Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców
Komunikaty dla mediów

Zapraszamy na weekend do Gdyni

Tradycyjnie przesyłamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że zarówno sami Państwo z nich skorzystają, jak i poinformują mieszkańców.
 
 
Jesienne Spotkania z laureatami NLG 2012

Zgodnie z tradycją Nagrody Literackiej Gdynia, laureaci wyłonieni w bieżącej edycji konkursu powracają do naszego miasta na specjalne wieczory autorskie. Tym razem wieczór będzie jeden - ale za to jaki!
 
19 października w gościnnych murach Teatru Miejskiego z publicznością spotkają się kolejno: Marian Sworzeń, Marta Podgórnik i Magdalena Tulli. „Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia" rozpocznie debata poświęcona prof. Mieczysławowi Porębskiemu, któremu przyznano w tym roku w Gdyni specjalną Nagrodę Osobną. - To wspaniałe, że w wieku 91 lat otrzymuje się nagrodę nie za całokształt, a za ostatnią książkę - dziękował syn autora, Jerzy Porębski, odbierając laur w jego imieniu podczas czerwcowej Gali Finałowej. Niestety, pan profesor kolejnej już nie napisze. 10 września pożegnaliśmy tego wybitnego historyka i teoretyka sztuki. Dyskusję o przebogatym dorobku M. Porębskiego podejmą Krystyna Czerni, Paweł Huelle i Jacek Friedrich.
Tuż po debacie uwaga zostanie skierowana w stronę literatury faktu. Marian Sworzeń, nagrodzony w kategorii „eseistyka", ponownie w swoich opowieściach uda się śladami Gogola po Ukrainie. A wszystko to w towarzystwie prof. Małgorzaty Czermińskiej, która poprowadzi spotkanie.
Szczególna będzie część poetycka wieczoru, z uwagi na premierę najnowszego wyboru wierszy Marty Podgórnik pod tytułem „Nic o mnie nie wiesz".
Ostatnim punktem „Jesiennych Spotkań" będzie proza. Małgorzata Tulli opowie o „Włoskich szpilkach". To jak dotąd najbardziej entuzjastycznie przyjęta książka tej autorki i bodaj najbardziej przejmująca.
Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.
JESIENNE SPOTKANIA Z LAUREATAMI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA
19 PAŹDZIERNIKA 2012, TEATR MIEJSKI W GDYNI
godz. 17:00 Po „Spotkaniu z Ablem" - dorobek prof. Mieczysława Porębskiego
Dyskusja z udziałem Krystyny Czerni, Jacka Friedricha i Pawła Huelle
godz. 18:15 Marian Sworzeń
prowadzenie: prof. Małgorzata Czermińska
godz. 19:15 Marta Podgórnik
prowadzenie: Piotr Czerski
godz. 20:30 Magdalena Tulli
prowadzenie: Barbara Piórkowska 
 
Więcej informacji:
http://www.literaturomanie.pl/
http://www.nagrodaliterackagdynia.pl/  
 
III Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2012
 
19 października 2012 r. o godzinie 18.00 w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym rozpocznie się gala otwarcia wystawy pokonkursowej połączoną z rozdaniem nagród III Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej - Gdynia 2012 (to impreza partnerująca Międzynarodowemu Triennale Grafiki - Kraków 2012).
Jej celem jest prezentacja prac z dziedziny mediów cyfrowych skierowana do artystów profesjonalnych z kraju  i zagranicy.
Wystawa będzie czynna od 20 października do 15 listopada 2012 r.
 

Festiwalu PROGRESSteron dla pań
 
Przez dwa najbliższe weekendy 19-21 oraz 26-28 października 2012 r. będzie można wziąć udział w Festiwalu PROGRESSteron - pozytywnej dawce energii na jesienną słotę.
Odbędzie się około 60 różnorodnych warsztatów dedykowanych kobietom aktywnym, świadomie dbającym o rozwój osobisty. Wśród festiwalowych tematów m.in. coaching, empatyczna komunikacja, autoprezentacja z elementami savoir vivre, a także wiele zajęć związanych z rozwojem pasji i twórczości m.in. tworzenie naturalnych kosmetyków, malarstwo ekspresyjne. Odbędą się też zajęcia wskazujące nowe możliwości rozwoju zawodowego jak np. wstęp do zarządzania projektami, czy kształtowanie relacji z mediami.
Spotkania i warsztaty odbywać się będą w siedzibie Szkoły Językowej Bell, ul. Abrahama 37. Koszt uczestnictwa waha się od 40 do 100 zł. W ramach bezpłatnej części Festiwalu, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym będzie można wziąć udział w wykładach z zakresu mody i designu (Ecofashion, Trendy w modzie 2012/2013, Metamorfozy Wnętrz).
Patronat nad cyklem objął Prezydent Miasta Gdyni. Na wszystkie zajęcia obowiązuje rezerwacja miejsc (pod adresem e-mail: trojmiasto@dojrzewalnia.pl).


Więcej informacji: http://www.dojrzewalnia.pl/progressteron/trojmiasto/o_festiwalu.html.
 
Ogólnopolskim Organizatorem imprezy jest Dojrzewalnia Róż. Organizator lokalny: Centrum EKSPRESJA. Partner Ogólnopolski Festiwalu: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.
 

Marsz Różowej Wstążki
 
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Stowarzyszenie Amazonek Gdyńskich, zapraszają 20 października 2012 r. do udziału w Marszu Różowej Wstążki. Start o godz. 12.00 sprzed Teatru Miejskiego przy ul. Bema 26.
Warto dodać, że Stowarzyszenie Gdyńskich Amazonek obchodzi w tym roku 15 urodziny. Zrzesza kobiety dotknięte przez chorobę nowotworową.
Działalność Stowarzyszenia dotuje Miasto Gdynia.


Święto Dworca
 
20 października 2012 r. zapraszamy w imieniu Polskich Kolei Państwowych na wydarzenie wieńczące przebudowę dworca Gdynia Główna.
Święto Dworca czyli, wydarzenia towarzyszące promocji unijnego projektu „Przebudowa kompleksu dworcowego Gdynia Główna" mają na celu pokazanie, uwypuklenie i utrwalenie w świadomości odbiorców najważniejszych i najbardziej oryginalnych przestrzeni odnowionego dworca. Jego nowych funkcjonalności, walorów estetycznych oraz historycznych i artystycznych.
Zaplanowane atrakcje mają przyciągnąć uwagę, zainteresować, wzbudzić emocje i sprawić, że dworzec także stanie się jednym z punktów wycieczek po Trójmieście.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.gdynianowaglowna.pl/ i http://www.gdynia.pl/
 

Muzyka dawna zabrzmi w Gdyni
 
W dniach 20 - 21 października 2012 r. odbędzie się „Gdyński weekend z muzyką dawną".

W ramach imprezy odbędą się dwa koncerty. W sobotę, 20 października w kościele pw. św. Michała Archanioła w Gdyni-Oksywiu (ul. płk. Dąbka 1) wystąpi zespół muzyki średniowiecznej „Euterpe" z Gdyni i zespół muzyki dawnej „Carmen Alacre" z Dobroszyc. Sceną dla niedzielnego koncertu będzie kościół oo. Franciszkanów pw. św. Antoniego na Wzgórzu św. Maksymiliana (ul. Ujejskiego 40). Publiczność wysłucha utworów z epoki baroku w wykonaniu zespołu „Incalzando", a próbkę muzyki renesansowej zaprezentuje gdyński zespół „Conradus". Ponownie wystąpią też zespoły „Euterpe" i „Carmen Alacre". Koncerty to nie tylko wyśmienita muzyczna podróż, ale też wspaniałe widowisko, bowiem zespoły występują w strojach z epoki.
Organizatorem Gdyńskiego weekendu z muzyką dawną jest Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni. Każdy z koncertów rozpoczyna się o godzinie 19.00. Na oba wstęp jest wolny.
Honorowy patronat nad imprezą objęła Wiceprezydent Gdyni Ewa Łowkiel. 
 

Warto przyjść do TEA-TRALNEJ
 
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ul. Bema 26, www.tea-tralna.pl, tel: 666 553 553:
- 20.10.2012 r. godz. 22.00 z cyklu TEA-TRALNA NOCĄ czyli klubowo na scenie teatru: TUXEDO BDAY NIGHT. Zagrają (w alfabetycznej kolejności): E.F.G., GRALL, GREM ,S.T.R.I.T., TUXEDO i GOŚCIE.
Klub Teatralna, po poniedziałkowych wieczorach z jazzem, zaprasza w sobotę na nocne spotkanie z kolektywem DJ-skim. Tym samym jedna z najważniejszych kolebek kulturalnych w Trójmieście, szanowana przez artystów, aktorów i widzów - mała scena Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza, kontynuuje z powodzeniem nowy cykl imprez - Tea-tralna NOCĄ. Wstęp wolny;
- 21.10.2012 r. godz. 11.00 z cyklu TEATRALNY PORANEK DLA DZIECI: „Byczek Fernando". Kminek i Koperek zapraszają wszystkie dzieci w podróż po Hiszpanii. Tam czeka na nich Byczek Fernando, który wcale nie lubi i nie chce walczyć na arenie, za to chętnie wącha stokrotki, bławatki i inne kwiatki... Ponadto, ten sympatyczny zwierz przygotuje dla dzieci różne gry i konkursy, zatem na pewno podbije serca wszystkich przybyłych.  Gdyby wszystkie byki, byczki i byczątka na świecie były takie jak nasz Fernando, świat byłby inny. Wszyscy by się kochali i żyl  w przyjaźni.
 Tea-tralna zaprasza wszystkie dzieci do wspaniałej zabawy na małej scenie Teatru Miejskiego w Gdyni.
Wstęp 10 zł. 
  

Estrada młodych muzyków 
 
Gdyńskie Impresje Muzyczne 2012 - koncert pt. „Estrada młodych". Zapraszamy w sobotę, 20 października o godz. 18.00 do Sali Concertino (ul. Popiela 24) na recital czterech wybitnych młodych muzyków.
Wystąpią: Antonina Przybyszewska, Marta Cyprys - Polek, Tomasz Zając, Szymon Strzelczyk.
W programie m.in. muzyka Bacha, Mozarta i Chopina.
Wstęp wolny. 
 

Koktajl artystyczny
 
W niedzielę, 21 października 2012 r. Klub Marynarki Wojennej zaprasza na Koktajl Artystyczny w Riwierze. Koncert „Między Paryżem a Gdynią" przeniesie słuchaczy w poetycki nastrój melodii francuskich.  Impreza rozpocznie się o godz. 17.00 w Sali Kolumnowej Klubu MW, ul. Zawiszy Czarnego 1.
Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które można odebrać w klubie MW, pokój. 218. 
 

Koncert pieśni maryjnych
 
21 października 2012 r. o godz. 13.45 w kościele pw. św. Rodziny (ul. Kołłątaja) rozpocznie się „Koncert pieśni maryjnych".
Wstęp wolny.
 

Centrum Kultury proponuje
 
Centrum Kultury w Gdyni zaprasza na:
- „Recital Café - Piosenka bałkańska" - 20 października o godz. 19.00 i 21 października o godz. 17.00 w siedzibie centrum przy ul. Łowickiej 51.
Recital Café - Piosenka bałkańska nie jest zwykłym koncertem z piosenkami. To opowieść o dylematach dwojga ludzi ukazana przez pryzmat ich miłości i tragedii. Podczas recitalu będzie można usłyszeć m.in. Mesecina, Gas Gas Gas czy Prawy do lewego.
Bilety: 25 zł/20 zł;
- „Muzyczny flirt prosto z Wiednia" 21 października o godz. 16.00 do Domu Rzemiosła przy ul. 10 Lutego 33.
W programie koncertu utwory m.in. W. A. Mozarta, J. Straussa, F. Lehara, I. Kalmana. Wystąpią: Zofia Kotlicka-Wiesztordt - sopran, Wojciech Lewandowski - tenor; Dorota Artykiewicz-Skrla - fortepian, a także zespół taneczny „Rapsodia".
Bilety w cenie 10 zł.
Więcej informacji pod nr tel. 790 518 100 (Krzysztof Dąbrowski).

Strona internetowa Centrum Kultury: http://www.ckgdynia.pl/
 
Na Pokładzie
 
21 października 2012 r. o godz. o 19.30 w Klubie Pokład (al. Jana Pawła II 11) wystąpi Mesajah - wyjątkowo utalentowany wokalista, założyciel i frontman grupy Natural Dread Killaz. Mieszanka stylów i umiejętności sprawia, że twórczość prezentowana przez Mesajah nazywana jest przez krytyków nietuzinkową.
Bilety w cenie 25 zł w przedsprzedaży 35 zł w dniu koncertu do nabycia w Tawernie przy Klubie Pokład oraz w Salonie Muzycznym PULS w Centrum Gemini.


Palcem po mapie
 
Czy osioł naprawdę jest uparty? Które zwierzę robi porządek z resztkami po obiedzie? Kto mógłby nas nauczyć remontowania dróg?
Na październikowych spotkaniach „Palcem po mapie" będzie można przyjrzeć się  życiu kilku zwierząt z Ameryki Południowej i Środkowej. Rodzice i dzieci będą mogli wziąć udział we wspólnej zabawie z nowo poznanymi zwierzakami.
Spotkanie odbędzie się  21 października 2012 r. w kawiarni Caffe Anioł w Gdyni przy ul. Kilińskiego 6. Początek zajęć - godz.12.30. Spotkanie przeznaczone jest dla rodziców z dziećmi w wieku 6 - 9 lat.
Wstęp jest bezpłatny.
Ilość miejsc - ograniczona. Konieczna jest rezerwacja, e-mail: obl@obl.com.pl.
Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gdyni.
Patroni medialni: www.czasdzieci.pl, http://www.trojmiasto.pl/
Organizator: Ośrodek Badań Latynoamerykańskich, http://www.obl.com.pl/.

 
Zobacz to co najlepsze w Teatrze Miejskim
 
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza 20 i 21 października 2012 r. o godz. 19.00 na spektakl „Bóg" Woody'ego Allena w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego. Wybuchowa mieszanka błyskotliwych żartów ze sztuki, misji teatru i aktorów. Zwariowana komedia „Bóg" nieprzewidywalnego i ekscentrycznego Woody'ego Allena, pełna aktualnych odniesień do Gdyni, jej mieszkańców oraz ich ulubionych miejsc, w których jedzą, bawią się i spędzają wolny czas.  Zapraszamy!
Kto nie lubi się śmiać, niech nie przychodzi...
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, ul. Bema 26. Kasa biletowa: 58 660 59 46 czynna: wtorek - piątek: godz. 11.00 - 19.00, sobota - niedziela: godz. 15.00 - 19.00  i zawsze na godzinę przed spektaklem.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.teatrgombrowicza.art.pl/. 

 
Weekend z rekinem w Akwarium Gdyńskim
 
W Akwarium Gdyńskim trwa „Tydzień rekina". Z tymi wspaniałym zwierzętami będzie można spotkać się także w najbliższy weekend.
Oto program:
sobota, 20 października 2012 r. w godz. 11.00 - 16.00.
Atrakcje: tego dnia wejście na parter edukacyjny Akwarium jest bezpłatne
- godz. 11.00 - 16.00 - zwiedzanie pomieszczenia hodowlanego rekinów z przewodnikiem (Akwarium Gdyńskie posiada status ogrodu zoologicznego i oprócz prezentowania zwierząt prowadzi ich hodowlę. Pomieszczenia hodowlane na co dzień są niedostępne dla oczu turystów. Tydzień rekina jest jednym z wyjątków, kiedy każdy może poznać rekiny hodowane w placówce);
- godz. 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 - spotkanie z rekinem w laboratorium biologicznym - otwarte zajęcia dla osób chcących poznać biologię rekinów z wykorzystaniem preparatów oraz mikroskopów;
- godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 - Filmy BBC w Sali Kinowej;
- godz. 11.00 - 16.00 - „Zatoka rekina" w Galerii Akwarium, gdzie dzieci rozwiązywać będą rekinie rebusy, kolorować kolorowanki, będą miały malowane buzie;
- godz. 10.00 - 17.00 - wystawa zdjęć rekinów na klatce schodowej Akwarium (fotografie pochodzące ze zbiorów Shark Alliance - międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną rekinów);
niedziela, 21 października 2012 r.  w godz. 11.00 - 16.00:
Atrakcje: tego dnia wejście na parter edukacyjny Akwarium jest bezpłatne;
- „Pracując z rekinami" - spotkanie  z opiekunem rekinów mieszkających w Akwarium Gdyńskim. Jak to jest obcować na co dzień z rekinami? Czy podczas nurkowania z nimi jest atakowany, czy łaskotany? Czym żywią się nasze rekiny? Na te i inne pytania odpowie Maciej Podgórski;
- w godz. 11.00 - 16.00 - zwiedzanie pomieszczenia hodowlanego rekinów  z przewodnikiem;
- godz. 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 - spotkanie z rekinem w laboratorium biologicznym - otwarte zajęcia dla osób chcących poznać biologię rekinów z wykorzystaniem preparatów oraz mikroskopów;
- godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 - Filmy BBC w Sali Kinowej;
- godz. 11.00 - 16.00 - „Zatoka rekina" w Galerii Akwarium, gdzie dzieci rozwiązywać będą rekinie rebusy, kolorować kolorowanki, będą miały malowane buzie;
- godz. 10.00 - 17.00 - wystawa zdjęć rekinów na klatce schodowej Akwarium (fotografie pochodzące ze zbiorów Shark Alliance - międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną rekinów);
- tego dnia zostanie zaprezentowany banner stworzony z odcisków palców gości Akwarium jako wyraz poparcia społeczności Trójmiasta dla ochrony rekinów.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.akwarium.gdynia.pl/

 
Wydarzenia sportowe: 
 
19.10.2012 r., godz. 18.00 - piłka nożna, Mecz III Ligi: Bałtyk Gdynia - Kotwica Kołobrzeg, Narodowy Stadion Rugby; 
20.10.2012 r., godz. 19.45 - piłka nożna, Mecz I Ligi: Arka Gdynia vs Olimpia Grudziądz, Stadion piłkarski w Gdyni;
20.10.2012 r., godz. 18.00 - koszykówka, Mecz Tauron Basket Ligi: Start Gdynia vs. AZS Koszalin, Hala Gier GOSiR;
21.10.2012 r., godz. 18.00 - koszykówka, Mecz Tauron Basket Ligi: Asseco Prokom Gdynia vs. Stelmet Zielona Góra, Hala Sportowo - Widowiskowa Gdynia;  
21.10.2012 r., godz. 11.00 - piłka nożna, Mecz III Ligi: Arka II Gdynia vs Cartusia Kartuzy Narodowy Stadion Rugby;
21.10.2012 r., godz. 12.00 - piłka ręczna, Mecz I ligi Kar-DO-Spójnia - AZS UW Warszawa, Hala Gier GOSiR;

Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.gdyniasport.pl/.
 
Drużynowy turniej judo
 
Uczniowski Klub Sportowy Galeon Gdynia zaprasza młodzież gdyńską oraz wszystkich sympatyków judo na XV Drużynowy Turniej Judo, który odbędzie się 20 października 2012 r. o godz. 11.30 w Hali UKS Galeon. Impreza pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wojciecha Szczurka i dofinansowana przez gminę Gdynia. 

ikona