Komunikaty dla mediów

Słuchamy przedsiębiorców w kryzysie koronawirusa

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

W związku z rozprzestrzenianiem się koronowirusa w Polsce Gdynia postanowiła w szczególny sposób wsłuchać się w potrzeby instytucji, firm i przedsiębiorstw, które z powodu zaistniałej sytuacji znalazły się w trudnej sytuacji. 

Rozprzestrzeniający się koronawirus Covid-19 i podejmowane w związku z walką z nim działania niosą ze sobą skutki gospodarcze. Mając tego świadomość Gdynia szczególnie wsłuchuje się w ich potrzeby, chcąc pomóc im przezwyciężyć stojące przed nimi wyzwania. Gdyńscy przedsiębiorcy mają od dziś możliwość zgłaszania wszelkich postulatów i potrzeb dotyczących wspierania ich w obecnej sytuacji. Należy je kierować drogą mailową na adres gcwp@gdynia.pl. Do nadsyłania propozycji zaproszeni są wszyscy przedsiębiorcy. Nadesłane propozycje zostaną zebrane i przekazane do Ministerstwa Rozwoju.

- Dzisiaj priorytetem dla miasta jest oczywiście podjęcie każdego działania, które przyniesie cel w postaci ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. Podejmujemy je bez wahania, ale mamy świadomość, że są to decyzje bardzo poważne, i że będą miały swoje określone skutki gospodarcze. Biorąc pod uwagę to, jak silnie stawiamy na przemysł spotkań i jak ważna jest dla nas Gdyńska Rada Turystyczna już dzisiaj zgłaszamy się do przedsiębiorców branży MICE, ale także do wszystkich pozostałych, których ta trudna sytuacja dotyka. Chcemy współpracować w zakresie rozwiązań ochronnych, które pomogą przetrwać ten trudny czas. Oczywiście miasto nie ma zbyt wielu instrumentów w tej kwestii, natomiast jesteśmy w kontakcie z Ministerstwem Rozwoju, które przygotowuje cały pakiet rozwiązań związanych z epidemią koronawirusa. - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.Postulaty gdyńskich przedsiębiorców mają być uzupełnieniem dla propozycji zawartych w projekcie pakietu osłonowego, przygotowywanego przez Ministerstwo. Na dzień dzisiejszy - w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – istnieje możliwość udania się pracowników do domu i sprawowania opieki nad dzieckiem oraz pozyskania dodatkowego, 14-dniowego, zasiłku opiekuńczego z tego tytułu.

- Bardzo nas martwi to, że ogromna ilość wydarzeń kulturalnych, sportowych i biznesowych została odwołana. To są konkretne straty dla przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że obietnice pani minister Jadwigi Emilewicz – które dotyczą przede wszystkim ulg i odroczeń w daninach publicznych, czyli podatkach i ZUSie – zostaną spełnione i zostaną wdrożone specjalne rozwiązania legislacyjne, które poprawią płynność finansową. Na pewno będziemy przedsiębiorców o tym na bieżąco informować i na pewno będziemy bardzo lobbować w ministerstwie aby te rozwiązania zostały przyjęte – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet ma zawierać propozycje zmian legislacyjnych, które przyczynią się do poprawy sytuacji przedsiębiorców. Pakiet ma wprowadzać m.in.:
  • Ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS
  • Poprawę płynności finansowej firm - instrumenty finansowe dla firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów
  • Ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów. 
Szczegóły dostępne są na stronie Ministerstwa Rozwoju. Informacje na temat wsparcia dla gdyńskich przedsiębiorców będą na bieżąco publikowane na stronach Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczościgdynia.pl.

  • ikonaOpublikowano: 10.03.2020 07:19
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.03.2020 11:29
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona