W niedzielę, 28 kwietnia 2013 r., o godz. 11.00 w gdyńskim basenie jachtowym im. gen. Mariusza Zaruskiego odbędzie się uroczyste pożegnanie kpt. Krystiana Szypki, który wypłynie do brytyjskiego Plymouth. Stamtąd 27 maja 2013 r. wyruszy w rejs przez Atlantyk z Europy do USA pamięci Małgorzaty Dydek. Będzie to pierwszy po 13 latach start Polaka w Transatlantyckich Regatach Żeglarzy Samotników OSTAR. Obie daty nie są przypadkowe. W niedzielę przypada rocznica urodzin Małgorzaty Dydek, a w dzień startu regat - druga rocznica śmierci wybitnej koszykarki. Zafascynowany jej postawą i osiągnięciami kpt. Krystian Szypka swój udział w OSTAR zadedykował pamięci Małgorzaty Dydek. Zawodniczka odnosiła sukcesy w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale najdłużej związana była z Gdynią, grając w latach 1998-2005 w drużynie Lotosu. W niedzielę z kapitanem będzie można porozmawiać przy jachcie „Sunrise" w godz. 9.30-10.40. Od godz. 9.30 na terenie parkingu w marinie czynne będzie miasteczko koszykarskie dla młodzieży, a w Yacht Klubie Polska udostępniona zostanie wystawa prac plastycznych, stworzonych w ramach programu „OSTAR for Dydek". Z Krystianem Szypką będzie można się spotkać również w piątek, 26 kwietnia 2013 r., o godz. 17.00 w siedzibie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego w Gdyni (al. Jana Pawła II 11). Podczas ostatniego „Spotkania z historią OSTAR" żeglarz opowie o swoich przygotowaniach do rejsu i innych uczestnikach tegorocznej edycji legendarnych transatlantyckich regat. W ramach projektu „OSTAR for Dydek" powstał również program skierowany do dzieci i młodzieży, którego celem była promocja sportu z elementami edukacji morskiej. Jego ambasadorem została Katarzyna Dydek, siostra Małgorzaty. W 11 miastach Polski i Węgier odbyły się rozgrywki sportowe oraz konkursy plastyczno-fotograficzne, w których wzięło udział ok. 1250 dzieci i młodzieży. W sobotę, 27 kwietnia 2013 r., o godz. 11.00 w hali Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się ogólnopolski finał. Weźmie w nim udział 280 osób z 9 miast. OSTAR (Original Singlehanded Transatlantic Race) to najstarsze i najtrudniejsze transatlantyckie regaty samotników. Trasa wyścigu prowadzi przez północny Atlantyk uznawany za akwen niebezpieczny i nieprzyjazny żeglarzom, którzy muszą się zmierzyć z przeciwnymi wiatrami i prądami oraz mgłami i górami lodowymi. Krystian Szypka weźmie w nich udział jako ósmy Polak w historii. Podąży szlakami m.in. takich sław, jak: Krzysztof Baranowski, Zbigniew Puchalski, Kazimierz „Kuba" Jaworski czy Teresa Remiszewska. UWAGA! W niedzielę, 28 kwietnia 2013 r., po wypłynięciu jachtu fotoreporterom udostępniona zostanie motorówka, z której będzie można zrobić żeglarzowi zdjęcia na wodzie. Chętni proszeni są o kontakt do 26 kwietnia. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.ostarfordydek.pl/. Kontakt: Ewa Górska, tel. 602 683 168, e-mail: ewa.gorska@pozz.org.pl. Opublikowano: 23.04.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)