Komunikaty dla mediów

Sezon plażowy zbliża się wielkimi krokami

plażą Gdynia Śródmieście z lotu ptaka

Już za moment plaże znowu będą tętnić życiem (fot. gdyniasport.pl)

Gdyńskie plaże przygotowują się do rozpoczęcia kolejnego sezonu kąpielowego. Już niedługo będziemy mogli cieszyć się słońcem, morzem i mnóstwem atrakcji na plażach w Gdyni pod bezpiecznym okiem ratowników.


Kąpieliska w Gdyni


Podobnie, jak miało to miejsce od 1998 roku Gdyńskie Centrum Sportu zorganizuje kąpieliska w czterech dzielnicach. Są to Babie Doły (100 m), Śródmieście (200 m), Redłowo (100 m) i Orłowo (100 m). Sezon rozpocznie się 21 czerwca w piątek (Śródmieście) oraz od 1 lipca w poniedziałek (Babie Doły, Redłowo i Orłowo). Zapraszamy wszystkich miłośników wodnych atrakcji od 9:30-17:30 aż do końca sierpnia.

plaże

Bezpieczeństwo na kąpieliskachBezpieczeństwo plażowiczów niezmiennie pozostaje priorytetem. 31 ratowników z Gdyńskiego Centrum Sportu wyposażeni są w nowoczesny sprzęt, w tym łodzie motorowe, skuter ratowniczy z platformą, pojazdy ATV z przyczepą do ewakuacji oraz deski ratownicze RescueBoard. Na każdej plaży znajduje się również defibrylator AED.

Zaleca się kąpiel wyłącznie w miejscach strzeżonych, w pobliżu wież ratowniczych. Warto również pobrać aplikację „Ratunek” i zapamiętać numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100.

W tym roku ponownie na wszystkich kąpieliskach pojawią się bojki ratownicze „Pamelki”. Są one dostępne dla plażowiczów na wypadek sytuacji awaryjnych, zwłaszcza poza godzinami pracy ratowników.

ludzie na plaży

Plaże dostępne dla wszystkich


Gdyńskie plaże są dostosowane również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na plaży w Śródmieściu dostępny jest wózek kąpielowy umożliwiający transport po piasku i kontakt z wodą. Wózek można zamówić u ratownika w godzinach 9:30-10:30 pod numerem 785 174 737.
Specjalne kładki na plażach w Śródmieściu i Orłowie umożliwiają osobom na wózkach inwalidzkich dotarcie bezpośrednio nad wodę. W minionych latach plaża nr 6 w Śródmieściu otrzymała prestiżowe wyróżnienie „Plaże dla Wszystkich” właśnie za zapewnienie bezpieczeństwa i dostępności.

pamelki


Aktualne warunki na plażachAktualne informacje o sytuacji na gdyńskich plażach można sprawdzić na stronie www.plaze.gdyniasport.pl. Znajdziemy tam dane o temperaturze powietrza i wody, stanie morza oraz o tym, czy kąpieliska są otwarte (biała flaga) czy zamknięte (czerwona flaga).
Gdyńskie kąpieliska są również częścią systemu ratownictwa wodnego w Sopocie, który koordynuje działania na terenie całego województwa pomorskiego.

plaże dla wszystkich

Morze aktywności

Zbliżający się sezon w Gdyni tradycyjnie obfituje w liczne imprezy sportowe, które z pewnością przyciągną zarówno mieszkańców, jak i turystów. Aktywne Lato na plaży oferuje bezpłatne aktywności, w tym turnieje siatkówki plażowej od końca czerwca do lipca. Nie zabraknie weekendowych turniejów beach soccera, rugby czy siatkówki. W dniach od 19 do 21 lipca odbędzie się Aktywna Plaża, czyli turniej siatkarski dla grup wiekowych od U13 do open.

zawodnik w wodzie

Najważniejszym żeglarskim wydarzeniem niezmiennie pozostaje Gdynia Sailing Days (28 czerwca – 4 lipca), największe regaty w basenie Morza Bałtyckiego. Miłośnicy jachtingu będą mogli wziąć udział w Polboat Yachting Festival (18-21 lipca), który zgromadzi entuzjastów branży żeglarskiej. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie Enea IRONMAN 70.3 Gdynia (2-4 sierpnia), czołowa impreza triathlonowa w kraju, której trasa zaczyna i kończy się na plaży Gdynia Śródmieście. W sierpniu odbędzie się także międzynarodowy turniej tenisa plażowego LTE Beach Tennis Cup (20-26 sierpnia) oraz długo wyczekiwany Red Bull Konkurs Lotów (17-18 sierpnia), który po pięciu latach przerwy ponownie zagości w Gdyni, przyciągając 40 załóg walczących o najdłuższy lot na samodzielnie skonstruowanych maszynach.

żaglówki na wodzie

Do słonecznego zobaczenia w Gdyni! Ahoj!

  • ikonaOpublikowano: 18.06.2024 10:00
  • ikona

    Autor: Marek Urbaniak (m.urbaniak@gdyniasport.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.06.2024 10:34
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona