Czasowe zamknięcie ul. Wiczlińskiej – ważne informacje dla mieszkańców. Aktualizacja terminu
Komunikaty dla mediów

Zapraszamy na weekend do Gdyni

Tradycyjnie przesyłamy informacje o odbywających się w najbliższy weekend gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że zarówno sami Państwo z nich skorzystają, jak i poinformują mieszkańców.

Jest w orkiestrach... wojskowych jakaś siła
 
Barwne galowe mundury i musztra paradna przy dźwiękach marszowej muzyki - takie atrakcje czekają podczas Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Gdyni, który potrwa do  30 czerwca 2013 r. (niedziela). Zaprezentują się zespoły z Francji i Węgier, a także dziewięć orkiestr z Polski. Gościem specjalnym festiwalu będzie grupa „Lady Pank".
 
Festiwal Orkiestr Wojskowych
W piątek, 28 czerwca, o godz. 21.00 na placu przed Akwarium Gdyńskim odbędzie się pierwszy koncert galowy. Orkiestry zaprezentują własne programy choreograficzno-muzyczne ujęte w tzw. „musztrę paradną". Towarzyszyć im będą grupy tancerek, mażoretek, ale także kompania reprezentacyjna czy grupy bojowe. To wszystko w pięknej scenerii światła i dźwięku z okrętem-muzeum ORP „Błyskawica" w tle.
 
Drugi koncert galowy odbędzie się w sobotę, 29 czerwca, o godz. 21.00 również na placu przed Akwarium Gdyńskim. Orkiestry zagrają wspólnie widowisko na tematy morskie. Muzyce towarzyszyć będą artyści cyrkowi, balet, tancerze, szczudlarze, połykacze ogni. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Lady Pank, który swoje największe przeboje zaprezentuje przy akompaniamencie orkiestr wojskowych. Koncert zwieńczy pokaz sztucznych ogni i defilada orkiestr.
 
W niedzielę, 30 czerwca, o godz. 11.00 orkiestry wojskowe przedefilują ulicą Świętojańska, od Urzędu Miasta do skweru Kościuszki. Tam stanowić będą oprawę muzyczną centralnych uroczystości Święta Marynarki Wojennej przy płycie pomnika Marynarza Polskiego.
 
Ostatnią okazją do posłuchania utworów w wykonaniu orkiestr wojskowych będzie koncert na molo w Gdyni Orłowie, który rozpocznie się o godz. 14.30.
 
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. 
 
Organizatorem Festiwalu jest Departament Wychowania i Promocji Obronności MON, Marynarka Wojenna oraz Miasto Gdynia. 
 

Miniaturowe dzieła sztuki w Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 28 czerwca 2013 r. (piątek) o godz. 17.00 na otwarcie 9. Międzynarodowego Nadbałtyckiego Triennale Miniatury Tkackiej. Niektóre prace powstawały dwa, trzy miesiące i są przykładem benedyktyńskiej pracy.
 
Na wystawie będzie można zobaczyć ok. 140 miniatur, których rozmiar nie przekracza 20 x 20 x 20 cm. Obok tradycyjnych materiałów, jak wełna czy bawełna, używano także plastiku, papieru, papieru czerpanego. Swoje prace zaprezentują m.in. artyści z Australii, Kanady, USA.
 
Ekspozycji towarzyszy wystawa „Idę" Anny Więckowskiej-Kowalskiej, laureatki Grand Prix Prezydenta Miasta Gdyni 8. Międzynarodowego Nadbałtyckiego Triennale Miniatury Tkackiej.
 
Triennale obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. Początkowo impreza odbywała się jako biennale. Jej twórcą jest Aleksandra Bibrowicz-Sikorska. Pierwsze ekspozycje można było oglądać na „Darze Pomorza", a potem udało się już związać na stałe organizację wystawy z Muzeum Miasta Gdyni. W każdej edycji bierze udział ponad 100 artystów z całego świata. Dotychczas byli to twórcy m.in. z: USA, Kanady, Izraela, Meksyku, Korei, Japonii i oczywiście Europy.
 
Obie wystawy będzie można oglądać do 1 września 2013 r., od wtorku do niedzieli w godz.. 10.00-17.00. Bilety w cenie: 7 zł - normalny, 4 zł - ulgowy. W piątki wstęp wolny. 


Gdyńskie spotkania z najlepszymi filmamai dokumentalnymi

Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa i Gdynia Kulturalna rozpoczynają cykl spotkań z najlepszymi filmami dokumentalnymi. Jako pierwszy, 28 czerwca 2013 r. (piątek) w gdyńskim Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1) zaprezentowany zostanie obraz „Nie zapomnij mnie" Davida Sievekinga, który zwyciężył w  ostatniej, 10. edycji festiwalu Planete+Doc Film Festival. Początek pokazu o godz. 20.00.
 

Podczas spotkań widzowie zobaczą najlepsze dokumenty, nagrodzone nie tylko na Planete+Doc, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po pokazach odbywać się będą dyskusje ze specjalistami, którzy wzbogacą spotkania o dodatkowe komentarze do filmu. 
 
W „Nie zapomnij mnie" David Sieveking, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje swoją matkę, która -Nie zapomnij mnie jak miliony ludzi w Europie - zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Rodzice Davida byli w latach 60. XX wieku aktywnymi członkami ruchów studenckich i żyli w tzw. „otwartym związku". Teraz ich wzajemna relacja jest poddana testowi i to w dramatycznych okolicznościach. Zmiany, które przyniosła choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji ich wzajemnych stosunków, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów i nieporozumień, a przede wszystkim znalezienia dla nich rozwiązań. Nie jest to łatwe wyzwanie, ale paradoksalnie zbliża ono członków rodziny na nowo i zmusza do głębokiej refleksji nad życiem, jakie wszyscy prowadzili dotychczas.
 
Po filmie rozmowa z gośćmi - Aleksandrą Mieszkowską i Mirosławą Józefowicz z Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, które w Trójmieście działa już niemal od dwudziestu lat.
 
Biletem wstępu jest zakup na miejscu najnowszego numeru Kwartalnika Artystycznego Bliza w cenie 12 zł. Każda osoba otrzyma gdyński informator kulturalny „re:tusz". 


Gdyńska Mila Nurkowa


29 czerwca 2013 r. (sobota), w godz. 10.00-14.00, na wodach Zatoki Gdańskiej w Gdyni wzdłuż bulwaru Nadmorskiego odbędą się V Międzynarodowe Otwartych Mistrzostwa Gdyni w długodystansowym pływaniu w płetwach pod hasłem „Gdyńska Mila Nurkowa". Start i meta: plaża Śródmieście.


O godz. 10.00 odbędzie się ceremonia otwarcia mistrzostw w Contrast Cafe przy bulwarze Nadmorskim, a o godz. 10.15 zagra zespół wokalny Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera". O godz. 11.15 w zawodach wystartują dzieci i młodziki, o godz. 11.50 - juniorzy, juniorzy starsi i seniorzy, a o godz. 12.30 - weterani. O godz. 14.00 wręczenie nagród.


Więcej informacji na stronie internetowej: www.mkpflota.pl.



Nadmorski Puchar Lata Nadmorski Puchar Lata

29 czerwca 2013 r. (sobota) na obiektach gdyńskiej Checzy (dwa boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ulicy Zamenhofa 17) odbędzie się turniej, w którym wystąpią najlepsze drużyny amatorskich lig piłkarskich z Pomorza. Początek o godz. 12.00.


O godz.17.00 rozpoczynają się półfinały. Następnie przegrani zagrają w meczu o 3. miejsce, a zwycięzcy półfinałów zmierzą się w wielkim finale.


W programie także licytacja koszulek piłkarskich, m.in. Rafała Murawskiego, Szymona Pawłowskiego i Marcusa da Silvy, występy artystyczne.


Więcej informacji na stronie internetowej: www.gl6.futbolowo.pl.



Scena Letnia już pełnoletnia!

W Orłowie - na piasku, z morzem w tle, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W tak niecodziennej scenerii już po raz 18. swoje spektakle zaprezentuje Teatr Miejski w Gdyni. W repertuarze znajdzie się zarówno klasyka, jak i współczesność, rzeczywistość i fantazja, zabawa i zaduma, czyli ... wszystko to, co najlepsze w teatrze! Na pełnoletnią Scenę Letnią w Orłowie zapraszamy od 29 czerwca 2013 r. 
Scena Letnia Teatru Miejskiego w Orłowie
Na początek w programie:

 
„W kręgu namiętności. Tango Piazzolla"
reżyseria: Józef Opalski 
 
Gorący, pełen namiętności i rytmów tanga spektakl muzyczny, w którym miłość i nienawiść nieustannie idą w parze, targając bohaterami i popychając ich do nie zawsze rozsądnych czynów. Na scenie pojawią się piękne kobiety, przystojni mężczyźni, feeria barw, szaleństwo dźwięków, korowód osobowości i sztuczne ognie.
 
29-30 czerwca - godz. 20.00 
 
Kasa teatru na Scenie Letniej w Gdyni Orłowie czynna codziennie w lipcu w godz. 15.00-20.00, a w sierpniu w godz. 15.00-19.00, tel. 507 714 599. Całodobowa informacja o przedstawieniach: tel. 58 660 59 20. 

Przejazd rowerami przy blasku księżyca

Podróż rowerem w blasku księżyca - taką propozycję dla miłośników jednośladów ma gdyńskie stowarzyszenie In gremio. Na I Gdyński Nocny Przejazd Rowerowy będzie można się wybrać 29 czerwca 2013 r. (sobota) o godz. 22.00 ze skweru Kościuszki, przy alei topolowej.
 
Uczestnicy przejadą ulicami i ścieżkami rowerowymi miasta. Możliwe, że światełka rowerów zabłysną także na odcinku leśnym. Trasa liczyć będzie ok. 11 km, ale spokojnie - zaplanowana jest tak, by w przejeździe mogli uczestniczyć wszyscy. Nie tylko komandosi!
 
Przede wszystkim ma być przyjemnie, bez pośpiechu i oczywiście bezpiecznie. Niezbędny jest zatem kask i działające światła, zarówno z przodu, jak i tyłu roweru. Nie wolno zapominać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.
 
Godzina zakończenia przejazdu zależy od pogody, kondycji i chęci uczestników, a także ich liczby. Na razie zgłosiło się 200 osób, co już jest dużym sukcesem, ponieważ organizatorzy zakładali, że będzie ich cztery razy mniej. A na pewno znajdą się jeszcze chętni na nocną przejażdżkę. Najprawdopodobniej rowerzyści dotrą do mety na bulwarze Nadmorskim ok. 1.00. Jeśli uda się dojechać wcześniej, w okolicach północy, to uczestnicy zdąża na pokaz sztucznych ogni, który odbędzie się na placu przed Akwarium Gdyńskim z okazji Festiwalu Orkiestr Wojskowych.
 
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.ingremio.edu.pl/ oraz profilu na Facebooku: www.facebook.com/ingremio, gdzie można się zapisać na przejazd. Tam też będą podawane kolejne punkty trasy. Cała zostanie zaprezentowana do 27 czerwca.
 
Pytania kierować można na adres e-mailowy: rowery@ingremio.edu.pl lub telefonicznie: 605 456 783. 

Rockowo dla zwierzaków

Trójmiejska grupa „Zoltan Maggi" i warszawska kapela „Bart Cathedral" zagrają 29 czerwca 2013 . (sobota) w gdyńskim Blues Clubie (ul. Portowa 9) na rzecz podopiecznych Pomorskiego Kociego Domu Tymczasowego. Koncert „Na ratunek trójmiejskich zwierzakom!" rozpocznie się o godz. 20.00. Na pewno nie należy spodziewać się kociej muzyki tylko dobrego rocka! 
 Na ratunek trójmiejskim zwierzakom!
Zespół „Zoltan Maggi" jest dobrze znany polskiej publiczności. Ma na koncie szereg wydawnictw oficjalnych i podziemnych (Helicobacter, Pudelsi, Czarne Korki) oraz występy na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Muzyka zagrana przy użyciu gitary, basu, perkusji, klawisza i wokalu oscyluje wokół punk rocka, metalu, rock'n'rolla i alternatywnego grania. Znakiem rozpoznawczym grupy i ważnym elementem twórczości są kąśliwe, zabarwione czarnym humorem, zaangażowane społecznie teksty, które w połączeniu z energetyczną muzyką tworzą niebezpieczną mieszankę wybuchowo-koncertową.
 
„Bart Cathedral" to charyzmatyczny duet łączący muzykę elektroniczną z niesamowitą oprawą wizualną. Niektórzy nazywają ich „electro super models", inni „transexual punk". Jedni ich kochają, inni nienawidzą. Zdobyli szerokie uznanie na warszawskiej scenie alternatywnej, występowali na wielu koncertach oraz festiwalach w kraju i za granicą. Ich twórczość to wybuchowa mieszanka muzyki dark electro, punk, gothic, a nawet disco z wizualnym performancem. Alternatywna scena warszawska w najlepszym wydaniu!
 
Wstęp na koncert za dowolną opłatą. Cały dochód zostanie przeznaczony na leczenie i utrzymanie zwierząt - kotów i psów - przebywających pod opieką Pomorskiego Kociego Domu Tymczasowego. PKDT tworzy grupa kilkunastu dzielnych wolontariuszy, którzy dbają o setki zwierząt: dokarmiają, zapewniają im opiekę weterynaryjną, szukają dobrych domów.


Parada morska i lotnicza
 
Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się parada morska i lotnicza Marynarki Wojennej, którą podziwiać będzie można 30 czerwca 2013 r. (niedziela) w godz. 14.15-14.45. Najlepsze jednostki polskiej floty oraz okręty z Litwy, Łotwy i Rosji przepłyną w szyku wzdłuż plaży z Sopotu do Gdyni. Przelecą nad nimi samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej.
 
To rzadka okazja, by obejrzeć polskie okręty, które na co dzień operują z dla od krajowych wybrzeży, nie tylko na Morzu Bałtyckim, ale również na Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym, Północnym czy też Norweskim.
 
W paradzie udział wezmą jednostki reprezentujące wszystkie najważniejsze klasy okrętów Marynarki Wojennej. Będzie możnaparada morska i lotnicza - fot. A. Polcyn zobaczyć fregatę rakietową, okręt podwodny, transportowo-minowy, rakietowy, niszczyciel min, trałowiec, okręt ratowniczy, rozpoznawczy, hydrograficzny oraz zbiornikowiec. Dołączą do nich: litewski niszczyciel min, łotewski katamaran pilotowy oraz rosyjski trałowiec.
 
Dzień wcześniej, 29 czerwca (sobota), w godzinach popołudniowych będzie można wejść na pokłady dwóch jednostek biorących udział w paradzie. Udostępnione zostaną dwa okręty: rakietowy ORP „Piorun" i niszczyciel min ORP „Czajka". Otwarty dla zwiedzających będzie również historyczny niszczyciel ORP „Błyskawica", który wyjątkowo cumować będzie na końcu alei Jana Pawła II, naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego.


Gorączka bursztynu podczas Święta Orłowa

Bursztynu najlepiej szukać nad brzegiem morza wiosną albo jesienią po sztormach. Chyba że jest się w Gdyni podczas Święta Orłowa, czyli pikniku rodzinnego i eliminacji mistrzostw świata w poławianiu bursztynu. Impreza odbędzie się 30 czerwca 2013 r. (niedziela) na orłowskiej plaży, w godz. 12.00-18.30.


Bursztynnicy ruszą do akcji w południe. Zawody rozgrywane będą tuż przy malowniczej przystani rybaŚwięto Orłowa - plakatckiej do godz. 17.00. O sprzęt nie trzeba się martwić. Każdy otrzyma kaczorki, grabki i woreczki. Wystartować można w jednej z dwóch kategorii: junior lub senior. Najlepsze trzy osoby w każdej z nich otrzymają puchary i przepustkę do mistrzostw świata, które odbędą się w lipcu w Jantarze.


Zgłoszenia od godz. 11.00 w biurze organizacyjnym na plaży od strony klifu. Wpisowe: 10 zł - kategoria senior (od 16 roku życia), 5 zł - kategoria junior (do 16 roku życia).


Poławianiu bursztynu towarzyszyć będą całodzienne atrakcje na scenie, liczne gry i zabawy na plaży. O godz. 12.00 rozpocznie się rodzinny turniej piłki siatkowej oraz konkurs budowania zamków z piasku. Dwukrotnie zaprezentuje się teatrzyk „Hals" (godz. 12.30 i 16.00), a także MR Jack, który pokaże, co można wyczarować z balonów (godz. 13.00 i 16.30). Będą też szanty dla dzieci w wykonaniu zespołu „Johny Roger" (godz. 13.30) oraz koncert orkiestr wojskowych (godz. 14.30-16.00). Imprezę zwieńczy występ grupy reggae - „Dubska".

  • ikonaOpublikowano: 28.06.2013 00:00
  • ikona

    Autor: Bartosz _Matejko (2009)

ikona