Komunikaty dla mediów

Startuje projekt Miasto Słowa / Czytelnik-Kreator

Pod patronatem prestiżowej Nagrody Literackiej Gdynia rozpoczyna się cykl wydarzeń i akcji miejskich „Miasto Słowa / Czytelnik-Kreator", koncentrujących się wokół idei aktywnego czytelnika, a także wprowadzania literatury i działań literackich bezpośrednio w przestrzeń miejską,  w celu dotarcia do nowych grup odbiorców. Pierwszą odsłoną projektu, będzie realizowany w dniach 26-27 kwietnia „Weekend Literacki". Kolejne odbędą się 24-25 maja i 28-29 czerwca.
 
Wraz z pierwszym "Weekendem Literackim" rozpoczyna się konkurs na tweet literacki, który zostanie rozstrzygnięty 10 czerwca. Zwycięska, 140-literowa wiadomość (z imieniem i nazwiskiem autora) pojawi się na specjalnie wydrukowanych torbach, zakładkach i smyczach, wprowadzonych do sprzedaży. Cały dochód zostanie przeznaczony na gdyński dom hospicyjny dla dzieci "Bursztynowa Przystań". Zgłoszenia należy przesyłać na info@miastoslowa.pl wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem do 24 maja br. Każda osoba może zgłosić jeden tweet. Regulamin konkursu jest dostępny na http://www.miastoslowa.pl/.
 
Od 26 kwietnia w wybranych gdyńskich księgarniach pojawią się specjalne zaprojektowane regały Nagrody Literackiej Gdynia, które wyeksponują książki nominowanych i laureatów. Regały staną w księgarniach: Vademecum (ul. Świętojańska 5-7), Chimera (Centrum Gemini, ul. Jerzego Waszyngtona 21) oraz w dwóch księgarniach Gdańskiego Domu Książki (Róża Wiatrów, ul. Starowiejska 35 oraz Gdynia-Grabówek, ul. Stefana Okrzei 7/9).
 
Program pierwszego weekendu literackiego:
26.04 / sobota
- Godz. 10.00-22.00
Dworzec PKP Gdynia Główna, hall przed kasami głównymi - Czytelnia Dworcowa
Unikatowy projekt prospołeczny bazujący na pomyśle dotarcia z promocją czytelnictwa do jak najszerszego grona odbiorców. Dworzec jako przestrzeń tranzytowa, poczekalnia dla podróżujących, miejsce spotkań, odpoczynku stanowi idealne miejsce do prezentacji książek i działań literackich. W hallu głównym na przeciwko kas powstanie czytelnia zaaranżowana przez młodych dizajnerów, którzy wykorzystują istniejącą infrastrukturę, dobudowując do niej przemyślane elementy jak regały, lekkie parawany, lampy, przekształcając dużą, półokrągłą ławę w wygodną kanapę. Dzięki artystycznym ingerencjom standardowa przestrzeń dworcowa ulega radosnemu przekształceniu, całość ma sprawiać przytulne wrażenie, zachęcając do lektury w oczekiwaniu na pociąg. W ramach czytelni zostaną nieodpłatnie udostępnione książki i czasopisma literackie, w tym książki laureatów i nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia.
 
- Godz. 12.00-13.30 / 14.00-15.30
Gdynia InfoBox - Laboratorium Słowa: warsztaty z drabblami. Prowadzenie: Rafał Kuleta. Liczba miejsc: 30
Drabble - krótkie opowiadania o długości dokładnie 100 słów. Zadaniem autora drabbli jest wyrażenie interesujących, intrygujących pomysłów w bardzo zwięzłej formie, zachowującej jednak wszystkie cechy dobrej opowieści, najczęściej błyskotliwie spointowanej.
Rafał Kuleta - autor horrorów we wszystkich odmianach i odcieniach grozy, ekstremy, surrealizmu i bizarro. Jego drabble ukazały się do tej pory w e-zinie „Grabarz Polski", w magazynie grozy „Lśnienie", w dwóch amerykańskich antologiach „Little Stories for the Smallest Room" i „Apoc Donk", oraz na stronie Polskiego Centrum Bizarro. W 2011 roku wydał zbiór 333 drabbli „Krótkie Dni i Noce". Współautor zbiorów opowiadań: „Bizarro dla początkujących", „31.10 - Halloween po polsku", „O, choinka! Czyli jak przetrwać święta", „Gorefikacje" i „Gorefikacje II". Autor książki dla dzieci „Najzwyklejsze w świecie letnie przygody Gustawa Podróżnika".
 
- Godz. 16.00-18.00 /
Gdynia InfoBox -
Laboratorium Słowa: warsztaty komiksowe. Prowadzenie: autorzy komiksu o Gdyni "Miasto z widokiem", dr Elżbieta Żukowska (scenariusz) i Jakub Babczyński (rysownik). Liczba miejsc: 30
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się za co odpowiada scenarzysta, a za co rysownik podczas pracy nad albumem komiksowym; opowiemy jak tworzy się bohaterów i świat; czym różni się historia od scenariusza i po co właściwie ten scenariusz jest. Powiemy też co pomaga w pisaniu, czego unikać, o czym pamiętać. Uczestnicy stworzą krótką historię na podstawie informacji medialnych. Następnie, w oparciu o nią, nauczą się planować kadry na planszy i robić szkic strony komiksowej.
Jakub Babczyński - zilustrował takie komiksy jak: "Ballada o Eulalii", "Prawdziwy Przyjaciel", „Miasto z Widokiem", "O Piekarczyku Co Elbląg Uratował" oraz wiele krótkich historyjek w licznych magazynach. Weteran akcji 24h komiks, gdzie od 2009 roku, wraz z Piotrem Szulcem stworzyli 6 mini-albumów. Współtwórca gdańskiego projektu „Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie" i wykładowca na PJWSTK w Gdańsku.
Elżbieta Żukowska - z zawodu animator teatralny i historyk literatury. Niekiedy zasila szeregi wykładowców Kulturoznawstwa UG, zajmuje się wówczas mitologiami indoeuropejskimi, baśniami magicznymi i polską fantasy. Fascynatka literatury każdej, najczęściej jednak pisze o fantastyce; autorka wielu artykułów naukowych na ten temat i książki Mitologie Andrzeja Sapkowskiego. Swoją pasję teatralną realizuje jako scenarzystka teatralna. Swoją nową miłość - komiks - jako scenarzystka komiksu
 
- Godz. 14.00-15.30 / U Muzyk'uff
Laboratorium Słowa: warsztaty dla tekściarzy
Prowadzenie: Maciej Łyszkiewicz (kompozytor, autor tekstów piosenek) i Krzysztof Cezary Buszman (poeta, autor tekstów). Liczba miejsc: 40
Krzysztof Cezary Buszman dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni. Promotorką poety była Agnieszka Osiecka, która w 1996 roku napisała: "Mnie się najbardziej podobały te strofy, w których autor operuje swoistą grą słów". W 1997 roku poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie trzy lata później w Londynie powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej. W 2001 roku autor został przyjęty do Union of Polish Writers Abroad - Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, by już w następnym roku zasiąść w jego zarządzie.  W 2002 roku poeta został przyjęty do Stowarzyszenia Autorów ZAIKS i w tym samym czasie szereg jego wierszy znalazło uznanie wybitnych kompozytorów. W 2005 roku autor wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Autor hymnu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, hymnu kampanii „Kocham, nie biję", oraz hymnu programu „Profilaktyka a Ty" - „Nie wracajmy jeszcze na ziemię". Twórczość poety wskrzeszająca najlepsze tradycje polskiej poezji klasycznej, stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych. W 2005 roku Krzysztof Kolberger i Krzysztof Cezary Buszman nagrali płytę - na potrzeby rozgłośni literackich pt. Wiersze zawieruszone.
Maciek Łyszkiewicz - gdyński kompozytor, pianista i autor tekstów. Twórca zespołów No Limits, Łyczacza i Leszcze. Oprócz tych zespołów komponował piosenki dla Grażyny Łobaszewskiej i Doroty Marczyk. Muzyk sesyjny na m.in. płytach Golden Life, Apteka. Autor muzyki i słów do przebojów Kombinuj dziewczyno, Ta dziewczyna. Członek ZAiKS-u od 1994 roku zarówno jako kompozytor jak i autor tekstów. Do jego muzyki pisali teksty m.in. Jan Wołek, Zbigniew Książek, Agnieszka Osiecka i Krzysztof Buszman, zaś jego utwory prezentowane są w stacjach radiowych w Anglii, USA, Niemczech, Meksyku, Hiszpanii i w Skandynawii.
 
Wspólna akcja z Teatrem Gdynia Główna "Słowo do Kontroli".  Recytacje w autobusach ZKM w oparciu o fragmenty tekstów literackich nagrodzonych NLG w 2013r. - „Ocalenie Atlantydy" Zyty Oryszyn, „Sylwetki i cienie" Andrzeja Sosnowskiego
Projekt „Słowo do kontroli" jest akcją, która ma celu promocję poezji i prozy - „słowa" literackiego w przestrzeni miejskiej; stanowi też część działań reklamujących nadchodzące wydarzenia w Teatrze Gdynia Główna. Powstał jako kolejna inicjatywa TGG mająca na celu wyjście teatru naprzeciw odbiorcy, wejście w jego otoczenie, niejako zmuszenie do kontaktu ze sztuką osób, które nie uczestniczą w kulturze. Projekt opiera się na zasadach marketingu partyzanckiego, flash-moba, performance'u. Akcja odbywa się w gdyńskich trolejbusach i ma charakter cykliczny. Grupa trzech aktorów wsiada do pojazdu, po czym jeden z nich zaczyna prezentację tekstu wśród niczego niespodziewających się pasażerów. Kończąc, przedstawia autora oraz tytuł utworu, po czym zaprasza podróżnych-widzów do Teatru Gdynia Główna. W tym czasie pozostali uczestnicy akcji rozdają ulotki zachęcając do odwiedzenia tego nietypowego miejsca w podziemiach Dworca PKP, na peronie -1. Recytacja „trwa" przez jeden, dwa przystanki.
Dotychczas odbyły się trzy akcje „Słowa do kontroli". W kwietniu, maju i czerwcu projekt będzie kontynuowany jako część projektu „Miasto Słowa" promującej Nagrodę Literacką Gdynia 2014. Pod koniec kwietnia w gdyńskich trolejbusach będzie można posłuchać fragmentów tekstów literackich nagrodzonych w 2013r. - „Ocalenie Atlantydy" Zyty Oryszyn oraz „Sylwetki i cienie" Andrzeja Sosnowskiego. W maju i czerwcu prezentowana będzie twórczość tegorocznych nominowanych do NLG.
 
27.04 / niedziela
- Godz. 10.00-22.00
Dworzec PKP Gdynia Główna, hall przed kasami głównymi - Czytelnia Dworcowa
 
-  Godz. 14.30 / Cafe Księgarnia Vademecum
Spotkanie z Ewą Lenarczyk 
 
- Godz. 16.00 / Cafe Księgarnia Vademecum
Klub Czytelnika - otwarta dyskusja literacka na temat świata kobiecych doświadczeń w opowiadaniach ubiegłorocznej noblistki Alice Munro, Animator dyskusji: Elżbieta Wierszko
 
- Godz. 17.30 / U Muzyku'ff
Małgorzata Rejmer w rozmowie z dr Elżbietą Żukowską 
Małgorzata Rejmer - urodzona w 1985 roku w Warszawie polska pisarka. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. W 2009 wydała debiutancką powieść "Toksymia" (wyd. Lampa i Iskra boża) za którą w 2010 otrzymała za nią nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku opublikowała książkę "Bukareszt, kurz i krew" (Wydawnictwo Czarne ), za którą otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej "za najlepszą książkę z dziedziny literatury faktu " W 2013 roku była również nominowana do Paszportów Polityki w dziedzinie literatury.
Ewa Lenarczyk z domu Borkowska, po kądzieli z rodu Jasińskich. Urodzona w Elblągu, gdzie mieszkała do matury w 1975 roku. Później przeniosła się do Gdańska. Pracowała w Urzędzie Statystycznym i przez dziewięć lat zarządzałam Halą Targową na Gdańskiej Zaspie. Blisko 15 lat mieszkała na kaszubskiej wsi. Obecnie ponownie w Trójmieście, gdzie pisze swoje romanse i zajmuje się marketingiem sieciowym Polskiego Kolagenu. 
Jako pisarka zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Zojda z Bieszczad". Następnie „Nasza Klasa i co dalej" i „W poszukiwaniu szczęśliwego domu". Jesienią 2012 roku został wydany kolejny, tym razem przewodnikowy romans związany z Bułgarią: „Kochaj mnie od morza do morza". Obecnie trafia na półki II tom Naszej Klasy, a niestety ciągle obiecywana historyjka science-fiction  „Cnota dla Machu Picchu" schodzi znów na dalszy plan. "Czas pokaże co los przyniesie, a może jeszcze coś innego, ciekawszego napiszę" - mówi.
 
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!


Wydarzenia w ramach projektu, skierowane są zarówno do osób już czytających i pasjonujących się literaturą, jak i potencjalnych czytelników. Hasło „Czytelnik-Kreator" odwołuje się do możliwości kreacyjnych, tkwiących w każdej osobie, a także podkreśla aktywizującą funkcję literatury, która skłania do nieustannego rozwijania wyobraźni i budowania poprzez słowa nowych światów. Spory nacisk zostanie położony na rozwijanie umiejętności słowotwórczych i artystycznych poprzez serię działań edukacyjnych z wiodącym elementem programowym Laboratorium Słowa. Wymiernym rezultatem „Miasta Słowa" i akcji „Czytelnik-Kreator" jest zaangażowanie nowej grupy odbiorców w działania czytelnicze i informacyjne związane z Nagrodą Literacką Gdynia.
  
We współpracy z TGG powstaje akcja specjalna dedykowana Miastu Słowa - Chór Czytelników - happening angażujący czytelników w reżyserii Idy Bocian, ze scenariuszem Ewy Ignaczak na podstawie tekstu Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie". Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu i twórczym zaangażowaniem się we współtworzenie tego wyjątkowego chóru prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres: teatr@teatrgdyniaglowna.pl
 
Oficjalne serwisy Miasta Słowa:
http://www.miastoslowa.pl/
www.facebook.com/miastoslowa
www.twitter.com/miastoslowa
www.instagram.com/miastoslowa

Plakat Miasta Słowa - pobierz

Kontakt: Lena Dula, Stowarzyszenie A kuku sztuka, tel.: 690 000 590.

 

  • ikonaOpublikowano: 24.04.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona