Głównym wydarzeniem najbliższego weekendu w mieście będą Gdyńskie Urodziny Niepodległej z bogatym programem wydarzeń. Nie zapominamy jednak, by tradycyjnie przypomnieć o pozostałych ciekawych propozycjach na spędzenie wolnego czasu. Gdyńskie Urodziny NiepodległejPatriotyczna, wzruszająca a jednocześnie radosna, rodzinna atmosfera i tłumy mieszkańców na tradycyjnej od przedwojny trasie kolorowej parady - tak co roku, 11 listopada, Gdynia świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości. Nie inaczej będzie w najbliższą niedzielę podczas 94. Gdyńskich Urodzin Niepodległej. Obchody rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26. O godz. 12.00 wyruszy sprzed dworca Gdynia Główna i przemaszeruje ulicą 10 Lutego do Skweru Kościuszki (zbiórka o godz. 11.30 na Placu Gdynian Wysiedlonych) Gdyńska Parada Niepodległości. Najpierw dwustu aktorów w strojach z epoki utworzy barwny korowód i pokaże widzom, zgromadzonym wzdłuż trasy, jak świętowano wolność i niepodległość od lat 20. XX w. poprzez lata 50., 60., 70. i 80. aż do współczesności. Nie zabraknie postaci Marszałka Piłsudskiego, Józefa Hallera czy Eugeniusza Kwiatkowskiego. Będą także: swingujące damy, budowniczowie Gdyni, kapitanowie i zastępy marynarzy, stepujący tancerze, miłośnicy rocka i walczący o wolność robotnicy. Za nimi przejdą przedstawiciele licznych gdyńskich instytucji, stowarzyszeń, grup oraz szkół. UWAGA!Choć na trasie parady widzom rozdawane będą: chorągiewki, kotyliony, znaczki z orzełkiem i biało-czerwone wstążeczki, to zachęcamy gdynian, by nie poprzestali na tych patriotycznych akcentach i ubrali się w stroje z epoki, wczuwając się i odtwarzając klimat tamtych lat. Jak co roku parada zakończy się na Skwerze Kościuszki przy Płycie Marynarza Polskiego. Tam o godz. 13.00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem władz Miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych. Ale to nie koniec gdyńskich obchodów Święta Niepodległości! Zabytkowe pojazdy z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji wraz z bohaterami parady i przedstawicielami Grup Rekonstrukcji Historycznej zjadą na parking przy Centrum „Gemini", gdzie w godz. 13.00-15.00 będzie można zrobić sobie z nimi okolicznościowe zdjęcia. W tym samym czasie na dworcu Gdynia Główna odbędzie się akcja teatralna pod nazwą „Stacja Niepodległość", a przed budynkiem co pół godziny aktorzy zapraszać będą do odtańczenia muzycznych motywów niepodległościowych. Program godzinowy: - godz. 10.00 | Msza święta w intencji Ojczyzny - kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26);- godz. 12.00 | Gdyńska Parada Niepodległości ulicą 10 Lutego (zbiórka o godz. 11.30 - Plac Gdynian Wysiedlonych, trasa: ul. 10 Lutego do Skweru Kościuszki);- godz. 13.00 | Uroczyste złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego; - godz. 13.00-15.00 | Studio Foto, Grupy Rekonstrukcji Historycznej, wystawa zabytkowych pojazdów - parking przy Centrum Gemini;- godz. 13.00-15.00 | Stacja Niepodległość - działania teatralne na Dworcu PKP Gdynia Główna oraz na placu przydworcowym. Zmiany w ruchu drogowym 11 listopada W związku z Gdyńską Paradą Niepodległości w niedzielę (11 listopada) zamknięte będą następujące ulice: - w godz. 9.30-12.30 - ul. Starowiejska (od ul. 3 Maja do ul. Dworcowej);- w godz. 11.00-14.00 - ul. Dworcowa, ul. Podjazd, ul. 10 lutego i Skwer Kościuszki;- w godz. 12.00-14.00 - ul. Waszyngtona (od Skweru Kościuszki do ul. Pułaskiego). Tu można kupić flagi! Niech nasze miasto w Święto Niepodległości wygląda uroczyście. To zależy także od każdego z nas! Oto lista punktów, w których można kupić w Gdyni flagi narodowe: Urząd Miasta Gdyni - kiosk (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54), Księgarnia Świętojańska 90, Informacja Miejska (ul. 10 Lutego 24), Księgarnia św. Pawła (ul. Armii Krajowej 26), Souveniry Gdyni (ul. 3 Maja 19/1), Kinga (ul. Wójta Radtkego 36/40, box 11), Katrin (ul. Wójta Radtkego 29/35), Sklep Harcerski Druhna (ul. 10 Lutego 23), PHU Clipper (al. Jana Pawła II 11), Smart (al. Jana Pawła II 5), In medio (Centrum Gemini, al. Jana Pawła II 14), Cepelia (ul. Świętojańska 2/4), Ars Christiana (ul. 10 Lutego 35), hurtownia Polus (ul. Warszawska 28-30). W niedzielę (11 listopada) na rogu ul. Świętojańskiej i ul. 10 Lutego od godz. 11.00 będzie można kupić „Dziennik Bałtycki" wraz z flagą narodową - do wyczerpania zapasów, czyli tysiąca takich egzemplarzy. Repremiera zabytkowego „Panem Tadeuszem" Obchodom towarzyszyć będzie repremiera filmu „Pan Tadeusz" z 1928 r. w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Dzięki zaawansowanej technologii ten niemy zabytek filmowy udało się zrekonstruować. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godz. 15.00 i 17.30 w Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1). Premiera filmu odbyła się w listopadzie 1928 r. w Warszawie, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli na niej obecni m.in. Prezydent Ignacy Mościcki z małżonką oraz Marszałek Józef Piłsudski z rodziną. Po II wojnie światowej produkcja Ordyńskiego ocalała jedynie w częściach. Wszystkie zachowane fragmenty filmu, pochodzące z różnych kopii, zostały przeanalizowane i zmontowane w jedną jak najpełniejszą wersję oraz poddane obróbce cyfrowej. Rekonstrukcja „Pana Tadeusza" przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w 2012 r. Zrealizowano ją w ramach projektu Nitrofilm - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. UWAGA!Wstęp na repremierę jest wolny za okazaniem bezpłatnych zaproszeń. Dzisiaj (9 listopada) do godz. 20.30 w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) można jeszcze odbierać zaproszenia na pokaz o godz. 15.00. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwa zaproszenia. 11 listopada w Gdyni to również koncerty... O godz. 13.00, po mszy św., w kościele o.o. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40) odbędzie się koncert, na który zaprasza Chór Symfonia, działający przy parafii św. Antoniego, Wzgórze św. Maksymiliana. *** O godz. 16.00 Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na koncert „Na Niepodległościową Nutę". Wystąpią: Wojskowy Zespół Wokalny „Wiarusy" im. ppłk. lek. Stanisława Szarmacha ze Słupska, uczniowie Gimnazjum nr 4 im. bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia z Gdyni oraz Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej. W programie utwory, które towarzyszyły Polakom zarówno w boju, w marszu, w okopach, a także chwilach wytchnienia i radości. Wstęp wolny. *** Również o godz. 16.00 w kościele pw. św. Jadwigi Królowej przy ul. Korzennej 2 odbędzie się „Wieczór Pieśni Patriotycznych" w wykonaniu chóru Cantamus Reginae, zespołu Mezzo Forte, solistów przy akompaniamencie Ewy Pralicz . Koncert poprowadzi dyrygent Maja Sokołowska. *** O godz. 18.00 w Sali Concertino w Gdyni (ul. Popiela 24) w ramach Gdyńskich Impresji Muzycznych 2012 wystąpi światowej sławy skrzypek Piotr Pławner. W programie koncertu muzyka Ludwiga van Beethovena, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wyłącznie po dokonaniu rezerwacji telefonicznej: 502 374 599. A także emocje sportowe... Bieg Niepodległości Ponad 3500 zawodników zgłosiło się do niedzielnego (11 listopada) Biegu Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 15.00. Uczestnicy zmierzą się na 10-kilometrowej trasie. Do pokonania będą mieli dwie pętle. Wystartują sprzed Akwarium Gdyńskiego i pobiegną ul. Świętojańską, al. Marsz. Piłsudskiego, Bulwarem Nadmorskim i al. Jana Pawła II. Zapisy zostały zakończone. Przed zawodnikami biorącymi udział w biegu głównym na krótsze trasy wyruszą uczniowie szkół: podstawowych (1 km, godz. 12.45), gimnazjalnych (2 km, godz. 13.15) i ponadgimnazjalnych (3 km, godz. 13.45). Do biegów młodzieżowych można się zgłaszać jeszcze w dniu imprezy w centrum zawodów naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego - od godz. 10.00. Zapisy kończą się pół godziny przed danym wyścigiem. Marsz Niepodległości W niedzielę (11 listopada) odbędzie się również Marsz Niepodległości. Start o godz. 11.45. Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans ok. 3 km. Do marszu można zgłaszać się drogą elektroniczną: http://elektronicznezapisy.pl/events/611/starts/new - do 10 listopada, do godz. 22.00, a także w dniu imprezy w centrum zawodów naprzeciwko Akwarium Gdyńskim w godz. 10.00-11.30. Uczestnictwo w imprezie jest bezpłatne. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.gosirgdynia.pl/. Zmiany w ruchu drogowym W związku z Biegiem Niepodległości w niedzielę (11 listopada) zmieniona będzie organizacja ruchu:- wjazd na Skwer Kościuszki będzie zamknięty w godz. 6.00-20.00; - ul. Świętojańska oraz al. Marsz. Piłsudskiego będą wyłączone z ruchu kołowego w godzinach 14.00-17.00;- komunikacja z Kamienną Górą będzie możliwa ulicami: Legionów, Traugutta, Żwirki i Wigury. Ogólnodostępne parkingi znajdują się przy ul. Zawiszy Czarnego, Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera", przy Centrum Handlowym „Batory" przy ul. Stefana Batorego. Pozostałe weekendowe wydarzenia... Biennale plakatu w Zespole Szkół Plastycznych Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni zaprasza w dniach 9-11 listopada, w godz. 10.00-18.00, do pracowni nad morzem przy ul. Orłowskiej 8 na wystawę pokonkursowąI Ogólnopolskiego Biennale Plakatu Szkół Plastycznych „My z XXI wieku". Twórczy maraton z burzą pomysłów, czyli Startup Weekend w Gdyni Ponad 100 pasjonatów Internetu spotka się w dniach 9-11 listopada w gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (al. Zwycięstwa 96/98). Podczas warsztatów Startup Weekend powstawać będą innowacyjne pomysły internetowe. To druga edycja tej imprezy w Trójmieście. Pierwsza odbyła się w kwietniu br. Wzięło w niej udział 70 osób. Także tym razem uczestnicy podzielą się na kilkoosobowe grupy i poświęcą 54 godziny na opracowanie wspólnego pomysłu na usługę internetową - małą firmę, czyli tzw. startup. Pomogą im mentorzy - międzynarodowi specjaliści i praktycy w dziedzinach IT, marketingu i komunikacji z Polski, Francji, Danii oraz Indii. W niedzielę, po dwóch intensywnych dniach pracy, zespoły zaprezentują swoje projekty jury. Wyłoniony zostanie najlepszy pomysł trójmiejskiej edycji Startup Weekend. W kwietniu wygrał projekt eWarantee - aplikacja mobilna umożliwiająca użytkownikowi szybką i wygodną archiwizację dowodu zakupu lub gwarancji bez konieczności trzymania papierowego odpowiednika. Zapisy do 9 listopada. Opłata za udział w warsztatach wynosi od 36 do 40 euro. Zainteresowane osoby mogą się zarejestrować poprzez stronę: http://trojmiasto.startupweekend.org/. Tam też znajduje się więcej informacji. Kresy w dwóch odsłonach II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni (ul. Wolności 22B) zaprasza na wernisaż wystawy „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego", który odbędzie się w piątek (9 listopada) o godz. 18.00. Dzień później, w sobotę (10 listopada), w Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) odbędzie się spotkanie z Leszkiem Dulikiem - wydawcą albumu, z którego pochodzą prezentowane na wystawie zdjęcia. Początek o godz. 16.00. Henryk Poddębski (1890-1945) to jeden z najznakomitszych przedstawicieli tzw. fotografii krajoznawczej. Posiadał niezwykły talent wydobywania uroku i charakteru miejsc, które uwieczniał. Szczególnym kunsztem odznaczają się panoramy miast: piękne widoki Wilna czy Lwowa, ale i małych miasteczek, takich jak: Krzemieniec, Brzeżany albo Poczajów. Fotografa fascynowało bogactwo kultur i obyczajów, niepowtarzalny charakter życia jednostek i całych zbiorowości. Szczególnie cenił prostych ludzi. Widoczne jest to zwłaszcza na zdjęciach przedstawiających Poleszków i Hucułów. Na każdej fotografii można dostrzec szacunek dla ich bogatych obyczajów, ciężkiej pracy, zmagania się z surową przyrodą. Album „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego" to wędrówka po wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej. Podróż zaczyna się na Wileńszczyźnie i wiedzie przez Polesie, Wołyń, Ziemię Lwowską, Huculszczyznę, by zakończyć się na Podolu w Okopach Świętej Trójcy. Album jest podróżą w czasie, po Kresach w mistrzowski sposób sfotografowanych w latach 1920-1939. Koncert Acid DrinkersW piątek (9 listopada) o godz. 19.00 w Klubie Muzycznym „Ucho" w Gdyni (ul. Św. Piotra 2) zagra Acid Drinkers. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej najnowszą płytę zespołu „La Part Du Diable". Bilety w cenie 40 zł do godz. 15.00 do kupienia w: Klub Muzycznym „Ucho", Kawiarni Cyganeria (ul. 3 maja 27), Salonie Muzycznym PULS (Centrum Gemini), a tuż przed koncertem w klubie „Ucho". Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.ucho.com.pl/. Najazd rycerzy na Gdynię! Szczęk mieczy i odgłosy zaciętej walki dobiegać będą w najbliższą sobotę (10 listopada) z gdyńskiej YMCA (ul. Żeromskiego 26). Rycerze z całej Polski stoczą pojedynki, których stawką będzie udział w mistrzostwach świata, czyli „Bitwie Narodów". Turniej odbędzie się w przyszłym roku we Francji. Początek starć w Gdyni o godz. 13.00. Rycerze w wiernie odtworzonych zbrojach walczyć będą w pięcioosobowych drużynach - do upadłego. I to dosłownie, bowiem wygra ta drużyna, której choć jeden zawodnik utrzyma się na nogach. Udział w gdyńskich eliminacjach Rycerskich Mistrzostw Świata zapowiedziało już osiem drużyn z Trójmiasta. Widowiskowe pojedynki będzie można obejrzeć za niewielką opłatą. Wstęp dla publiczności: 5 zł, dzieci do 15 roku życia - 3 zł, do lat 6 - bezpłatnie. Pierwsza „Bitwa Narodów" odbyła się w 2010 r. w Chocimiu na Ukrainie. W tym roku, na przełomie kwietnia i maja, Rycerskie Mistrzostwa Świata odbyły się w Warszawie. Oprócz krajowej reprezentacji uczestniczyły w nich drużyny z: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Włoch, Niemiec, USA, Austrii, Danii, Izraela i krajów bałtyckich. Swoją reprezentację miał też Quebec. Tea-tralna nocą Klub Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w sobotę (10 listopada) o godz. 22.00 na „Tea-tralną nocą". DJ-e oraz muzycy tworzący przeróżne odmiany klubowych dźwięków udowodnią, że muzyka rozrywkowa to prawdziwa sztuka. Dawne kawiarniane tradycje podane zostaną w nowoczesnym klubowym stylu. W sobotę królować będą klimaty: house, breaks i funk!Wstęp wolny.Strzelecki Puchar Gdyni w silhouette Rada Dzielnicy „Działki Leśne" oraz Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa zapraszają posiadaczy wiatrówek na ostatnie amatorskie zawody strzeleckie w konkurencji silhouette o Puchar Gdyni, które odbędą się w niedzielę (11 listopada) na Parkurze Strzeleckim przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni (ul. Wolności 22b). Początek - godz. 10.30. Przewidywana jest klasyfikacja w karabinie i pistolecie. Wpisowe wynosi 5 zł (młodzież szkolna pod opieką dorosłych - bezpłatnie). Na strzelnicy będzie można wypożyczyć sprzęt (wiatrówkę). Szczegóły na: http://parkurstrzeleckigdynia.blogspot.com/p/kontakt.html. „Słowik" w Tea-tralnej Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (11 listopada) o godz. 11.00 na „Teatralny poranek dla dzieci" - Teatr KLAPA „Słowik". Słowik, niepozorny mały ptaszek obdarzony cudownym głosem zainspirował Koperka i Kminka do bliższego przyjrzenia się „koledze po fachu". Jak zwykle przewrotna adaptacja bajki J. Ch. Andersena pełna jest niespodzianek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Jednak przekaz pozostaje ten sam co u Andersena. Najważniejsza jest wolność i radość życia. Na nic pałace i piękne ogrody, gdzie nawet ptak musi śpiewać, jak mu Pan każe. Wyjątkowa i niesamowita zabawa dla dzieci - tych najmłodszych i tych starszych oraz dla ich rodziców. Wstęp: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona. „Teatr Zajechał" - ostatnie przedstawienia To już ostatnia szansa, by zobaczyć przedstawienia przygotowane przez Sopocką Scenę Off de BICZ w ramach projektu „Teatr Zajechał". W najbliższy weekend artyści zawitają do trzech gdyńskich dzielnic i miejsc wydawałoby się nieteatralnych, a jednak! Repertuar: - 9 listopada, godz. 18.00 - „Mateczka" - MBP, Filia nr 1, ul. Boisko 6, Obłuże;- 10 listopada, godz. 18.00 - „Tulla" wg „Psich lat" Güntera Grassa, Teatr Off de BICZ - Osiedlowy Klub Kultury SM „Bałtyk", ul. Narcyzowa 1, Witomino;- 11 listopada, godz. 17.00 - „Tulla" - Ochotnicza Straż Pożarna, ul. Wiczlińska 66, Wiczlino. Na wszystkie spektakle wstęp wolny! Więcej informacji na stronach internetowych: http://www.gdyniakulturalna.pl/ oraz http://www.offdebicz.sopot.pl/. W Klubie Filmowym (bez reklam i popcornu)Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w dniach 9-11 listopada na pokazy filmów: „Marina Abramović - artystka obecna" i „Whisky dla aniołów". 9 listopada (piątek)- godz. 18.00 - „Marina Abramović - artystka obecna"- godz. 20.00 - „Whisky dla aniołów" 10 listopada (sobota)- godz. 18.00 - „Marina Abramović - artystka obecna"- godz. 20.00 - „Whisky dla aniołów" 11 listopada (niedziela)- godz. 20.00 - „Whisky dla aniołów" „Marina Abramović - artystka obecna" reżyseria: Matthew Akers, Jeff Dupre występują: Marina Abramovic szczegóły: biograficzny/dokumentalny, USA, 2012, 106 min. Marina Abramović - ikona body artu i performance'u, jest gwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne. O Abramović pisze się: nieustraszona, radykalna, nonkonformistyczna i nie są to puste słowa. Artystka konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje. Marina Abramović już jako studentka wykonywała instalacje i pierwsze prowokacyjne performance. Po studiach artystycznych w Belgradzie i Zagrzebiu, w latach 70. przeprowadzała artystyczne eksperymenty związane z bólem, obrzydzeniem i reakcjami na ingerencje fizyczne. Abramović jest bohaterką nagrodzonego przez publiczność tegorocznego Berlinale amerykańskiego dokumentu Matthew Akersa, pokazującego jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, którą przeprowadziła podczas wielkiej retrospektywy swojej twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. Opisywane przez nich później doświadczenie okazało się trudną próbą ciała i emocji. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje - wiele osób, patrząc jej w oczy, płakało. Opis dystrybutora Stowarzyszenie Nowe Horyzonty„Whisky dla aniołów" reżyseria: Ken Loach występują: Paul Brannigan, John Henshaw, Roger Allam, Gary Maitland szczegóły: dramat/komedia, Francja, Wielka Brytania, 2012, 101 min. Robbie, Albert, Rhino i Mo spotykają się na życiowym zakręcie. Są bezrobotni i spłukani, ale mogą na siebie liczyć. Mo to kleptomanka, która niczego się nie boi. Albert nie wie, w jakim roku żyje, ale potrafi błysnąć genialnym pomysłem. Robbie ma wrażliwy węch i głowę na karku, a Rhino poczucie humoru, które rozbroi każdego. Razem mogą wszystko. Czeka na nich najdroższa whisky na świecie, szkocki kilt i przygoda, której długo nie zapomną. „Whisky dla aniołów", najnowszy film Kena Loacha („Szukając Erica", „Wiatr buszujący w jęczmieniu", „Jestem Joe", „Pieśń Carli"), stał się objawieniem tegorocznego festiwalu w Cannes. Ku zaskoczeniu publiczności, klasyk brytyjskiego kina społecznego tym razem zaprezentował komedię. Film został znakomicie przyjęty i uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury. Opis dystrybutora Best Film. Cena biletu na każdy z filmów: 10 zł. Strona internetowa Klubu Filmowego w Gdyni: http://www.klubfilmowy.pl/. Opublikowano: 09.11.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)