Gdynia kocha film, film kocha Gdynię. Rozpoczyna się doroczne święto polskiego kina. Startuje 38. Gdynia - Festiwal Filmowy, który potrwa do 14 września 2013 r. O główną nagrodę - Złote Lwy walczy 14 filmów. Festiwal w Gdyni to przede wszystkim wizytówka polskiego kina - najlepsze filmy roku, najważniejsi twórcy, najgorętsze tematy. Tegoroczna impreza odbywa się między 9 a 14 września. Do konkursu głównego wyselekcjonowano czternaście filmów. Wśród nich bardzo dobrze znane już z ekranów kin - Drogówka Wojciecha Smarzowskiego, Bejbi Blues Kasi Rosłaniec czy Imagine Andrzeja Jakimowskiego. Nie zabrakło też głośnego obrazu Ryszarda Bugajskiego Układ zamknięty. Czy to właśnie któryś z tych filmów podbije w tym roku serca jurorów? A może główny laur przypadnie w udziale którejś z festiwalowych premier, których tym razem jest aż siedem - wśród nich obraz Chce się żyć Macieja Pieprzycy, który właśnie zdobył Grand Prix festiwalu w Montrealu. Wybór filmów do konkursu głównego był raczej prosty i oczywisty. Na pewno trudniej będzie jurorom wybrać zwycięzcę, bo w tym roku nie ma zdecydowanego faworyta - mówi Michał Chaciński, dyrektor artystyczny Festiwalu. Zwycięzcę wyłoni międzynarodowe jury, któremu przewodniczy Janusz Głowacki. Ponadto, w gronie selekcjonerów znaleźli się Urszula Antoniak - polsko-holenderska autorka scenariuszy i reżyserka, Agata Buzek - aktorka, Christopher Hampton - brytyjski dramatopisarz, scenarzysta filmowy i telewizyjny, Agnieszka Holland - reżyser, laureatka licznych nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, Kirsten Niehuus - dyrektor zarządzająca w Dziale Funduszy Filmowych, Medienboard Berlin-Brandenburg oraz Arthur Reinhart - polski autor zdjęć filmowych, montażysta i producent. Ich decyzję poznamy poznamy 14 września podczas uroczystej gali w nowym gmachu Teatru Muzycznego.Oto szczęśliwa czternastka nominowanych filmów:1. Bejbi Blues, reż. Kasia Rosłaniec2. Bilet na Księżyc, reż. Jacek Bromski3. Chce się żyć, reż. Maciej Pieprzyca4. Drogówka, reż. Wojciech Smarzowski5. Dziewczyna z szafy, reż. Bodo Kox6. Ida, reż. Paweł Pawlikowski7. Imagine, reż. Andrzej Jakimowski8. Miłość, reż. Sławomir Fabicki9. Nieulotne, reż. Jacek Borcuch10. Ostatnie piętro, reż. Tadeusz Król11. Papusza, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze12. Płynące wieżowce, reż. Tomasz Wasilewski13. Układ zamknięty, reż. Ryszard Bugajski14. W imię..., reż. Małgorzata SzumowskaFilmy wyświetlane będą w Teatrze Muzycznym i Multikinie W ubiegłym roku mieliśmy rekordową frekwencję na pokazach festiwalowych. Filmy obejrzało aż 47 tysięcy osób. Teraz chcemy jeszcze szerzej otworzyć się na mieszkańców Gdyni i Trójmiasta - deklaruje Leszek Kopeć, dyrektor Gdynia - Festiwal Filmowy.Gdyński festiwal to nie tylko konkurs główny, ale także wiele innych ciekawych wydarzeń - pokazów, warsztatów, spotkań z twórcami i imprez towarzyszących. Gdynia przez tydzień będzie oddychać filmem!Szczegółowy program: http://www.fpff.pl Opublikowano: 09.09.2013 00:00 Autor: Krzysztof _Romański (2012)