Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców
Komunikaty dla mediów

Zapraszamy na weekend do Gdyni

Tradycyjnie przesyłamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu - w porządku chronologicznym. Mamy nadzieję, że zarówno sami Państwo z nich skorzystają, jak i poinformują mieszkańców.
 
Wystawa malarstwa Henryka Baranowskiego
 
Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza w piątek (14 grudnia) o godz. 18.00 na wernisaż wystawy malarstwa Henryka Baranowskiego, artysty nierozłącznie związanego z Gdynią, Marynarką Wojenną i morzem.
 
W 2012 r. mija 80. rocznica urodzin Henryka Baranowskiego i zarazem 60 lat od jego pierwszej indywidualnej wystawy w gdyńskiej „Cyganerii". To dobra okazja, by przypomnieć bogaty i różnorodny dorobek malarza kojarzonego głównie z tematyką marynistyczną. Na wystawie „Henryk Baranowski. Malarstwo" będzie można obejrzeć około 200 obrazów. Większość z nich to oleje, ale prezentowane będą też akwarele, gwasze i pastele. Obok najbardziej rozpoznawalnych dzieł: gdyńskich pejzaży i po mistrzowsku uchwyconego morza, pokazywane będą mniej znane prace, powstałe podczas plenerów i licznych podróży.
 
Wystawę dopełnią szkicowniki Henryka Baranowskiego i archiwalne materiały udostępnione przez rodzinę artysty, w tym niezwykle ciekawe fotografie prezentujące malarza podczas pracy w plenerze i pracowni. Na ich podstawie udało się odtworzyć pracownię, a w niej, obok niedokończonych obrazów i malarskich przyborów, znalazła się też kolekcja fajek artysty i płyty z muzyką z różnych stron świata, przy której lubił tworzyć.
 
Henryk Baranowski (1932-2005) - malarz, grafik, twórca rzeźby i ceramiki. Przez wszystkie lata artystycznie związany z Wybrzeżem. We wrześniu 1952 r. w salonie sztuki „Cyganeria" w Gdyni odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa. W tym samym roku został powołany do służby wojskowej, po której wrócił do Gdyni i podjął pracę plastyka dekoratora w klubie Zarządu Portu w Gdańsku. W 1956 r. rozpoczął służbę zawodową w Marynarce Wojennej. Założył pracownię plastyczną przy Klubie Oficerskim Marynarki Wojennej, która kolejno mieściła się: przy ul. Zawiszy Czarnego, w klubie na Grabówku, na Oksywiu oraz przy ul. Władysława IV. Podczas służby odbył wiele wyjazdów artystycznych, m.in. do: Albanii, Jugosławii, Egiptu. Podróżował także prywatnie po całej Europie. Zwiedził Izrael, Libię Kubę, Rosję. Stosował różnorodne techniki: olej (często impresyjny, fakturalny), akwarelę, pastel, rysunek. Uprawiał też grafikę (drzeworyt i linoryt). Podejmował tematy reportażowe i wojskowe, a także motywy z wybrzeża Bałtyku. Malował również pejzaże górskie, portrety, autoportrety, obrazy religijne, martwe natury i kwiaty. Stworzył około 4000 dzieł.
 
Wystawa prezentowana będzie do 3 marca 2013 r., od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Ceny biletów wstępu do muzeum: 7 zł - normalny, 4 zł - ulgowy. W piątki wstęp jest wolny.
 
Wodowanie monety z „Piorunem" i nie tylko
 
Czwarta moneta Narodowego Banku Polskiego z serii „Polskie okręty" z wizerunkiem historycznego niszczyciela ORP „Piorun" zostanie „zwodowana" w najbliższą sobotę (15 grudnia). Uroczystość odbędzie się o godz. 10.00 w gmachu Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B).
 
ORP „Piorun" był uczestnikiem wszystkich ważniejszych kampanii morskich II wojny światowej w Europie. Podczas uroczystości zostanie przedstawiona sylwetka jednostki i jej zasługi dla Marynarki Wojennej. Po symbolicznym „wodowaniu", czyli skropleniu wodą morską, nowa, dwuzłotowa moneta zostanie oficjalnie wprowadzona do obiegu.
 
Po uroczystości w morze wyjdzie współczesny okręt rakietowy ORP „Piorun". Z jego pokładu zostanie wyrzucona butelka z listem informującym o wodowaniu monety, co będzie można obserwować z plaży miejskiej. Szczęśliwy znalazca będzie mógł odebrać w gdańskim oddziale Narodowego Banku Polskiego specjalną nagrodę.
 
Od godz. 10.30 przy stanowisku NBP w Muzeum Marynarki Wojennej będzie można wymienić zwykłą dwuzłotówkę na monetę z wizerunkiem ORP „Piorun".
 
To nie wszystkie atrakcje. W godz. 11.00-15.00 wstęp do Muzeum Marynarki Wojennej będzie wolny. Jeśli pogoda pozwoli, czyli temperatury nie będą ujemne, w tym samym czasie bezpłatnie do zwiedzania udostępniony zostanie ORP „Błyskawica", a w godz. 12.00-15.00 będzie można wejść na pokład współczesnego okrętu rakietowego ORP „Piorun".
 
Moneta z wizerunkiem ORP „Piorun" zostanie wyemitowana w liczbie 800 tys. egzemplarzy. Dotychczas w serii „Polskie okręty" ukazały się monety z okrętami z II wojny światowej: niszczycielem ORP „Błyskawica", wojennym okrętem podwodnym ORP „Orzeł" oraz lekkim krążownikiem ORP „Dragon". W 2013 r. wyemitowane zostaną cztery monety z wizerunkami powojennych i współczesnych okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
 
 
Świąteczny koncert gospel dla gdyńskiego hospicjum
 
Stowarzyszenie Hospicjum im. Św. Wawrzyńca w Gdyni zaprasza na świąteczny koncert gospel dla powstającego hospicjum dziecięcego. W sobotę (15 grudnia) o godz. 19.00 w kościele oo. Franciszkanów (ul. Ujejskiego 40) wystąpi Grace Gospel Choir.
 
Chór powstał w 2004 r. w Gdańsku. Od 2007 r. występuje pod nazwą Grace Gospel Choir. Jego członkowie wywodzą się z różnych wspólnot chrześcijańskich.
 
Wstęp wolny. Zebrane podczas koncertu datki zostaną w całości przekazane na wyposażenie powstającego w Gdyni pierwszego w regionie i jednego z pierwszych w kraju stacjonarnego hospicjum dla dzieci. 
 
Królowa Śniegu w Centrum Kultury 
 
W sobotę (15 grudnia) w Centrum Kultury w Gdyni (ul. Łowicka 51) odbędzie się premiera przedstawienia „Królowa Śniegu" w wykonaniu Sceny 138.  Choć bilety są już wyprzedane, można zarezerwować miejsce na kolejne spektakle, np. w niedzielę (16 grudnia) o godz. 17.00.
 
Okazuje się, że treści zawarte w baśniach i opowieściach, stanowią wartości uniwersalne, a przede wszystkim ponadczasowe. Chcąc pokazać bajkę o Królowej Śniegu jako jedną z piękniejszych historii o miłości, przyjaźni i dojrzewaniu do dorosłych decyzji, Scena 138 przygotowała opowieść o Kaju i Gerdzie w futurystycznym entourage'u. Interpretacja jednej z najpiękniejszych baśni napisanych przez Hansa Christiana Andersena, choć w nowoczesnym wydaniu, nie straci nic na swoim mroźnym i przejmującym klimacie, przeszywającym zarówno ciało, jak i duszę.

Bilety w cenie 15 i 20 zł.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.ckgdynia.pl/.
 
Bardzo kulturalny peron z prezentami
 
Z wyborem świątecznych prezentów warto poczekać do najbliższego weekendu. W dniach 15-16 grudnia w podziemiu dworca Gdynia Główna będzie można zakupić designerskie wyroby projektantów z całej Polski lub wykonać prezent samodzielnie. Na „Peron Kulturalny" zapraszają Miasto Gdynia i Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo.
 
Będzie można spróbować swoich sił nie w gotowaniu, a projektowaniu żywności! Dzieła sztuki kulinarnej powstaną z marcepanowej masy. Na innych warsztatach uczestnicy wykonywać będą ozdoby świąteczne. W przerwach odbędą się spektakle lalkowe Teatru „Stacja Szamocin" oraz pokazy filmów zrealizowanych w Studio Munka.
 
Te wszystkie atrakcje towarzyszyć będą zakupom w Super Sam Design, czyli targowisku designerskich rzeczy. Można przyjść z gotowym prezentem i zobaczyć, jak można go pięknie i oryginalnie zapakować.
 
W programie:
 
15 grudnia (sobota)
 
- godz. 10.00-18.00 - Super Sam Design;
- godz. 10.00, 13.00, 16.00 - warsztaty food design - marcepanowe ciasto;
- godz. 12.00 - spektakl „Tancereczka i kominiarczyk";
- godz. 14.00 - „Śpiąca królewna";
 
16 grudnia (niedziela)
 
- godz. 10.00-18.00 - Super Sam Design;
- godz. 10.00, 13.00, 16.00 - warsztaty projektowania ozdób świątecznych;
- godz. 12.00 - spektakl „Śpiąca królewna";
- godz. 18.30 - projekcja filmu „Glasgow";
- godz. 19.10 - projekcja filmu „Hanoi Warszawa";
- godz. 19.50 - projekcja filmu „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać".
 
Udział w przedstawieniach i projekcjach jest bezpłatny. Zapisy na bezpłatne warsztaty drogą mailową: warsztaty@pocoto.eu.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://pocoto.eu/projekty/peronkulturalny/.
 
 
Koperek i Kminek w Tea-tralnej
 
Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, ul. Bema 26) zaprasza w sobotę (15 grudnia) o godz. 11.00 oraz w niedzielę (16 grudnia) o godz. 10.00 na „Teatralny poranek dla dzieci" - spotkanie z Koperkiem i Kminkiem.
 
Nastał świąteczny czas. Koperek i Kminek wyruszają w drogę do Betlejem. Dwaj przyjaciele przy akompaniamencie gitar opowiedzą historię, która przed wiekami wydarzyła się w tym mieście. W drodze towarzyszyć im będą Herod, Anioł, Diabeł i inne postacie występujące w szopce. Podczas spektaklu usłyszymy piękne polskie kolędy, które będzie można zaśpiewać wspólnie z Koperkiem i Kminkiem.
 
Wstęp: 10 zł. Liczba miejsc ograniczona.
 
Gruziński weekend w EXPERYMENCIE

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98) zaprasza w sobotę i niedzielą (15 i 16 grudnia) o godz. 12.00 na spotkanie z Salome - wolontariuszką z Gruzji, która przygotowała prezentację o swoim kraju.
 
Podczas spotkania będzie można poznać ciekawostki archeologiczne Gruzji, najpopularniejsze potrawy, tradycyjne stroje oraz dowiedzieć się, którą rasę psów Gruzini darzą największym sentymentem.

Dla odważnych przygotowano quiz o Gruzji oraz możliwość poznania podstaw gruzińskiego alfabetu!


Tea-tralna nocą
 
Tea-tralna w Gdyni (Teatr Miejski, u. Bema 26) zaprasza w sobotę (15 grudnia) o godz. 22.00 na „Tea-tralną nocą". Tym razem wieczór upłynie pod znakiem PANDORA'S BOX 2.3.
 
Tea-tralna otworzy muzyczną Puszkę Pandory. To wieczór dla miłośników: minimalu, techno, progressive czy elektroniki. Pozytywnie pulsujące dźwięki zaserwują: Jose Pablo [One Life, Live It!/UK], Tuxedo [Electronic Tree/Particles/Proton], eSWuA [deck2deck/SOD], Somnus, LUK LUK [deck2deck/BPM Project].

Wstęp wolny.
 
Koncert z muzycznymi życzeniami
 
W niedzielę (16 grudnia) o godz. 12.00 w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się koncert pt. „Złóżmy sobie życzenia".  
 
Zabrzmią urokliwe kolędy, m.in.: „Witaj gwiazdko złota" Z. Noskowskiego i kolędy kaszubskie. Słuchacze zostaną obdarowani muzycznymi prezentami. Będą to arie i duety z op. „Traviata" G. Verdiego, „Cyrulik Sewilski" G. Rossiniego, aria Torreadora z op. „Carmen" G. Bizeta.
 
Podczas koncertu wystąpią: Zofia Kotlicka-Wiesztordt - sopran, Aleksandra Kucharska-Szefler - sopran, Leszek Skrla - baryton, Dorota Artykiewicz-Skrla - fortepian.
 
Życzenia złoży i koncert poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt.
 
Obowiązuje zakup biletu wstępu do muzeum: normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł.
Palcem po mapie
 
Ośrodek Badań Latynoamerykańskich zaprasza rodziców z dziećmi w wielu 6-9 lat na kolejną podróż „Palcem po mapie" Ameryki Łacińskiej - w niedzielę (16 grudnia) o godz. 12.30 do kawiarni Caffe Anioł w Gdyni (ul. Kilińskiego 6).
 
Czy Latynosi sprzątają przed świętami, tyle co my? Jak ozdabiają swoje mieszkania, co jedzą, z czego robią figurki do szopek? Kim jest „tajemniczy przyjaciel", który pojawia się na brazylijskiej wigilii? - to tylko kilka pytań, na które odpowiedzi usłyszeć będzie można podczas przedświątecznego spotkania.
 
Wstęp jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja i otrzymanie jej potwierdzenia. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: obl@obl.com.pl.   
 
Koncert w blasku sceny operowej
 
W niedzielę (16 grudnia) o godz. 16.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni (ul. Bema 26) odbędzie się koncert z cyklu „Niedziela Malomana" pt. „W blasku sceny operowej".
 
Zagra Królewska Orkiestra Salonowa: Natalia Walewska - prowadzenie orkiestry, Julia Iwaszkiewicz - sopran, Witalij Wydra - tenor, Piotr Sutt - instrumenty perkusyjne oraz gość specjalny Aleksander Ładysz - bas.

W programie m.in. arie i duety z oper: „Cyrulik Sewilski" G. Rossiniego, „Opowieści
Hofmanna" J. Offenbacha, „Straszny dwór" S. Moniuszki, „Traviata" G. Verdiego, „Turandot" G. Pucciniego.

Prowadzenie: Barbara Żurowska-Sutt.
 
Bilety w cenie 15 zł.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.ckgdynia.pl/.
 
32. Odsłona Sceny Literackiej 

W niedzielę (16 grudnia) o godz. 19.00 w gdyńskiej Tea-tralnej (Teatr Miejski, ul. Bema 26) odbędzie się 32. Odsłona Sceny Literackiej, podczas której zaprezentowany zostanie tom wierszy Oli Perzyńskiej pt. „Ja, Bukowska". Wieczór poprowadzi Wojciech Boros.

 
Wstęp wolny. 
 

  • ikonaOpublikowano: 14.12.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Bartosz _Matejko (2009)

ikona