Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców. Aktualizacja terminu
Komunikaty dla mediów

Ta ostatnia moneta...

Poszukiwanie przy pomocy wykrywaczy metali głęboko zakopanych monet, wycieczka po porcie na pokładzie holownika, zwiedzanie okrętów - to tylko niektóre atrakcje towarzyszące wodowaniu dwuzłotówki z wizerunkiem fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski". Uroczystość odbędzie się 15 sierpnia br. w porcie wojennym w Gdyni Oksywiu. 
 moneta z wizerunkiem ORP Gen. K. Pułaski
 To już ostatnia, ósma moneta Narodowego Banku Polskiego z serii „Polskie okręty". Jej „wodowanie", a więc skropienie wodą morską, rozpocznie się o godz. 14.00 na pokładzie ORP „Gen. K. Pułaski". Na nabrzeżu uruchomione zostanie stanowisko NBP, przy którym będzie można wymienić zwykłą dwuzłotówkę na monetę z wizerunkiem okrętu.
 
Pozostałe atrakcje w dniu Święta Wojska Polskiego rozpoczną się już o godz. 11.00. Każdy będzie mógł wejść na pokłady czterech jednostek Marynarki Wojennej: fregat rakietowych ORP „Gen. K. Pułaski" i ORP „Gen. T. Kościuszko" oraz okrętów ratowniczych ORP „Lech" i ORP „Zbyszko".
 
Na nabrzeżu zaprezentują się marynarze z Grupy Nurków Minerów, Batalionu Saperów, Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz Brzegowej Grupy Ratownictwa. Będzie można zobaczyć: wyrzutnie rakiet, stację radiolokacyjną, komorę hiperbaryczną, wóz wojskowej straży pożarnej. Dla chętnych również wycieczka po porcie na pokładzie holownika. Pierwsze odcumowanie o godz. 11.20.
 
Port wojenny będzie otwarty do godz. 1ORP Gen. K. Pułaski - fot. Marynarka Wojenna RP6.00. Wejście bramą nr 2 od ul. Admirała Wagi (w prawą stronę od wejścia głównego). 
 
Moneta z ORP „Gen. K. Pułaski" zostanie wyemitowana w liczbie 800 tys. egzemplarzy, które zapewne rozejdą w błyskawicznym tempie, podobnie jak poprzednie dwuzłotówki z wizerunkami powojennych i współczesnych okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
 
Dotychczas ukazało się sześć monet przedstawiających sylwetki historycznych okrętów Marynarki Wojennej, w tym: niszczyciela ORP „Błyskawica", wojennego okrętu podwodnego ORP „Orzeł", lekkiego krążownika ORP „Dragon" oraz niszczyciela ORP „Piorun", kutra rakietowego ORP „Gdynia" i niszczyciela ORP „Warszawa" oraz jedna moneta ze współczesnym okrętem transportowo-minowym ORP „Lublin".
 
Kontakt: kmdr. ppor. Piotr Adamczak, tel. 601 412 722, e-mail: rzecznik@mw.mil.pl.

  • ikonaOpublikowano: 13.08.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Bartosz _Matejko (2009)

ikona