawdziwy olbrzym - masowiec m/v „Mona Pegasus". To największy statek, jaki dotychczas wszedł do gdyńskiego portu z ładunkiem. Ten morski kolos, zbudowany w 2000 roku, pływa pod banderą Panamy. Ma 289 metrów długości i 45 metrów szerokości, a do MTMG wszedł z zanurzeniem 12,9 metra. Statek w dziewięciu ładowniach przywiózł - bagatela - ponad 102 tysiące ton australijskiego węgla. Rozładunek tak dużej ilości towaru potrwa co najmniej 4 dni. To kolejny rekord wielkości statków zawijających do gdyńskiego terminalu masowego. Dotychczasowy dzierżył masowiec m/v „Linda Fortune", który w marcu 2012 roku także przywiózł węgiel do Polski. MTMG - Morski Terminal Masowy Gdynia to uniwersalny, nowoczesny terminal obsługujący różnego rodzaju ładunki z zachowaniem najwyższych europejskich norm ekologicznych. Zdolność przeładunkowa terminalu to 22 500 ton na dobę. Wielkim atutem MTMG jest fakt, iż przy nabrzeżu Holenderskim można obsługiwać statki o zanurzeniu do 13 metrów. Opublikowano: 18.03.2013 00:00 Autor: Krzysztof _Romański (2012)