Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców. Aktualizacja terminu
Komunikaty dla mediów

Zapraszamy na weekend do Gdyni

Tradycyjnie przesyłamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że zarówno sami Państwo z nich skorzystają, jak i poinformują mieszkańców.
 
 
W Gdyni powstaje film o Jerzym Gruzie
 
W piątek (21 września), koło południa, w Orłowie (w okolicach molo) realizowane będą zdjęcia do filmu dokumentalnego pt. „Cały Gruza", który powstaje z okazji 60-lecia Telewizji Polskiej.
 
Jerzy Gruza był pionierem pracy w TVP, pamięta jej prapoczątki. W filmie, którego reżyserem jest Ireneusz Engler, zostaną zaprezentowane wybrane fragmenty twórczości Gruzy.  Widzowie zobaczą także związane z nim miejsca na Wybrzeżu, gdzie spędził wiele lat. Przez całą dekadę był dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni (od 1984 r.). Film realizowany jest dla II programu Telewizji Polskiej.
 
Jerzy Gruza (ur. 4 kwietnia 1932 w Warszawie) - polski reżyser, scenarzysta i aktor filmowy. Twórca wielu widowisk telewizyjnych i programów. Na początku swojej kariery współpracował w TVP z Bogumiłem Kobielą i Jackiem Fedorowiczem (programy: „Poznajmy się", „Małżeństwo doskonałe", „Kariera", „Runda"). Wyreżyserował kilka przedstawień Teatru Telewizji. W 1984 r. został dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni. Jest autorem książek: 40 lat minęło jak jeden dzień (1998), „Człowiek z wieszakiem życie zawodowe i towarzyskie" (2003).
 
 
Poznaj Gdynię od kuchni - na lądzie i na morzu...
 
W dniach 21-23 września w Gdyni odbędzie się IV Weekend Kulinarny. Warto ruszyć w „Rajd po Gdyńskich Restauracjach" i skosztować kuchni z różnych stron świata, a także... popłynąć w kulinarny rejs i zasmakować „Kwintetu Gdyńskiego".
 
Podczas weekendu w określonych porach, tzw happy hours, 25 restauracji serwować będzie mini dania w promocyjnej cenie 5 zł. Na talerzach znajdą się przysmaki kuchni polskiej, włoskiej, francuskiej, meksykańskiej i amerykańskiej, a także egzotyczne dania indyjskie czy wietnamskie specjały. Nie zabraknie potraw rybnych, w tym sushi.
 
Na smakoszy, którzy ruszą w „Rajd po Gdyńskich Restauracjach" i postanowią skosztować potraw w jak największej liczbie lokali, czekają atrakcyjne nagrody, np. ufundowana przez Stena Line wycieczka „Szwecja od Kuchni". Wśród osób, które zbiorą co najmniej trzy naklejki z trzy różnych restauracji, rozlosowana zostanie jedna wycieczka, natomiast drugą otrzyma osoba, która zbierze maksymalną liczbę naklejek z różnych lokali (dopuszczalne są dwie naklejki z tej samej restauracji).
 
W niedzielę czułe nosy z pewnością poprowadzą wszystkich do Centrum „Gemini" (ul. Waszyngtona 21), które tego dnia wypełnią smaki i aromaty kuchni włoskiej. „Włoska Niedziela" potrwa w godz. 12.00-16.00. W programie pokazy live cooking, degustacje potraw przygotowanych przez najlepszych kucharzy, quizy kulinarne, a także zabawy dla najmłodszych. O godz. 16.00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursów - na Gdyński Przysmak i „Rajd po Gdyńskich Restauracjach".
 
Z okazji Weekendu Kulinarnego będzie można wybrać się w kulinarny rejs statkiem Stena Spirit, organizowanym przy współpracy Miasta ze Stena Line. 24-godzinna podróż do Szwecji i z powrotem (z noclegiem na statku) rozpocznie się w sobotę o godz. 21.00. W programie pokazy kulinarne, degustacja „Kwintetu Gdyńskiego", przygotowanego specjalnie na tę okazję. To dania inspirowane gdyńską i kaszubską tradycją kulinarną: „trykane bulwy" z boczkiem  i cebulką, pieczony filet z dorsza w cieście, kiszona kapusta duszona na maśle, zsiadłe mleko oraz szarlotka na ciepło z sosem waniliowym. Cena rejsu: 99 zł za osobę.
 
Happy hours w gdyńskich restauracjach:
- Hollywood Diner - piątek, godz. 17.00-19.00; sobota, godz. 17.00-19.00; niedziela, godz. 17.00-19.00;
- Trio - piątek, godz. 18.00-21.00; sobota, godz. 17.00-20.00; niedziela, godz. 17.00-20.00;
- Tokyo Sushi - sobota, godz. 12.00-14.00; niedziela, godz. 16.00-18.00;
- Barbados - piątek, godz. 19.00-21.00; sobota, godz. 15.00-18.00; niedziela, godz. 14.00-17.00;
- Lavenda Cafe & Galeria - piątek, godz. 15.00-17.00; sobota, godz. 10.00-12.00; niedziela, godz. 12.00-14.00;
- Via Pasta - piątek, godz. 17.00-19.00; niedziela, godz. 15.00-17.00;
- Da Vinci - piątek, godz. 13.00-16.00; sobota, godz. 14.00-17.00; niedziela, godz. 13.00-16.00;
- Coco - piątek, godz. 11.00-13.00; sobota, godz. 11.00-13.00; niedziela, godz. 11.00-13.00;
- Boolvar Club - piątek, godz. 16.00-18.00; sobota, godz. 12.00-14.00; niedziela, godz. 12.00-14.00;
- Kapitan Cook - piątek, godz. 12.00-14.00, 18.00-20.00; sobota, godz. 12.00-14.00, 18.00-20.00; niedziela, godz. 12.00-14.00, 18.00-20.00;
- Tawerna - piątek, godz. 14.00-16.00; sobota, godz. 15.00-17.00;
- Kandelabry - piątek, godz. 15.00-17.00; sobota, godz. 14.00-16.00;
- Del Mar - piątek, godz. 13.00-15.00; niedziela, godz. 13.00-15.00;
- Good Morning Vietnam - piątek, godz. 19.00-22.00; sobota, godz. 19.00-22.00; niedziela, godz. 19.00-22.00;
- Łysa Żyrafa - piątek, godz. 18.00-20.00; sobota, godz. 18.00-20.00; niedziela, godz. 18.00-20.00;
- La Luna - piątek, godz. 12.00-14.00, 17.00-19.00, sobota, godz. 12.00-14.00, 17.00-19.00, niedziela, godz. 12.00-14.00, 17.00-19.00;
- Cynamon - piątek, godz. 15.00-17.00; sobota, godz. 15.00-17.00;
- Monte - piątek, godz. 18.00-20.00; sobota, godz. 18.00-20.00;
- Trattoria La Fortuna - sobota, godz. 12.00-14.00; niedziela, godz. 18.00-20.00;
- Restauracja Hotelu Orbis Gdynia - piątek, godz. 15.00-17.00; sobota, 15.00-17.00; niedziela, godz. 15.00-17.00;
- Taj Mahal - piątek, godz. 15.00-17.00; niedziela, godz. 20.00-22.00;
- W Ogrodach - piątek, godz. 12.00-14.00;
- Petit Paris - piątek, godz. 17.00-19.00; sobota, godz. 12.00-14.00;
- Moshi Moshi Sushi - piątek, godz. 15.00-17.00; sobota, godz. 12.00-14.00, niedziela, godz. 19.00-21.00;
- Santa Fe Burrito - piątek, godz. 17.00-20.00; sobota, godz. 12.00-15.00; niedziela, godz. 17.00-20.00.
 
Więcej informacji o Weekendzie Kulinarnym na stronie internetowej: http://www.kulinarnagdynia.pl/.
 
 
Dary Ziemi i Francja od kuchni - zielony piknik na Kolibkach
 
W dniach 21-23 września w Parku Kolibki w Gdyni odbędą się „Dary Ziemi i ... Europa od kuchni". To już 19. edycja tej imprezy. Firma „Haczet" zaprasza wraz z Miastem Gdynia codziennie w godz. 10.00-19.00. Rozpoczyna się nowy cykl prezentacji krajów Unii Europejskiej. W tym roku - Francja.
 
„Dary Ziemi" to głównie prezentacja, promocja oraz sprzedaż płodów rolnych, ogrodniczych i leśnych, połączona z poznawaniem tradycji i kultury różnych regionów Polski. W tym roku swój udział potwierdziło 150 wystawców.
 
Wśród nich znajdą się przedstawiciele małych masarni, serowni, producenci dżemów i konfitur wytwarzanych ręcznie z wielu owoców i w bardzo oryginalnych kompozycjach smakowych, a także wytwórcy miodu, sękaczy, andrutów, pieczywa, nalewek i win.
 
W ofercie firm i szkółek ogrodniczych znajdą się m.in.: krzewy i drzewka owocowe, jesienne kwiaty rabatowe, zioła, trawy ozdobne, sadzonki truskawek, malin, poziomek, a także donice, wiklina, meble ogrodowe, ceramika i szkło artystyczne, biżuteria z naturalnych surowców.
 
Bohaterem tegorocznej edycji będzie Francja. Z tej okazji pojawi się ogród z południowego regionu kraju pełen kwiatów, ziół i lawendy, którą pachnie cała Prowansja. Kucharze serwować będą potrawy francuskiej kuchni, znakomite wina i sery z różnych regionów. Goście odkryją smak naleśników - crepów bretońskich oraz aromatycznej i pełnej słońca kuchni Prowansji: kisze, tartaletki, przekąski i sałaty.
 
„Smaczna" będzie również oprawa muzyczna: koncerty i recitale piosenki francuskiej. W niedzielę o godz. 12.00 wraz ze swoją formacją „New Musette Quartet" w programie „Pod dachami Paryża" wystąpi jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandeonistów Wiesław Prządka.
 
Tradycyjnie podczas imprezy poznamy laureatów konkursu „Gdynia w kwiatach". Zapraszamy w sobotę o godz. 13.00. Tego samego dnia o godz. 15.00 ogłoszone zostaną wyniki konkursu dla studentów wyższych uczelni kierunku architektura krajobrazu i ogrodnictwa na „Projekt ekologicznego i jadalnego ogrodu ozdobnego". Prace prezentowane będą podczas imprezy, a zaproszeni kucharze przygotują potrawy i przekąski z jadalnych roślin i kwiatów. W niedzielę o godz. 15.00 bicie rekordu w zażywaniu tabaki i to największą na świecie tabakierą. Poza tym codziennie o godz. 18.00 losowanie nagród z biletów wstępu.
 
Cena biletu: 6 zł, dzieci - wstęp wolny.
 
Dojazd środkami komunikacji miejskiej: trolejbusy 21, 31, 26 oraz autobus „S", SKM. Linia trolejbusowa 21 w niedzielę kursować będzie według rozkładu sobotniego, co 30 minut.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.daryziemi.com/


Ostatni Dzień Lata pośród latawców

 
Miasto Gdynia i Klub Muzyczny „Ucho" zapraszają na kilkudniową imprezę „Ostatni Dzień Lata". W programie na najbliższy weekend m.in.: latawce na plaży i specjalny pokaz filmu „Upał" w reżyserii Kazimierza Kutza.
 
Latawce na plaży
22 września (sobota), godz. 11.00-18.00

plaża miejska przy restauracji F. Minga

Widowiskowy pokaz ekstremalnych latawców połączony z nauką sterowania latawcami akrobatycznymi, a także stworzone z myślą o dzieciach warsztaty malowania i puszczania latawców.
 
Wstęp wolny.

Koncert „Frozen Bird"
22 września (sobota), godz. 20.00
Kawiarnia Cyganeria (ul. 3 Maja 27)

Zespół Frozen Bird powstał w 2009 roku. Muzykę, którą tworzy nazywa baśniową kameralistyką. Piosenki śpiewane są w języku angielskim, francuskim i polskim. Opowiadają historię onirycznej wędrówki młodego bohatera przez miasto pełne dziwnych postaci, tajemnych przejść i magicznych przedmiotów.
 
Bilety w cenie: 10 zł (przedsprzedaż), 15 zł (w dniu koncertu) dostępne w: Klubie Muzycznym „Ucho" (ul. św. Piotra 2), Kawiarni Cyganeria (ul. 3 maja 27), Salonie Muzycznym PULS (Centrum Gemini, ul. Waszyngtona 21), sieci Eventim.
 
Pokaz specjalny filmu „Upał"
23 września (niedziela), godz. 20.00
Klub Filmowy (ul. Waszyngtona 1)
 
„Upał"
reżyseria: Kazimierz Kutz
występują: Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Barbara Krafftówna
szczegóły: komedia/muzyczny, Polska, 1964, 81 min.

Panują straszliwe upały. Z tego powodu miasto jest opustoszałe. Premier wydał polecenie, aby o porządek dbali dwaj Starsi Panowie. Do pomocy przydzielono im żeńską Drużynę Przeciwudarową im. Kupały. Dowodzi nią piękna Zuzanna. Miasto odwiedza Ambasador egzotycznego państwa. Jest obrażony i składa zażalenie, gdyż nikt nie przygotował mu powitania. Wtedy Starsi Panowie starają się uspokoić gościa... „Upał" jest filmową kontynuacją Kabaretu Starszych Panów.
 
Bilety w cenie 10 zł do nabycia bezpośrednio przed seansem.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.ucho.com.pl/


Malarskie pamiątki z Gdyni

 
Od 21 września do 17 października w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) będzie można obejrzeć wystawę malarstwa Jolanty Stapf „Pamiątka z Gdyni".
 
Autorka - od urodzenia gdynianka - jest absolwentką Politechniki Gdańskiej (Wydz. Budowy Okrętów). Swoje życie zawodowe związała z morzem, statkami, stoczniami i portami. Wystawa została zainspirowana rodzinnymi zdjęciami z okresu międzywojennego, kiedy to nie tylko budowano Gdynię, ale również bawiono się w licznych ogródkach, kawiarniach i restauracjach, odpoczywano na gdyńskiej plaży, gdzie czekało na plażowiczów mnóstwo atrakcji. Autorka starała się atmosferę tamtych lat odzwierciedlić w swoich obrazach.
 
Wystawa prezentowana będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-19.30.
 

Modernizm w Europie, modernizm w Gdyni
 
Do 22 września potrwa trzecia międzynarodowa konferencja naukowa „Modernizm w Europie - modernizm w Gdyni. Architektura XX w. do lat 60. i jej ochrona", która odbywa się w gmachu Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni (al. Jana Pawła II 3). Uczestniczy w niej ponad 100 najwyższej klasy specjalistów z 13 krajów. Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Podczas konferencji można wysłuchać 40 prelekcji specjalistów od modernizmu z takich krajów, jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Szwajcaria, Szwecja, Dania, Holandia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Ukraina, Izrael i Polska.
 
Pierwszy dzień był poświęcony tendencjom i wzorcom w architekturze i urbanistyce do lat 60 XX w. Tematem drugiego jest ochrona i konserwacja architektury modernistycznej. W sobotę podczas zwiedzania uczestnikom zaprezentowane zostaną wybrane przykłady architektury.
 
Wstęp na zaproszenia (dostępne m.in. w Zespole Prasowym Urzędu Miasta Gdyni), ale dziennikarzom wystarczą legitymacje prasowe.
 
Szczegółowy program konferencji na stronie internetowej: www.gdynia.pl/zabytki.
 
 
Sobota w Gdyni - bez samochodu
 
W dniach 16-22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Także Gdynia zachęca do korzystania z przyjaznej dla środowiska komunikacji miejskiej, przejażdżek rowerowych i pieszych spacerów. Kulminacją obchodów będzie sobotnia impreza z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. 
 
W sobotę (22 września) z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu odbędzie się impreza plenerowa przy Akwarium Gdyńskim. W godz. 12.00-17.00 zaplanowano m.in.:
- wyścigi rowerowe - drugie mistrzostwa rowerowe amatorów w jeździe krótkodystansowej (start do wyścigów: godz. 13.30 - rodzice z dziećmi w wieku 3-10 lat, godz. 14.00 - dzieci w wieku 3-10 lat, godz. 14.30 - młodzież 11-17 lat, godz. 14.45 - kobiety 18+, godz. 15.00 - mężczyźni 18+);
- gra miejska „podchody na pieszo", start o godz. 13.00 przy Akwarium Gdyńskim;
zapisy na zawody oraz do gry miejskiej: FB/DBS Gdynia, e-mail: biuro@promotion-pl.com, w dniu imprezy w godz. 9.00-12.30;
 
a także: pokazy BMX Dirt Jumping, sklepy i darmowe serwisy rowerowe, spinning, zabawa kolorowe chodniki, dmuchane atrakcje dla dzieci, gry i atrakcje dla każdego.
 
W sobotę (22 września) po raz trzeci Gdynia obchodzić będzie także Europejski Dzień Trolejbusowy. Właściciele i współwłaściciele samochodów, którzy okażą ważny dowód rejestracyjny pojazdu, będą mogli bezpłatnie podróżować gdyńską komunikacją miejską. Uruchomione zostaną dwie darmowe linie: historyczna 101 - autobusy pomiędzy Gdańskiem i Gdynią będą kursować co 30 min. w godz. 10.00-19.30 oraz 326 z Grabówka do Orłowa - zabytkowe trolejbusy jeździć będą według rozkładu jazdy ważnego w niedziele i święta, czyli co 40 min. w godz. 10.00-18.00.
 
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to największa tego typu inicjatywa w Europie, która organizowana jest pod kierownictwem Komisji Europejskiej. W Europie obchodzony jest od 1998 r., a w Polsce od 2004 r., co roku pod innym hasłem przewodnim, tym razem „Podążaj w dobrym kierunku". Kulminacją całego tygodnia jest Europejski Dzień bez Samochodu, przypadający 22 września. 
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.zdiz.gdynia.pl/ i http://www.zkmgdynia.pl/.
 
 
Święto ulic pod Kamienną Górą
 
Przypominamy, że w sobotę (22 września) w Gdyni odbędzie się „Święto ulic pod Kamienną Górą".  Głównym celem społecznej akcji jest integracja gdynian i promocja tego rejonu miasta. Organizatorzy zapraszają na ul. Kilińskiego i do Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6).
 
W programie:
 
- godz. 11.00-14.00 - kiermasz, podczas którego będzie można kupić ręcznie wykonaną biżuterię, torebki, szale, dekoracje do domu i inne przedmioty (biżuterię z filcu, oryginalne broszki, kolczyki, naszyjniki, bransoletki i inne), spotkania z kolekcjonerami, koncerty muzyki na żywo w bramie Kamienicy pod Pomuchlem, promocje cenowe w świętujących lokalach i inne atrakcje;
 
- godz. 12.00 - spacer Szlakiem Gdyńskiego Modernizmu, start przy Caffe Anioł;
 
- godz. 14.00 - dzielenie anielskich ruchanek - kaszubskie racuchy z ciasta chlebowego;
 
- godz. 19.00 - koncert wieczorny w Caffe Anioł wieńczący święto, podczas którego zostanie rozstrzygnięty konkurs polegający na opisaniu najciekawszego wspomnienia dnia lub krótkiego zdarzenia z jednej z ulic: Kilińskiego, Słowackiego, Bema, Żwirki i Wigury, I Armii Wojska Polskiego lub dzielnicy Kamienna Góra. Prace (objętość ok. 1 str. A4, można dołączyć fotografie, fragmenty ze starej prasy i inne pamiątki związane z danym dniem/momentem) należy przesłać do północy 21 września na adres e-mailowy: rezerwacja@caffeanioł.pl lub złożyć osobiście w kawiarni Caffe Anioł.
 
Wstęp wolny.
 
Organizatorem imprezy jest Akcja Społeczna ulic pod Kamienną Górą.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.caffeaniol.pl/
 
 
Impresje muzyczne

W sobotę (22 września) o godz. 18.00 w Sali Concertino w Gdyni (ul. Popiela 24) odbędzie się recital pieśni francuskich kompozytorek Lili i Nadii Boulanger. Wykonawcy: Anna Fabrello - sopran i Rafał Lewandowski - fortepian.
 
Podczas koncertu odbędzie się dobrowolna zbiórka datków na gdyńskie hospicjum.
 
Liczba miejsc ograniczona - wymagana telefoniczna rezerwacja miejsca pod nr. tel. 502 374 599.


W Teatrze Muzycznym budzi się wiosna

 
W pierwszym dniu astronomicznej jesieni w Teatrze Muzycznym w Gdyni przebudzenie wiosny! W sobotę (22 września) o godz. 19.05 na Nowej Scenie odbędzie się premiera musicalu „Przebudzenie wiosny" na podstawie sztuki Franka Wedekinda, w reżyserii Krzysztofa Gordona. Kolejny spektakl w niedzielę (23 września) o godz. 17.05.
 
Młodość! Bunt! Namiętność!
 
Musical opowiada o grupie młodych ludzi, którzy zaczynają buntować się przeciwko surowym regułom wychowania i braku uświadomienia seksualnego. Tekst został uznany za zbyt kontrowersyjny i musiał czekać wiele lat na swoje pierwsze wystawienie.
 
Musical dotyka najważniejszych sfer życia młodych ludzi, takich jak miłość, marzenia, odkrywanie własnej seksualności, braku zrozumienia i samotności. Uniwersalne problemy opowiedziane za pomocą kipiącej energią współczesnej muzyki.
 
Spektakl przez wiele lat z powodzeniem był wystawiany na Broadwayu i doczekał się wielu nagród m.in. 8 statuetek Tony i nagrody Grammy za najlepszą muzykę. New York Observer w recenzji spektaklu napisał: „Raz na pokolenie powstaje nieoczekiwanie nowy musical, który zmienia wszystko".
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.muzyczny.org/.
 
 
Strzelecki Puchar Gdyni w silhouette
 
Rada Dzielnicy „Działki Leśne" oraz Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa zapraszają posiadaczy wiatrówek na kolejne amatorskie zawody strzeleckie w konkurencji silhouette o Puchar Gdyni, które odbędą się w niedzielę (23 września) na Parkurze Strzeleckim przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni (ul. Wolności 22b). Początek - godz. 10.30.
 
Przewidywana jest klasyfikacja w karabinie i pistolecie. Wpisowe wynosi 5 zł (młodzież szkolna pod opieką dorosłych - bezpłatnie). Na strzelnicy będzie można wypożyczyć sprzęt (wiatrówkę).
 
Szczegóły na: http://parkurstrzeleckigdynia.blogspot.com/p/kontakt.html .
 

Szlakiem Legendy Morskiej Gdyni

 
Agencja Rozwoju Gdyni zaprasza w niedzielę (23 września) na kolejny spacer szlakiem fascynującej Legendy Morskiej Gdyni. Start o godz. 11.00 przy Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24). Chętne osoby powinny zarezerwować sobie 1,5-2 godziny na barwne opowieści i quizy dotyczące tematyki spaceru - z nagrodami.
 
Legenda Morska Gdyni to projekt zmierzający do stworzenia atrakcyjnej oferty turystycznej, skierowanej zarówno do przyjezdnych, jak i mieszkańców. Jego odbiorcami maja być zwłaszcza pasjonaci szeroko pojętej tematyki morskiej, w tym m.in. legendarnych postaci, polskich transatlantyków, legendy marynarki wojennej, budowy portu i miasta, wielkich regat, zlotów i wypraw żeglarskich. Legenda Morska Gdyni ma edukować, a także inspirować poprzez spacery tematyczne po mieście, prelekcje, spotkania i dyskusje.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.legendamorska.pl/
 

Piknik marynarski „Pożegnanie lata"

W niedzielę (23 września) na terenie Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera" w Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się piknik marynarski „Pożegnanie lata". Początek - godz. 11.00.

W programie:
- ekspozycja Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków,
- ekspozycja Jednostki Specjalnej Formoza,
- stanowisko - węzły marynarskie (pokaz i nauka),
- kącik plastyczny „Nadmorski pejzaż",
- konkursy sprawnościowe,
- konkursy wiedzy o Gdyni i Marynarce Wojennej,
- występ zespołu wokalnego Klubu Marynarki Wojennej,
- pokaz iluzjonisty,
- pokaz grupy bojowej „Formoza",
- występy artystów-amatorów koła wokalnego Klubu MW,
- występ grupy breakdance i nauka tańca,
- poczęstunek żołnierski (grochówka) dla uczestników pikniku.
 
Strona internetowa klubu: http://www.klubriwiera.mw.mil.pl/
 

„Jak Paweł i Gaweł" w Tea-tralnej

 
Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (23 września) o godz. 11.00 na „Teatralny poranek dla dzieci" - Teatr KLAPA „Jak Paweł i Gaweł".
 
Koperek i Kminek przedstawią najmłodszym historię dwóch zwaśnionych sąsiadów. Paweł i Gaweł w jednym stali domu. Paweł na górze, a Gaweł na dole... Jak zwykle Koperek i Kminek wprowadzają wiele zamieszania, które jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Jaki będzie finał bajki...?
 
Rezerwacje należy wysyłać na adres mailowy: bilety@tea-tralna.pl - należy podać nazwisko osoby rezerwującej oraz ilość biletów. Cena biletu dla dzieci i dorosłych jest taka sama i wynosi 10 zł. Dla dzieci do osiemnastu miesięcy wstęp wolny.
 
Strona internetowa: http://www.tea-tralna.pl/.
 
 
W Gdyni przyjaciele psów zerwą łańcuchy
 
Tysiące psów w Polsce spędza całe życie na krótkich łańcuchach, co jest niezgodne z prawem. Zwierzęta cierpią fizycznie i psychicznie. OTOZ Animals zaprasza do udziału w happeningu „Zerwijmy łańcuchy", który odbędzie się w niedzielę (23 września) o godz. 12.00 w tzw. alei topolowej przy Skwerze Kościuszki. Organizatorem ogólnopolskiej akcji jest miesięcznik „Mój Pies". W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „Bądź bratem - nie katem".
 
Organizatorzy akcji ustawią w alei budy. Będzie można przywiązać się do nich na kilka minut, by zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego.
 
Inspektorzy OTOZ Animals niejednokrotnie podczas interwencji mają do czynienia z drastycznymi skutkami przetrzymywania psiaków na krótkich łańcuchach. W okresie upałów zakładanie łańcucha bezpośrednio na szyję zwierzęcia powoduje głębokie rany, wskutek czego powstaje zakażenie. Często jedynym ratunkiem dla czworonoga jest chirurgiczne usunięcie wrośniętego łańcucha przez lekarza weterynarii.
 
Należy pamiętać, że psy cierpią nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Są one zwierzętami stadnymi i pragną kontaktu z człowiekiem. Przetrzymywanie psów na uwięzi od szczenięcia niszczy ich psychikę. Często powoduje agresję, która obraca się przeciwko właścicielowi lub jego rodzinie.
 
Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt: „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m". 


Dzień Psa w Kolibkach
 
Fundacja AnimalPro, która prowadzi Ośrodek Hipoterapii i Edukacji Zoologicznej w Kolibkach (Gdynia Orłowo, ul. Spółdzielcza 4), zaprasza w niedzielę (23 września) na „Dzień Psa".
 
„Dzień Psa", organizowany przez fundację wraz z Centrum Kynologicznym DogProject, jest adresowany do właścicieli oraz miłośników tych zwierząt. Niestety, nie można zabrać ze sobą czworonożnych pupili. O godz. 12.00 w ośrodku prowadzonym przez fundację będzie można poznać tajniki psiego języka, a w godz. 13.00-16.00 skorzystać z porad behawioralnych w gabinecie psiego psychologa.
 
Wstęp wolny. 
 

30. Odsłona Sceny Literackiej

 
Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w niedzielę (23 września) o godz. 19.00 na 30. Odsłonę Sceny Literackiej.
 
Swoje wiersze zaprezentują członkowie Grupy Literycznej „Na Krechę": Dawid Koteja, Mariusz Partyka, Kacper Płusa, Ewa Poniznik.
 
Wieczór poprowadzą: Wojciech Boros i Łucja Dudzińska.


Wstęp wolny.
 
Strona internetowa: http://www.tea-tralna.pl/.


XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej
 
Do 14 października w wybranych gdyńskich kościołach rozbrzmiewać będzie muzyka sakralna.  Trwa XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej.
 
Podczas festiwalu zagra blisko trzystu muzyków z siedmiu krajów: Belgii, Bułgarii, Niemiec, Polski, Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W programie znajdą się zarówno znane i lubiane przeboje muzyki klasycznej, jak i kompozycje unikatowe oraz polskie prawykonania dzieł mistrzów minionych epok.
 
Program na najbliższy weekend:
 
23 września (niedziela), godz. 19.00
kościół garnizonowy MW Matki Bożej Częstochowskiej, ul. Śmidowicza 45, Oksywie

Chór kameralny A'capella Leopolis (Ukraina)
Zespół puzonów i trąbek barokowych Starck Compagnay
Ludmiła Kapustina - przygotowanie chóru (Ukraina)
Tomasz Ślusarczyk - dyrygent, kierownictwo artystyczne w programie: zaginiona muzyka cerkiewna I Rzeczypospolitej (M. Dylecki, M. Korczynskyj, T. Szewerowskyj)
 
Strona internetowa festiwalu: http://www.mfmsgdynia.pl/.
 
 
W Klubie Filmowym (bez reklam i popcornu)

Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w dniach 21-23 września na pokazy dwóch filmów: „Cztery Iwy" i „Zakochani w Rzymie".

 
21 września (piątek)
- godz. 18.00 - „Cztery Iwy"
- godz. 20.00 - „Zakochani w Rzymie"
 
22 września (sobota)
- godz. 16.00 - „Zakochani w Rzymie"
- godz. 18.00 - „Cztery Iwy"
- godz. 20.00 - „Zakochani w Rzymie"
 
23 września (niedziela)
- godz. 16.00 - „Zakochani w Rzymie"
- godz. 18.00 - „Cztery Iwy"
 
„Zakochani w Rzymie"
 
reżyseria: Woody Allen
występują: Penelope Cruz, Alec Baldwin, Ellen Page
szczegóły: komedia, Hiszpania, USA, Włochy, 2012, 112 min.
 
„Zakochani w Rzymie" to kolejny film Woody'ego Allena, którego akcja toczy się w jednym z dużych europejskich miast. Jak w kalejdoskopie śledzimy historie kilku osób - poznajemy między innymi znanego amerykańskiego architekta, który właśnie przeżywa drugą młodość, przeciętnego mieszkańca Rzymu, który nieoczekiwanie staje się największym celebrytą w mieście czy młodą parę z prowincji uwikłaną w splot romantycznych zdarzeń. Reżyser „O północy w Paryżu" znowu nęci widza mocną obsadą. Z jednej strony na ekranie pojawiają się obiecujący hollywoodzcy aktorzy młodego pokolenia - nominowani do Oscara Ellen Page („Juno") i Jesse Eisenberg („The Social Network"), z drugiej - europejscy laureaci nagrody Amerykańskiej Akademii - Penelope Cruz i włoski komik Roberto Benigni (statuetka dla najlepszego aktora za „Życie jest piękne"), a także trzykrotnie nominowany do Złotego Globu i raz do Oscara Alec Baldwin, powracająca po dłuższej przerwie na plan filmowca Judy Davis (nominowana do Oscara za „Podróż do Indii" i „Mężów i żony"), a także... po raz pierwszy od sześciu lat („Scoop - Gorący temat") - sam Allen.
 
Opis dystrybutora Kino Świat.
 
 
„Cztery Iwy"
 
reżyseria: Christopher Morris
występują: Riz Ahmed, Nigel Lindsay, Kayvan Novak, Adeel Akhtar
szczegóły: dramat/komedia, Wielka Brytania, 2009, 101 min.
 
„Cztery lwy" to niepoprawna niezależna komedia o terrorystach-gamoniach, którzy szykują samobójczy atak, mający sprowadzić dżihad na zgniłą kulturę Zachodu. Omar ma jedno marzenie - chce zostać męczennikiem. Nie posiada wprawdzie doświadczenia w prowadzeniu „świętej wojny", ale wie, że musi zrobić w życiu coś doniosłego. Ataku na imperialistyczny Zachód nie przeprowadza się jednak w pojedynkę. Mężczyzna rekrutuje więc do pomocy swoich przyjaciół. Problem w tym, że członkowie jego „komando" mają więcej zapału niż rozumu: uzbrajają w bomby kruki, kupują materiały wybuchowe na Amazonie i połykają karty SIM, by uniknąć inwigilacji. Choć raj wydaje się być blisko, na drodze do męczeńskiej śmierci zamachowców może stanąć... ich własna głupota. Reżyser filmu - Christopher Morris, zdobył Nagrodę im. Carla Foremana dla najlepszego brytyjskiego reżysera, scenarzysty i producenta za debiut (BAFTA), a jego produkcja otrzymała statuetkę dla Najlepszego Filmu Niezależnego na MFF w Karlowych Warach, była także nominowana w kilku innych kategoriach na festiwalach Sundance i Transatlantyk.
 
Opis dystrybutora 2mFilms.

Cena biletu na każdy z filmów: 10 zł.
 
Strona internetowa Klubu Filmowego w Gdyni: http://www.klubfilmowy.pl/.
 

  • ikonaOpublikowano: 21.09.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Bartosz _Matejko (2009)

ikona