Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców
Komunikaty dla mediów

Zapraszamy na weekend do Gdyni

Tradycyjnie przesyłamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że zarówno sami Państwo z nich skorzystają, jak i poinformują mieszkańców.
 

„Kawa czy herbata?" świętuje 20. urodziny w Gdyni

 
Z wielką przyjemnością informujemy, że program „Kawa czy herbata?" w piątek (31 sierpnia) pożegna lato w Gdyni - i to jubileuszowo. Tego dnia bowiem magazyn TVP1 obchodzić będzie 20-lecie istnienia. Gdynia obecna będzie na antenie stacji w godz. 6.00-8.15. Zapraszamy przed ekrany, a także w okolice tarasu kawiarni F. Minga na Bulwarze Nadmorskim, skąd program będzie emitowany.
 
Gośćmi audycji, którą poprowadzą Klaudia Carlos i Paweł Pochwała, będą znani i lubiani gdynianie. Między innymi swoje umiejętności zaprezentuje gimnastyczka i olimpijka Joanna Mitrosz, a także znany zwłaszcza z programu „Mam talent!" duet Mira Art, którego powietrzne akrobacje zapierają dech w piersiach. O elegancji w modzie męskiej prowadzący porozmawiają z krawcem Januszem Wiśniewskim. Gościem „Kawy czy herbaty" będzie również gospodarz miasta - prezydent Wojciech Szczurek.
 
Widzowie zobaczą ciekawe gdyńskie nowinki, m.in.: murale stworzone przez artystów - uczestników Festiwalu Traffic Design, interaktywne obiekty Gdynia Playground na Bulwarze Nadmorskim, zielone ściany, czyli przykłady światowej „botaniki architektonicznej" towarzyszące budowie Infoboksu - miejskiego obserwatorium zmian.
 
W programie są też pokazy ratownictwa Marynarki Wojennej na wodzie blisko plaży Śródmieście.
 
Szczęśliwym trafem w piątek do Gdyni powróci po ponad dwumiesięcznym rejsie szkoleniowym „Dar Młodzieży", który uczestniczył m.in. w dwóch etapach regat The Tall Ships Races, jeden z nich wygrywając! I pojawi się na redzie tak wcześnie rano. Podobnie jak  wracający do macierzystego portu galeon „Dragon" - jedna z atrakcji turystycznych Gdyni. Na redzie i zapewne na ekranach zobaczymy też olbrzymi, ponad 250-metrowy statek pasażerski AIDAsol, który przed godz. 8.00 będzie wpływał do portu.
 
A cała audycja utrzymana będzie w klimacie lat 20. i 30.!
 
 
Baltic Football Cup - młodzi piłkarze z całej Europy grają w Gdyni
 
Ponad 500 młodych piłkarzy z różnych krajów Europy uczestniczy w międzynarodowym turnieju piłkarskim Baltic Football Cup dla rocznika 2001, który odbywa się w dniach 30-31 sierpnia w Gdyni. Zawodom towarzyszyć będzie festyn dla dzieci.
 
W turnieju grają 32 drużyny, podzielone na cztery grupy. Wśród nich znaleźli się m.in. reprezentanci: Rosji, Łotwy, Białorusi oraz Czech. Dzisiaj odbyły się mecze eliminacyjne. Jutro (31 sierpnia) na Narodowym Stadionie Rugby (ul. Kazimierza Górskiego 10) piłkarze powalczą o finał, który zostanie rozegrany o godz. 14.00 na Stadionie Miejskim w Gdyni (ul. Olimpijska 5/9).
 
Wstęp na wszystkie mecze - wolny!
 
Po meczu uczestnicy zawodów i kibice będą mogli wziąć udział w festynie, w tzw. strefie rozrywki. Wśród atrakcji m.in.: dmuchane zabawki, malowanie twarzy i liczne konkursy.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.gosirgdynia.pl/.
 
 
Nocne ściganie w Gdyni - legalnie, bezpiecznie i z nagrodami
 
Miłośnicy szybkiej jazdy już mogą grzać silniki. W sobotę (1 września) na ul. Hutniczej w Gdyni odbędzie się wielki finał cyklu nocnych, ulicznych wyścigów samochodowych „Night Power" - całkowicie legalnych! W godz. 17.00-1.00 w tor wyścigowy zamienią się 402 metry ul. Hutniczej.
 
Impreza to alternatywa dla nielegalnych nocnych wyścigów ulicznych, która służy również promocji bezpieczeństwa ruchu drogowego. Cykl rozgrywany jest w systemie Grand Prix. Kierowcy rozpoczęli ściganie w maju w Olsztynie. Jeździli także w Płocku oraz Łomży.
 
Do gdyńskiego finału zgłoszono już ponad 100 aut. W ośmiu klasach wystartuje ok. 70 zawodników. W wyścigu uczestniczą jednocześnie dwa auta jadące po równoległych, oddzielonych od siebie pasach drogi. Wygrywa kierowca, który pokona 402 metry (1/4 mili) w jak najkrótszym czasie. Dodatkowo mierzony jest refleks zawodnika. Kierowcy rywalizują o główną nagrodę, czyli samochód osobowy. 
 
Imprezie towarzyszyć będzie bogaty program atrakcji w miasteczku zawodów na placu firmy Coca-Cola przy ul. Hutniczej, m.in.: pokazy najmłodszego polskiego kaskadera, pokazy aut o mocy kilkuset koni, a także luksusowych samochodów, wartych nawet 2 mln zł, strefa Pimp My Ride, czyli niemal wszystkie pojazdy „odpicowane" przez MTV. Na scenie wystąpią zespoły wokalne i taneczne, a gwiazdą wieczoru będzie grupa „Jamal", wykonująca muzykę z pogranicza reggae i dancehallu. W specjalnej strefie dla dzieci - „Tęczowy Power" - maluchy nauczą się zasad bezpieczeństwa na drodze. W miasteczku zaprezentują się także wystawcy - przedsiębiorcy związani z motoryzacją i nie tylko. W programie także pokaz sztucznych ogni.
 
Wyścigi będzie można oglądać z trybuny na starcie, na ok. 500 miejsc, a także na trasie, przy ul. Hutniczej. Co istotne zawody są nie tylko legalne, ale i bezpieczne. Dbają o to: Policja, Straż Pożarna i służby medyczne. Ul. Hutnicza będzie zamknięta dla ruchu w godz. 16.00-1.00 na odcinku od ul. Handlowej do granicy z Rumią.
 
Wstęp na finał Night Power: 10 zł.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.nightpower.pl/
 

Palcem po mapie


Ośrodek Badań Latynoamerykańskich zaprasza rodziców z dziećmi w wielu 6-9 lat na kolejną podróż „Palcem po mapie" Ameryki Łacińskiej - w niedzielę (2 września)
o godz. 12.30 do kawiarni Caffe Anioł w Gdyni (ul. Kilińskiego 6).
 
Które ze zwierząt zachowuje się jak ogrodnik? Kiedy nie można denerwować kraba? Skąd się bierze najcenniejsza wełna na świecie? Uczestnicy najbliższego spotkania porozmawiają o kilku zwierzętach żyjących w Ameryce Łacińskiej.
 
Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja i otrzymanie jej potwierdzenia. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: obl@obl.com.pl.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.obl.com.pl/


Letnia czytelnia w Gdyni

 
Krytyka Polityczna w Trójmieście zaprasza w niedzielę (2 września) na ostatnią odsłonę letniej czytelni w Gdyni, która znajduje się na tarasie kawiarni F. Minga, od strony Bulwaru Nadmorskiego, oraz na plaży za kawiarnią.
 
Czytelnia czynna będzie w godz. 12.00-20.00. Organizatorzy proponują relaks na kocach i leżakach z książką, a także zapraszają na specjalne wydarzenia dla dzieci i dorosłych:
 
- godz. 13.00-16.00, taras kawiarni F. Minga
 
warsztaty dla dzieci „Fabryka książki" - najmłodsi (warsztaty przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 4-8 lat) nauczą się, z jakich elementów składa się książka, dowiedzą się, jak się ją tworzy, a także sami wykonają proste książeczki pod okiem opiekunów;
 
- godz. 16.30, plaża za kawiarnią F. Minga
 
„Nie taka książka straszna, jak ją piszą" - czytanie książek dla dzieci i próba odpowiedzi na nurtujące najmłodszych pytania związane z poruszanymi w książkach tematami
 
Letnia czytelnia powstała w Gdyni w ramach projektu „Park książki", który realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Gdyni.
 
 
Młodzi siatkarze walczą w Gdyni o mistrzostwo Europy
 
W niedzielę (2 września) o godz. 18.00 w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia" (ul. Kazimierza Górskiego 8) odbędzie się finał Mistrzostw Europy Juniorów w piłce siatkowej.
 
Wstęp wolny!
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.gosirgdynia.pl/.
 
 
W Klubie Filmowym... 

Po wakacyjnej przerwie Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w dniach 31 sierpnia - 2 września na pokazy dwóch dramatów: „Bez wstydu" i „Alpy".

 
31 sierpnia (piątek)
- godz. 18.00 - „Bez wstydu"
- godz. 20.00 - „Alpy"
 
1 września (sobota)
- godz. 16.00 - „Bez wstydu"
- godz. 18.00 - „Bez wstydu"
- godz. 20.00 - „Alpy"
 
2 września (niedziela)
- godz. 16.00 - „Alpy"
- godz. 18.00 - „Bez wstydu"
- godz. 20.00 - „Alpy"
 
„Bez wstydu"
 
reżyseria: Filip Marczewski
występują: Mateusz Kościukiewicz, Agnieszka Grochowska, Anna Próchniak
szczegóły: dramat obyczajowy, Polska, 2012, 80 min.
 
Fabularny debiut Filipa Marczewskiego - wcześniej nominowanego do studenckich Oscarów za krótkometrażowy „Melodramat", którego tematykę rozwija „Bez wstydu". Wracając do rodzinnego miasteczka Tadek (Mateusz Kościukiewicz - „Wszystko, co kocham", „Matka Teresa od kotów", laureat takich nagród jak Orzeł i Złota Kaczka) odkrywa, że jego ukochana siostra Anka (Agnieszka Grochowska - „Pręgi", „Wenecja", „W ciemności" - rola nagrodzona Złotym Lwem) związana jest z żonatym mężczyzną (Maciej Marczewski). Zazdrość o powszechnie szanowanego biznesmena o politycznych ambicjach przeradza się w obsesję, wykraczającą poza moralne i obyczajowe normy miejscowej społeczności. Wiedziony szaleńczą fascynacją Tadek uczyni wszystko, by skompromitować kochanka siostry, a także zbliżyć się do niej samej. Nie zauważa nawet, że staje się obiektem westchnień miejscowej piękności - Irminy (debiutująca w fabule, charyzmatyczna Anna Próchniak), która gotowa jest dla niego zerwać narzucone przez rodzinę zaręczyny i uciec sprzed ślubnego kobierca. 
 

„Alpy"

 
reżyseria: Yorgos Lanthimos
występują: Ariane Labed, Aggeliki Papoulia, Aris Servetalis, Johnny Vekris
szczegóły: dramat, Grecja, 2011, 93 min.
 
„Alpy" to kolejny film w dorobku reżyserskim znanego greckiego twórcy Giorgosa Lanthimosa („Kieł" - nominacja do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny). Pielęgniarka, sanitariusz, gimnastyczka i jej trener tworzą grupę, która świadczy wyjątkowe usługi. Za pieniądze zastępują zmarłych ludzi, ucząc się ich zachowań, przyzwyczajeń i ról, które kiedyś odgrywali. Pomagając innym po stracie najbliższych, sami znajdują się w sytuacjach, których nie da się do końca przewidzieć. Wynajęci przez rodzinę, krewnych lub kolegów zmarłych starają się jak najlepiej zapełnić pustkę po tych, którzy odeszli. Grupa nosi nazwę Alpy, a jej lider nazywa siebie Mont Blanc. Wszyscy przestrzegają surowej dyscypliny i zasad. Mają ukończone minimum 14 lat, noszą pseudonim, nazywając siebie jednym z alpejskich szczytów i pisemnie deklarują rzeczy, w których są dobrzy i źli oraz te, których nie są w stanie w ogóle wykonać. Muszą być punktualni, czyści i zadbani, szanować innych, znać się na psychologii i socjologii oraz robić przekonywujące wrażenie. Nie wolno im zmieniać wyglądu bez zgody lidera i nawiązywać uczuciowych relacji z klientami. Powinni wspierać interesy grupy, a także być dumni, że do niej należą. Członkowie Alp starają się wykonywać swoje usługi jak najlepiej. Pewnego dnia sytuacja nagle wymyka się jednak spod kontroli. I wtedy nie wiadomo już, co jest grą, a co zwykłą rzeczywistością.
 
Cena biletu na każdy z filmów: 10 zł.
 
Strona internetowa Klubu Filmowego w Gdyni: http://www.klubfilmowy.pl/.
 

  • ikonaOpublikowano: 30.08.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Bartosz _Matejko (2009)

ikona