Tradycyjnie przesyłamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że zarówno sami Państwo z nich skorzystają, jak i poinformują mieszkańców. „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" - festiwal filmowy trwa Do 15 września w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) potrwa czwarta edycja festiwalu filmów dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", poświęconego roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1944-1989. Festiwal ten to nie tylko filmy... Do konkursu głównego o nagrodę „Złotego Opornika" zakwalifikowano 13 filmów związanych z tematyką losów „Żołnierzy Wyklętych" i okresu „Solidarności". Gala rozdania nagród rozpocznie się w sobotę o godz. 18.00. W programie minirecital Pawła Ruszkowskiego, który wykona utwory Jacka Kaczmarskiego, a także spektakl teatralny „Zapiski Oficera Armii Czerwonej" według prozy Sergiusza Piaseckiego w wykonaniu Piotra Cyrwusa. Na festiwal wstęp wolny! Warto jednak pobrać zaproszenie ze strony internetowej festiwalu, a następnie zarezerwować miejsce drogą mailową: biuro@festiwalnnw.pl. Będzie to gwarancja wejścia na pokazy w przypadku zbyt dużej liczby widzów. Szczegółowy program na stronie internetowej: http://www.festiwalnnw.pl/. Święto gdyńskich celników W dniach 14-15 września swoje święto obchodzić będą pracownicy Służby Celnej w Gdyni. W programie obchodów z okazji 90-lecia administracji celnej w mieście: uroczystości, wystawa w Muzeum Miasta Gdyni poświęcona historii służby celnej oraz piknik dla dzieci. W piątek w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) otwarta została wystawa „Gdynia - kolebka morskiej Służby Celnej. 90 lat administracji celnej w porcie w Gdyni w latach 1922-2012". Przecięcia wstęgi dokonają: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej Jacek Kapica oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Prezentowane będą historyczne dokumenty, mundury, elementy wyposażenia, a także m.in. buty przemytnicze, w których w latach 60., 70. XX w. przewożono złote ruble z Rosji czy plombownice używane w latach 20. ubiegłego wieku przez krakowskich funkcjonariuszy celnych. W piątek i sobotę wstęp na wystawę bezpłatny. Ekspozycja będzie czynna do 20 września, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00 (bilet normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł, w piątki wstęp wolny). W sobotę w programie: - godz. 10.00 - Msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (górnym) - ul. Armii Krajowej/3 Maja; - godz. 12.00 - wręczenie odznaczeń państwowych i awansów na wyższe stopnie służbowe - al. Jana Pawła II przy Akwarium Gdyńskim; - godz. 13.30 - pokaz łodzi Służby Celnej (Basen Prezydenta); - godz. 14.00-17.00 - piknik dla dzieci i młodzieży w Parku Rady Europy, wiele atrakcji m.in.: koncert zespołu „Późne popołudnie", tajemnicze eksperymenty laboratoryjne i pokazy dla dzieci, konkursy rysunkowe. Uwaga! Izba Celna w Gdyni informuje, że w związku z obchodami od godz. 8.00 w dniu 14 września do godz. 20.00 w dniu 15 września zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego koniec Skweru Kościuszki oraz ograniczony zostanie częściowo ruch pieszych w części placu naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego. O administracji celnej w Gdyni... Uchwałą Sejmu RP z dnia 23 września 1922 r. zdecydowano o budowie portu w Gdyni. Już w sierpniu tego samego roku zawinął pierwszy handlowy statek pełnomorski - m/s Kentucky, przywożąc sprzęt wojskowy i zabierając emigrantów zarobkowych. Wkrótce też rozpoczął się eksport węgla przez gdyński port. Rozwój handlu morskiego zdecydowały o konieczności utworzenia w mieście placówki celnej, co nastąpiło prawdopodobnie 24 sierpnia 1924 r. Powstała Ekspozytura Celna w Gdyni. Nie była to jeszcze placówka stała. W związku z potrzebą stworzenia stałej placówki celnej w porcie, 1 maja 1925 r. powołano do życia samodzielny Urząd Celny w Gdyni. Od tego czasu jest on trwale obecny w dziejach miasta i służb publicznych polskiego Pomorza. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.gdynia.uc.gov.pl/. O Służbie Celnej... Służba Celna jest umundurowaną formacją podlegającą Ministerstwu Finansów. Zapewnia ochronę i bezpieczeństwo obszaru celnego Polski oraz Unii Europejskiej. Jej zakres działania obejmuje: obszar ceł i podatków w imporcie, podatku akcyzowego, podatku od kopalin i gier hazardowych. W Służbie Celnej zatrudnionych jest ok. 15 tys. celników, w tym w obszarze celnym ok. 10 tys., z czego 3,5 tys. na granicach, w obszarze akcyzowym ok. 3 tys. i w obszarze gier ok. 2 tys. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.sluzbacelna.gov.pl/. Bałkańskie rytmy w Centrum Kultury Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51) oraz Scena SAM zapraszają na „Recital Café - Piosenka Bałkańska". Spektakl prezentowany będzie w Centrum dzisiaj (14 września) o godz. 19.00 oraz w sobotę (15 września) o godz. 17.00. Porywająca historia miłosna osadzona w klimacie etnicznego kolorytu Bałkanów. Dwoje młodych kochanków, ulegając wzajemnej fascynacji, podąża drogą ku dorosłości, która okazuje się być bardzo krętą i niebezpieczną. Odkrywane przez nich nowe uczucia, namiętności, ale także smak zawodu prowadzą do dramatycznego finału. Widzowie usłyszą przeboje Gorana Bregovica, Emira Kusturicy, ale także mniej znane tradycyjne melodie ludowe Serbii, Chorwacji, Macedonii, Bułgarii czy Węgier. To piękne, rzewne ballady i kontrastowe ostre brzmienia na dwa głosy oraz skrzypce, akordeon, gitarę, puzon, trąbkę, saksofon, bas oraz instrumenty perkusyjne. Występują: Dawid Wojtkiewicz - wokal, Oksana Terefenko - wokal, Małgorzata Siewert - skrzypce, Radosław Kruszyna - akordeon, Tomasz Grzegowski - trąbka, Mariusz Kawalec - saksofon, Piotr Dunajski - puzon, Karol Wojciechowski - gitara, Filip Arasimowicz - bas, Jacek Stromski - perkusja. Bilety w cenie 25/20 zł do nabycia w Centrum Kultury. XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej W dniach 15 września - 14 października sześć gdyńskich kościołów rozbrzmiewać będzie muzyką sakralną. Melomani z Gdyni - i nie tylko - wysłuchają dziewięciu koncertów w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej. Zagra blisko trzystu muzyków z siedmiu krajów: Belgii, Bułgarii, Niemiec, Polski, Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W programie znajdą się zarówno znane i lubiane przeboje muzyki klasycznej, jak i kompozycje unikatowe oraz polskie prawykonania dzieł mistrzów minionych epok. Program na najbliższy weekend: 15 września (sobota), godz. 19.00kościół św. Andrzeja Boboli, Plac św. Andrzeja 1, Obłuże Marta Boberska - sopran, Vladimir Kiradjiev - dyrygent (Bułgaria)Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańskuw programie: O. Respighi - Vetrate di chiesa, W.A. Mozart - Exsultate, jubilate KV 165, C. Franck - Symfonia d-moll 16 września (niedziela), godz. 19.00kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka (Ojcowie Redemptoryści), ul. Portowa 2 Psallentes (Belgia), Hendrik Vanden Abeele - dyrektor artystyczny (Belgia) w programie: Corpus Christi (NL-KB 70 E 4)Strona internetowa festiwalu: http://www.mfmsgdynia.pl/. Latający Holender każdy port prawie zna... Ponad 26 lat emisji i wielomilionowa widownia. Tak w największym skrócie można by opisać „Latającego Holendra" - sztandarowy program Telewizji Polskiej w Gdańsku. Na temat jego fenomenu powstał film o tym samym tytule, który będzie można obejrzeć w sobotę (15 września) o godz. 19.45 w telewizji Planete+. „Latający Holender", program o tematyce żeglarskiej przeznaczony głównie dla młodzieży, emitowany był od 1967 r. W jego zabawach, konkursach, wakacyjnych obozach żeglarskich i rejsach pełnomorskich wzięło udział ponad milion dziewcząt i chłopców. Dzięki programowi wielu młodych ludzi z całego kraju, często po raz pierwszy, odwiedziło Gdynię i dotarło nad polskie morze. Twórcą „Latającego Holendra", aż do zakończenia cyklu, był red. Bohdan Sienkiewicz - gdynianin, do dziś aktywny w popularyzowaniu żeglarstwa i problematyki morskiej. Poemat rockowy o Krzysztofie KlenczonieW niedzielę (16 września) w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) dwukrotnie zostanie zaprezentowany spektakl muzyczny „Klenczon. Poemat rockowy". Przedstawienia rozpoczną się o godz. 17.00 i 20.00. Spektakl muzyczny o Krzysztofie Klenczonie inspirowany wspomnieniami jego żony Bibi, to pełna emocji opowieść o miłości, latach sześćdziesiątych i ... Sopocie. Wykorzystano w nim piosenki z repertuaru artysty w nowych aranżacjach, interpretacjach oraz słowa jego żony. Do widowiska przygotowano również krótkie filmiki. Po Sopocie oprowadzą Widzów - Gienia, Luśka, Hrabinia i Stefan, wybrzeżowi kloszardzi. Podczas spektaklu będzie można zobaczyć wizualizacje doskonałych sopockich fotografów. Scenariusz, reżyseria: Kasia CyganObsada artystyczna krakowsko-trójmiejska! Marek Piekarczyk, Kasia Cygan, Anna Dauksza, Janusz Baran Muzycy:Hubert Świątek - kier. muzyczne, instrumenty klawiszoweJanusz Mackiewicz - basGrzegorz Sycz jr. - perkusjaMichał Saidowski „Wierzba" - gitaraRealizacja - Anna Dauksza WołkowiczFilmiki - reż. Mrs KC, realizacja Mr WZFoto: Andrzej Zięba, Anka Badowska, Krzysztof Stencel, Andy Orłowski, Małgosia KsiążkiewiczUWAGA! Podczas spektaklu będzie obecny gość specjalny - Bibi, Alicja Klenczon! Bilety w cenie 60 zł do nabycia w kasie Teatru Miejskiego, do 15 września w godz. 15.00-19.00, a 16 września w godz. 15.00-20.00, tel. 58 660 59 46. Strona internetowa teatru: http://www.teatrgombrowicza.art.pl/. Odkrywanie tajemnic codzienności Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza w niedzielę (16 września), w godz. 10.00-17.00, na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Tajemnice codzienności". Celem tegorocznych obchodów jest ocalenie od zapomnienia piękna i uroku codziennych zdarzeń - zwykłego domowego życia, rodzinnych i sąsiedzkich spotkań, potocznego języka, muzyki, obyczajów, obrzędów, pracy, rękodzieła, świąt, zabaw, zwyczajów związanych z przyjmowaniem gości, przyrządzanie posiłków i urządzaniem przyjęć. Przez cały dzień na osoby odwiedzające gdyńskie muzeum czeka mnóstwo atrakcji, m.in. kiermasz rękodzieła ludowego, „Opowieści z magicznego kufra", malowanie koszulek, a także występ zespołu „Kaszuby" z Kartuz. Szczegółowy program: - godz. 10.00-16.00 - Kiermasz Rękodzieła Ludowego; - godz. 10.00-16.00 - kawiarenka z regionalnymi słodkościami; - godz. 10.00-13.00 - pokaz multimedialny „Gdy umiera starzec, to tak, jakby spłonęła biblioteka" - czym jest dziedzictwo niematerialne; - godz. 10.30-12.00, 12.30-14.00 - „Opowieści z magicznego kufra" - niezwykłe opowieści oraz rodzinne warsztaty z komiksem, konkursem i nagrodami (zajęcia dla dzieci powyżej 8 roku życia, maksymalna liczba uczestników - 20, decyduje kolejność zgłoszeń); - godz. 13.00-15.30 - „Kaszubska tęcza - malowanie koszulek" - warsztaty dla wszystkich chętnych - opowieści o kolorach kaszubskich haftów, malowanie koszulek według wzorników kaszubskich (należy przynieść własną koszulkę, najlepiej jasnego koloru); - godz. 16.00-17.00 - występ perły kaszubskiej pieśni i tańca - Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby" z Kartuz, który występuje już od 66 lat. Wstęp wolny. Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Miasta Gdyni ogłasza konkurs „Historie wokół nas". Mogą wziąć w nim udział wszyscy chętni powyżej 12 roku życia, mający ciekawe wspomnienia związane z charakterystycznymi lokalnie formami językowymi, tradycyjnym rzemiosłem, sztuką, zwyczajami lub wydarzeniami. Prace (tekst o objętości 1-3 stron, a także maksymalnie trzy zdjęcia) należy przesłać do 15 października na adres: szymanska@muzeumgdynia.pl. Szczegóły konkursy, w tym regulamin, na stronie internetowej: http://www.muzeumgdynia.pl/. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. W obchodach EDD uczestniczą wszystkie państwa europejskie oraz Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r. i jest obecnie jednym z 50 krajów biorących w niej udział. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.edd2012.pl/. II Memoriał Małgorzaty Dydek W dniach 16-17 września w Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia" (ul. Kazimierza Górskiego 8) odbędzie się II Memoriał Małgorzaty Dydek, upamiętniający najlepszą polską koszykarkę. W turnieju obok zespołu BI Gdynia (dawniej Lotos Gdynia) wystąpią dwie drużyny z Ford Germaz Ekstraklasy - Artego Bydgoszcz oraz Matizol Lider Pruszków, a także jeden zagraniczny zespół - Horizont Mińsk. Terminarz turnieju: 16 września (niedziela)- godz. 10.00 - Horizont Mińsk - Artego Bydgoszcz;- godz. 12.00 - Matizol Lider Pruszków - BI Gdynia;- godz. 18.00 - BI Gdynia - Artego Bydgoszcz;- godz. 20.00 - Matizol Lider Pruszków - Horizont Mińsk; 17 września (poniedziałek) - godz. 15.00 - Artego Bydgoszcz - Matizol Lider Pruszków- godz. 17.45 - mecz główny: BI Gdynia - Horizont Mińsk. Wejściówki w cenie 6 i 10 zł za jeden dzień można zakupić w siedzibie klubu BI Gdynia przy ul. Olimpijskiej 5 oraz w dniach turnieju w kasach hali. Małgorzata Dydek występowała w Lotosie Gdynia przez siedem lat (1998-2005) i w jego barwach uczestniczyła dwukrotnie w finale Final Four (2002, 2004). Zawodniczka, przez koleżanki i kibiców nazywana „Ptysiem" (ze względu na ogromne zamiłowanie do ciastek), sięgnęła z reprezentacją Polski po mistrzostwo Europy (1999) i pojechała na igrzyska olimpijskie do Sydney (2000 - 7. miejsce). Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.bigdynia.pl/. Koktajl Artystyczny w „Riwierze" Klub Marynarki Wojennej „Riwiera" (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza w niedzielę (16 września) na Koktajl Artystyczny. Początek - godz. 17.00. Podczas koncertu wystąpią wokalistki z zespołu „Jedna chwila" z Klubu Wojskowego 21 Brygady Strzelców Podhalańskich Wstęp wolny. W Klubie Filmowym (bez reklam i popcornu)Klub Filmowy w Gdyni (ul. Waszyngtona 1) zaprasza w dniach 14-16 września na pokazy dwóch filmów: „Hasta la vista!" i „Portret o zmierzchu". 14 września (piątek)- godz. 18.00 - „Hasta la vista!"- godz. 20.15 - „Portret o zmierzchu" 15 września (sobota)- godz. 18.00 - „Hasta la vista!"- godz. 20.15 - „Portret o zmierzchu" 16 września (niedziela)- godz. 18.00 - „Hasta la vista!"- godz. 20.15 - „Portret o zmierzchu" „Hasta la vista!" reżyseria: Geoffrey Enthoven występują: Charlotte Timmers, Robrecht Vanden Thoren i in. szczegóły: komedia, Belgia, 2011, 115 min. Trzech młodych chłopaków uwielbia wino i kobiety, a ich największym marzeniem jest utrata dziewictwa. Pewnego razu postanawiają, że wybiorą się w szaloną podróż z Belgii do Hiszpanii, by w tamtejszym domu uciech spełnić swoje seksualne fantazje. I nic ich nie powstrzyma. Nawet to, że są niepełnosprawni - jeden niewidomy, drugi przykuty do wózka, a trzeci całkowicie sparaliżowany. Komedia „Hasta la Vista!" to opowieść o przezwyciężaniu trudności, marzeniach i prawdziwej przyjaźni. Przełamujący społeczne tabu film stał się jedną z największych sensacji ostatnich miesięcy w europejskich kinach. Porównuje się go często z „Nietykalnymi", którzy - również opowiadając o niepełnosprawności w zupełnie nowy sposób, podbili serca publiczności. Opis i materiały dystrybutora Aurora Films. „Portret o zmierzchu" reżyseria: Angelina Nikonova występują: Olga Dykhovichnaya, Roman Merinov, Sergei Borisov szczegóły: dramat, Rosja, 2011, 115 min. Marina przechodzi głęboki kryzys małżeński i zawodowy. Tonie w obojętności i wszechobecnej przemocy - jako psycholog zajmuje się dziećmi z trudnych rodzin. Pewnego dnia zostaje napadnięta na ulicy i zgwałcona. Kiedy znajduje sprawców, zaczyna na nowo definiować poszczególne obszary swojego życia. Debiut Angeliny Nikonovej otrzymał Nagrodę Publiczności na festiwalu Sputnik, a także zajął pierwsze miejsce w Konkursie 1-2 na Warszawskim Festiwalu Filmowym, zgarniając nagrodę dla Najlepszego Filmu. Opis i materiały dystrybutora Art House.Cena biletu na każdy z filmów: 10 zł. Strona internetowa Klubu Filmowego w Gdyni: http://www.klubfilmowy.pl/. Opublikowano: 14.09.2012 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)