Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców. Aktualizacja terminu
Komunikaty dla mediów

Pamiętamy!

22 października 2013 r. mija 13 lat od śmierci Franciszki Cegielskiej, Posłanki na Sejm III kadencji i Minister Zdrowia, a w latach 1990 - 1998 Prezydent Gdyni.


Pod jej rządami - bo była niewątpliwym i charyzmatycznym liderem podobnych sobie entuzjastów demokratycznych przemian - Gdynia rozkwitła inicjatywami stając się synonimem sukcesu i przedsiębiorczości.


W uznaniu wybitnych zasług Rada Miasta Gdyni, w lutym 2000 r. przyznała Jej Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jej imieniem nazwany został węzeł komunikacyjny, o kluczowym znaczeniu dla Gdyni. Z inicjatywy uczniów, nauczycieli i rodziców Franciszka Cegielska jest patronem Zespołu Szkół nr 14 w dzielnicy Dąbrowa.


Franciszka Cegielska pozostanie na zawsze w panteonie najbardziej dla Miasta zasłużonych, obok Eugeniusza Kwiatkowskiego, czy ostatniego przed wybuchem II wojny światowej komisarza Rządu RP w Gdyni - Franciszka Sokoła. Dla przyjaciół pozostanie na zawsze we wspomnieniach - Mądrą i Kochaną Franciszką.

Zdjęcia Franciszki Cegielskiej - fot.Maria Pachaly, fot. materiały prasowe UM Gdyni, fot. T. Smużyński materiały UM Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 21.10.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona