Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaprasza na obchody 88. rocznicy śmierci Stefana Żeromskiego.Środa, 20 listopada- o godz. 11.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 29 im. Stefana Żeromskiego w Gdyni złożą kwiaty w Orłowie w Domku Żeromskiego, a o godz. 12.00 pod pomnikiem pisarza na skwerku jego imienia (przy Gdynia InfoBox). W tym miejscu, przed wojną stał dom, w którym pisarz tworzył „Wiatr od morza” w roku 1922. - Wieczorek patriotyczny w Domku ŻeromskiegoWieczorek poezji patriotycznej, zatytułowany „Nasza droga do wolności”, przygotowany przez SP nr 39 im. kpt. ż.w. K. Jurkiewicza w Gdyni. Uczniowie w inscenizacji teatralnej, złożą hołd tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości w 1918 r. i przypomną ważne wydarzenia z historii Polski tego okresu. Godzina 18.00, wstęp wolny, wejście od ul. Zacisznej.Sobota, 30 listopadaPokaz ostatniego polskiego filmu niemego „WIATR OD MORZA” z 1930 r. odbędzie się o godzinie 15.00 w Domku Żeromskiego w Orłowie.Film uznany za zaginiony, odnaleziono w 2001 r. w Narodowym Archiwum Filmowym w Pradze (kopia z czeskimi napisami). Film kręcono m.in. we wsi Krokowa, a występują w nim sławy polskiego kina przedwojennego: Adam Brodzisz, Eugeniusz Bodo, Kazimierz Junosza-Stępowski, w epizodzie Adolf Dymsza. Scenariusz napisali Wacław Sieroszewski i Anatol Stern na podstawie powieści Żeromskiego „Wiatr od morza”. Komentarz do filmu przed projekcją przedstawi redaktor Katarzyna Fryc. Wstęp wolny, wejście od ul. Zacisznej.Kontakt: Sławomir Kitowski, Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, tel.: 601 290 245. Opublikowano: 19.11.2013 00:00 Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)