Muzeum Emigracji w Gdyni zachęca do udziału w konkursie im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Pod hasłem „Poznaj się na rodaku!" zbierane są reportaże fotograficzne bądź filmowe o wyjątkowych osobowościach napotkanych w drodze. Prace można nadsyłać do 10 stycznia 2014 roku. Autor najciekawszej relacji otrzyma nagrodę w wysokości 5000 zł. Poprzez konkurs chcemy popularyzować tematykę emigracyjną i zwracać uwagę Polaków w kraju na życie Polonii, na jej osiągnięcia i sukcesy - tak ideę nagrody wyjaśnia dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, Karolina Grabowicz-Matyjas - jednocześnie propagujemy polskość jako niezwykły fenomen ludzi, którzy w każdym miejscu potrafili realizować swoje plany, ambicje i marzenia, jako żywioł energii i optymizmu, otwarty na świat, nowe miejsca i ludzi.Muzeum Emigracji w Gdyni zachęca zarówno doświadczonych globtroterów jak i zwykłych turystów by otworzyli się w czasie swoich podróży na rodaków za granicą. Jeśli spotkacie człowieka, który Was zafascynował, kto swoją postawą inspiruje innych, przełamuje schematy, burzy stereotypy, a może zmienił wasze życie - podzielcie się tym! Stwórzcie krótki reportaż w postaci kilku fotografii bądź filmu. Nie zapomnijcie opatrzyć go tekstem opisującym bohatera opowieści. Jury będzie szukało oryginalnych, ważnych, poruszających historii. Do fotografowania możecie użyć nawet telefonu komórkowego - najważniejszy jest człowiek, o którym opowiadacie. Spróbujcie przekazać jego historię i pokazać w jego naturalnym otoczeniu. Niektórych spotkań nie można zaplanować, jeśli jednak szykujecie się do wyjazdu warto zajrzeć na stronę http://www.muzeumemigracji.pl/ by poznać szczegóły regulaminu konkursu. Prace oceniać będą: Marek Kamiński - podróżnik, polarnik, zdobywca Północnego i Południowego Bieguna, Chris Niedenthal - fotograf, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, Tomek Michniewicz - dziennikarz, backpacker, fotograf, autor bestsellerowej książki „Samsara. Na drogach, których nie ma" oraz Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni - Karolina Grabowicz-Matyjas. Autor najciekawszej relacji otrzyma nagrodę w wysokości 5000 zł. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas najważniejszej imprezy podróżniczej w kraju - Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY w Gdyni. Patronem Nagrody jest Paweł Edmund Strzelecki - pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata, wybitny geograf, którego wyprawy do dziś imponują zasięgiem i rozmachem. Najważniejszych odkryć dokonał w Australii - opisał nowe krainy oraz pasma górskie, zidentyfikował złoża węgla, ropy naftowej i złota. Dzięki niemu najwyższy szczyt kontynentu dziś nosi nazwę Góra Kościuszki. Historia zna wiele innych przykładów polskich emigrantów, którzy dokonywali przełomowych odkryć, ustanawiali rekordy, inicjowali rozwój gospodarczy, kształtowali życie polityczne w różnych rejonach świata. Poprzez Nagrodę Strzeleckiego Muzeum Emigracji w Gdyni pragnie powiedzieć coś o dzisiejszym świecie, współczesnej Polonii i jej pozytywnych bohaterach, którzy czynią świat lepszym i ciekawszym.Dodatkowe informacje: Joanna Wojdyło, Rzecznik Muzeum Emigracji w Gdyni - tel. 606 167 972 lub 58 623 35 93, e-mail: j.wojdylo@muzeumemigracji.pl Opublikowano: 12.09.2013 00:00 Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)