Tradycyjnie przesyłamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu - w porządku chronologicznym. Mamy nadzieję, że zarówno sami Państwo z nich skorzystają, jak i poinformują mieszkańców. Wernisaż wystawy „Mejd in Kreatywni"Jak jednym zdjęciem pokazać charakter człowieka? Duża w tym rola fotografa, jednak nie mniej ważna - modela. O tym, że nie jest to proste, przekonali się członkowie Grupy Młodzieżowej „Kreatywni", którzy pozowali do zdjęć w ramach projektu „Mejd in Kreatywni". Udało się, a efekty można zobaczyć podczas wernisażu, który odbędzie się 1 lutego 2013 r. (piątek) o godz. 18.00 w Klubie Młodzieżowym „Kreatywni" przy ul. Opata Hackiego 17. Istotą akcji była prezentacja członków Grupy Młodzieżowej, którzy w 2012 r. uczestniczyli w programie „Ryzykownie jest nie wiedzieć o...", opowiadającym o zagrożeniach związanych z narkotykami. Do sesji fotograficznych zaangażowano profesjonalnych fotografów: Sławka Rompskiego i Marię Voronchuk, jednak decyzję o tym, jak i gdzie się zaprezentować, pozostawiono młodym modelkom i modelom. Uwierzyć w siebie i stanąć przed obiektywem takim, jakim się jest było dla młodych ludzi dużym wyzwaniem. Pomimo różnorodności charakterów i miejsc, fotografie tworzą spójną całość - opowiadają jedną historię. Oddają temperament młodych, niezwykłych osób, które pozując, wyraziły siebie. Co ważne, zdjęcia można odczytać w bardzo różny sposób - dla niektórych istotna będzie ich wartość artystyczna, dla innych przekaz jaki za sobą niosą. Grupa Młodzieżowa „Kreatywni" jest częścią Centrum Aktywnego Mieszkańca, które przy wsparciu Miasta Gdyni działa przy ul. Opata Hackiego 17. CREONALE Erazma Wojciecha Felcyna Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza 1 lutego 2013 r. (piątek) o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii Erazma Wojciecha Felcyna pt. „CREONALE", który odbędzie się w lokalu artystycznym Tygiel w Gdyni przy ul. Abrahama 86 (wejście od ul. Władysława IV). Kolekcja „CREONALE" to rezultat przetworzenia realistycznych portretów fotograficznych. Prezentowane prace skierowane są do świadomego odbiorcy i stawiają szereg istotnych pytań, m.in. o granicę między fotografią a grafiką cyfrową, a także ocenę efektów ataku autora na swoiste sacrum, jakim jest twarz człowieka. Aneks do wystawy stanowi prezentacja fragmentu cyklu autoportretów „Szukając siebie samego". Podczas wernisażu z mini-recitalem skrzypcowym wystąpi 6-letnia Julia Felcyn, córka autora fotografii. Erazm Wojciech Jelcyn - urodzony w 1946 r., w latach 1964-1966 fotoreporter, a następnie (1966-1968) redaktor naczelny Ilustrowanego Magazynu Studentów Politechniki Gdańskiej „Kronika Studencka", członek Sekcji Wystawienniczej Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1970-1976), a od 2005 r. Związku Polskich Artystów Fotografików. Zadebiutował w 1965 r. indywidualną wystawą „Na szlaku" w jednym z klubów studenckich Gdańska. W następnych latach wziął udział w blisko dwustu wystawach w kraju i na świecie zdobywając szereg medali i prestiżowych wyróżnień. Wystawę będzie można oglądać do 13 marca 2013 r. Pierwsza gdyńska „Metalnoc" Klub Muzyczny „Ucho" w Gdyni (ul. św. Piotra 2) zaprasza 1 lutego 2013 r. (piątek) o godz. 20.00 na pierwszą gdyńską „Metalnoc". Wystąpi polska gwiazda death metalu - zespół „Trauma". Towarzyszyć mu będą dwie nie mniej hałaśliwe trójmiejskie formacje: „Hurricane" i „Driller". Bilety w cenie: 25 zł. Centrum Designu Gdynia pod osłoną sztuki „Pod Osłoną Sztuki" - to tytuł nowej wystawy Centrum Designu Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98) prezentującej prace, które powstały z myślą o przełamywaniu wszelkich granic. Artyści zaprojektowali osłony na koła wózków inwalidzkich dla dzieci. Wernisaż odbędzie się 2 lutego 2013 r. (sobota) o godz. 10.00, a towarzyszyć mu będzie bogaty program wydarzeń. Akcja promuje kreatywne przenikanie sztuki do życia codziennego i zaspokajanie przez nią potrzeb, zwłaszcza osób niepełnosprawnych. Artyści biorący udział w wystawie: Piotr Bąkowski, Rafał Chomik, Zuzia Golińska, Gosia Golińska, Beata Horyńska, Joanna Kauder, Bogdan Olech, Grażyna Rigall, Jola Słoma, Mirek Trymbulak, Kasia Szymczewska, Agnieszka Żelewska. W programie wernisażu:- godz. 10.00-15.00 - warsztaty plastyczne dla dzieci polegające na malowaniu osłon oraz wykonywaniu form i odlewów z gipsu, poprzedzi je śniadanie przygotowane przez Mariolę Białołęcką wraz z krótką prelekcją o prawidłowym odżywianiu, po warsztatach wykłady Polskiej Akademii Dzieci; - godz. 17.00 - wernisaż wystawy wraz z krótkim wykładem pt. „Kolor/koło/wózek";- godz. 18.00 - koncert Sopockiego Chóru Kameralnego Continuo. Wstęp wolny. Wystawa będzie prezentowana do 24 lutego 2013 r., codziennie w godz. 10.00-18.00. Wystawa wpisuje się w działania Gdyni zmierzające do włączenia osób niepełnosprawnych we wszystkie afery aktywności, a zwłaszcza w program „Gdynia bez barier" służący przełamywaniu stereotypów myślenia o niepełnosprawności. W konkursie wyróżniani są autorzy ciekawych pomysłów i już zrealizowanych rozwiązań na rzecz osób niepełnosprawnych: osoby indywidualne, organizacje, instytucje. Nagradzane są inicjatywy przyczyniające się do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i społecznych. Więcej informacji na stronie internetowej: http://ppnt.pl/wystawa-pod-osłoną-sztuki1.html. Artur Andrus z „Myśliwiecką"Artur Andrus będzie pierwszym w 2013 r. gościem Gdyńskiej Sceny Kabaretowej. Jego koncert promujący album „Myśliwiecka" odbędzie się 2 lutego 2013 r. (sobota) o godz. 16.00 w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. (ul. Rotterdamska 9). Artur Andrus - na co dzień redaktor trójkowej „Powtórki z rozrywki", co tydzień gospodarz spotkań w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą", znany i lubiany konferansjer różnych spotkań kabaretowych, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy, komentator „Szkła kontaktowego", a także laureat konkursu „Mistrz Mowy Polskiej". W marcu 2012 r. został wydany autorski album „Myśliwiecka", który po dziewięciu miesiącach od premiery uzyskał status Podwójnie Platynowej Płyty. Na płycie Artur Andrus śpiewa swoje piosenki, głównie kabaretowe, pisane do programów telewizyjnych i na potrzeby występów estradowych. Są wśród nich zarówno takie, które są już znane („Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie", „Cieszyńska"), jak i takie, które znane dopiero będą (pieśń „Dam ci ptaszka" wykonywana przez Chór Męski im. Franka Szwajcarskiego, czy punkowo - skinowa „Glanki i pacyfki").W koncercie promującym album „Myśliwiecka" znajdą się nie tylko utwory z płyty, ale również anegdoty, komentarze i wiersze napisane z finezją i szczyptą pobłażliwej ironii - oczywiście jak najpiękniejszą polszczyzną. Arturowi Andrusowi towarzyszy czterech muzyków: Wojciech Stec - fortepian, Łukasz Poprawski - saksofon, Łukasz Borowiecki - kontrabas i Paweł Żejmo - perkusja.Bilety w cenie 50 zł/60 zł do nabycia w kasie Centrum Kultury w Gdyni, w punktach stacjonarnych sieci Interticket oraz na stronach: http://www.interticket.pl/ i http://www.ckgdynia.pl/. Spotkanie z Grami PlanszowymiStowarzyszenie „Razem Przeciw Sobie", przy współpracy z Radą Dzielnicy Mały Kack, zaprasza na Otwarte Spotkanie z Grami Planszowymi „Gdyńska Plansza", które odbędzie się 3 lutego 2013 r. (niedziela) w godz. 11.00-16.00 w Szkole Podstawowej nr 13 przy ulicy Halickiej 8. W Gdyni zaśpiewają głosy na wagę złota Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków zaprasza 3 lutego 2013 r. (niedziela) o godz. 12.00 do gdyńskiego hotelu „Nadmorski" (ul. Ejsmonda 2) na koncert „Głosy na wagę złota", który odbędzie się w ramach cyklu „Południowe Spotkania Muzyczne". W programie arie operowe i operetkowe, piosenki neapolitańskie. Wystąpią: Karolina Karcz - sopran, Wojciech Lewandowski, Marcin Pomykała, Witalij Wydra - tenorzy oraz pianistka Emilia Grażyńska. Karolina Karcz kończy studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wojciech Lewandowski i Witalij Wydra są śpiewakami Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Marcin Pomykała znany jest publiczności z programu telewizyjnego Waldemara Malickiego „Filharmonia dowcipu". Koncert poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt. Bilety w cenie 8 zł w przedsprzedaży, a w dniu koncertu w cenie 12 zł można kupić w recepcji hotelu. Koncerty są dofinansowane przez Miasto Gdynia. Śledź Jazz w Gdyni Klub Muzyczny „Ucho" w Gdyni (ul. św. Piotra 2) zaprasza 3 lutego 2013 r. (niedziela) o godz. 20.00 na koncert kwartetu dętego „IRCHA Clarinet Quartet" w składzie: Mikołaj Trzaska, Michał Górczyński, Gebhard Ullmann, Wacław Zimpel. Bilety w cenie: 30 zł (przedsprzedaż)/40 zł (w dniu koncertu) dostępne w: Klubie Muzycznym „Ucho" (biuro czynne pn.-pt., godz. 10.00-18.00), Kawiarni Cyganeria (ul. 3 maja 27), Salonie Muzycznym PULS (Centrum Gemini, ul. Waszyngtona 21), sieci Eventim (eventim.pl - cena w sieci 33 zł, sprzedaż drogą internetową i w wybranych punktach Eventimu). Opublikowano: 01.02.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)