Po dwuzłotówce z wizerunkiem ORP „Błyskawica" Narodowy Bank Polski wyemituje drugą monetę z serii „Polskie okręty". Tym razem na rewers trafi ORP „Orzeł". Uroczyste wodowanie odbędzie się w sobotę (18 sierpnia) o godz. 10.15 na pokładzie współczesnego „Orła" cumującego w porcie wojennym w Gdyni Oksywiu, który zostanie otwarty dla wszystkich chętnych. Monetę z wizerunkiem jednostki, która podczas II wojny światowej wsławiła się spektakularną ucieczką z estońskiego portu Tallin i przedarciem się do Wielkiej Brytanii, będzie można nabyć już jutro (14 sierpnia) w gdańskim oddziale Narodowego Banku Polskiego. Lepiej poczekać jednak do soboty! Na nabrzeżu w porcie wojennym uruchomione zostanie bowiem stanowisko, przy którym będzie można wymienić zwykłą monetę o nominale 2 zł na tę z wizerunkiem okrętu. To jednak nie wszystkie atrakcje. W godz. 10.00-14.00 będzie można zwiedzić sześć jednostek Marynarki Wojennej: dwa okręty podwodne ORP „Orzeł" i ORP „Sokół", okręt rakietowy ORP „Orkan", trałowiec ORP „Wdzydze" oraz dwa okręty ratownicze ORP „Lech" i ORP „Zbyszko". Na nabrzeżu zaprezentuje się również Grupa Nurków Minerów 13. Dywizjonu Trałowców oraz patrol rozminowania 43. Batalionu Saperów Marynarki Wojennej. Wejście do portu wojennego bramą główną - Rondo Bitwy pod Oliwą. Moneta z wizerunkiem ORP „Orzeł" zostanie wyemitowana w liczbie 800 tys. egzemplarzy. W serii „Polskie okręty" ukaże się w sumie osiem monet. Kolejne dwie prezentujące historyczne jednostki trafią do obiegu jeszcze w tym roku, a cztery ze współczesnymi okrętami - w 2013 r. Kontakt: kmdr ppor. Piotr Adamczak, z-ca rzecznika prasowego Dowódcy Marynarki Wojennej, tel. 601 412 722. rewers monety z ORP „Orzeł" Opublikowano: 13.08.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)