Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek odebrał 11 czerwca 2013 r. nagrodę za zwycięstwo w rankingu N15 Najlepszych Prezydentów Miast tygodnika „Newsweek". Otrzymał ją podczas trwającego w Świdnicy IV Ogólnopolskiego Kongresu Regionów. Wręczenie nagród rozpoczęło wtorkową sesję plenarną IV Ogólnopolskiego Kongresu Regionów, w którym bierze udział ponad półtora tysiąca gości: przedstawicieli samorządu, biznesu, administracji publicznej oraz Unii Europejskiej, a także ekspertów, naukowców i dziennikarzy. Laureaci rankingu uczestniczyli w debacie „Idealny prezydent: szeryf czy negocjator?". „Newsweek Polska" wyróżnił 15 najlepszych, najsprawniej rządzących swoim miastem prezydentów. Do 29 prezydentów polskich miast - dotychczasowych laureatów rankingu „Newsweeka" - redakcja tygodnika rozesłała ankietę, w której prosiła o wytypowanie pięciu ich zdaniem najlepszych prezydentów. Nie mogli głosować na siebie. Członkowie kapituły brali pod uwagę m.in.: gospodarkę miast (inwestycje ze środków własnych, przyciąganie inwestycji zewnętrznych, klimat dla biznesu, pozyskiwanie środków unijnych, zdolność kredytową miast itp.), kulturę, oświatę, zdrowie, sprawy społeczne, współpracę z NGO, indywidualne cechy przywódcze prezydentów, zdolność funkcjonowania w czasie kryzysu finansów publicznych. Jury rankingu: Adam Aduszkiewicz - prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marek Szczepański z Uniwersytetu Śląskiego oraz Ryszard Holzer z redakcji „Newsweeka Polska" zsumowało wszystkie nominacje i w kolejnym etapie przyznało swoją punktację. Pod uwagę brano: osobistą aktywność prezydentów i dokonania miast w ciągu ostatniego roku. W ten sposób wybrano 15 zwycięzców rankingu. zdjęcia w serwisie foto: http://www.gdynia.pl/dlamediow/7031_85912.html Opublikowano: 12.06.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)