W tym tygodniu dominują wątki gdyńsko-japońskie. Trwa wizyta trzech okrętów z Kraju Kwitnącej Wiśni, do zespołu Arki Gdynia dołączył japoński piłkarz Tomoki Fujikawa, a Wojciech Labuda z III LO w Gdyni zdobył srebrny medal w zakończonej na początku sierpnia X Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Kioto. W światowym finale Olimpiady wzięło udział ponad 130 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 35 krajów świata. Polskę reprezentowało czterech młodych znawców geografii. Wszyscy musieli rozwiązać pisemny test, sprawdzający wiedzę oraz umiejętności, wziąć udział w dwudniowych zajęciach terenowych oraz wykazać się podczas quizu multimedialnego. Wojciech Labuda z gdyńskiej „Trójki" wypadł najlepiej w polskiej ekipie, a jego srebrny medal jest powtórzeniem ubiegłorocznego sukcesu z niemieckiej Kilonii. Na drugim stopniu podium stanął również Piotr Siwek z I LO w Tarnowie, a brązowy medal zdobył Jakub Wolak z V LO w Krakowie. W Olimpiadzie startował również Filip Matras z II LO w Puławach. W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli piąte miejsce wśród 32 drużyn. Na przyszłoroczną, XI Międzynarodową Olimpiadę Geograficzną polscy uczniowie będą mieli zdecydowanie bliżej, bowiem odbędzie się ona w Krakowie. Opublikowano: 08.08.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)