Remont Estakady Kwiatkowskiego: zamknięcie głównego ciągu, przejazd łącznicami. Sprawdź komunikat.
Komunikaty dla mediów

Zapraszamy na weekend do Gdyni

Przesyłamy informacje o odbywających się w najbliższych dniach gdyńskich imprezach, a także propozycje na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.
Od poniedziałku w Gdyni w zasadzie wszystko kręci się wokół filmu - podobnie będzie w trakcie weekendu. W piątek odbędzie się "Spacer Filmowy" Legendy Morskiej Gdyni, poświęcony roli miasta w polskiej kinematografii. Sobota, to oprócz gali kończącej 39. Festiwal Filmowy w Gdyni, także Filmowa Świętojańska. Natomiast w niedzielę na premierę „Piaskownicy" zaprasza Centrum Kultury w Gdyni.
Szczegóły tych i pozostałych wydarzeń znajdują się poniżej. Polecamy i zapraszamy!
 

PIĄTEK

 
Spacer Filmowy Legendy Morskiej Gdyni oraz warsztat filmowy dla początkujących
Kto bezkarnie jeździł samochodem po bulwarze nadmorskim? Gdzie Cybulski odwiedzał swą filmową partnerkę? Dlaczego w „Człowieku z żelaza" na ul. Świętojańskiej są szyny? Jakie miejsce zagrało turecki dworzec w „Stawce większej niż życie"? Jaką część Gdyni Kieślowski pokazał w „Dekalogu"?
Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy wyjątkowego spaceru śladami filmów kręconych w Gdyni oraz towarzyszącego mu warsztatu filmowego, które odbędą się w piątek 19 i sobotę 20 września.
Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_97139.html

Coś dla każdego w Gdynia InfoBox
Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) w najbliższy weekend zaprasza:
- piątek 19 września, o godz. 17.30 - 39. Festiwal Filmowy w Gdyni - Filmy z Gdyni, sala, I p.
- sobota, 20 września, godz. 12.00 - 39. Festiwal Filmowy w Gdyni - Gdynia dzieciom
Studio Miniatur Filmowych Warszawa - „Mami Fatale", „Hip Hip & Hurra"
Studio Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała - „Kuba i Śruba", „Kocidrapka"
Anima-pol Film Studio - „Gabriel", Sala, I p.
godz. 16.00 - Filmowa Świętojańska - koncerty, konkursy, uliczne pokazy filmowe i spacer historyczny.
- niedziela, 21 września, godz. 11.30 Śniadanie na trawie i zabawa dla najmłodszych prowadzona przez Nanny Bell Trójmiasto;
Do soboty 20 września w sali na I p. oglądać można wystawę pt. „Szkoła z widokiem" - wystawa fotografii w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni autorstwa Sławomira Pultyna.
 
Turniej „Ku pamięci Małgorzaty Dydek"
Międzynarodowy Turniej o Puchar Trzech Prezydentów „Ku pamięci Małgorzaty Dydek" organizowany przez Basketball Investments SSA oraz stowarzyszenie Sportowa Politechnika poświęcony jest wyjątkowej i utalentowanej koszykarce, jaką była Śp. Małgorzata Dydek.
Impreza odbędzie się od piątku 19 do niedzieli 21 września w dwóch miastach - Gdyni i Gdańsku. W turnieju oprócz zespołu Basket Gdynia udział wezmą także Telge Basket ze Szwecji oraz Energa Toruń. Wstęp wolny.
Szczegóły: http://gdyniasport.pl/aktualnosci/miedzynarodowy-turniej-ku-pamieci-malgorzaty-dydek/
 
 
SOBOTA

Europejski Dzień Bez Samochodu w Gdyni
Od kilku lat, Gdynia aktywnie uczestniczy w inicjatywie pn. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, która niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród gdynian. Jako, że w tym roku hasło przewodnie Europejskiego Tygodnie Zrównoważonego Transportu brzmi "Nasze ulice, nasz wybór", program obchodów koncentruje się na strefach ruchu pieszego.
Obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu odbędą się w sobotę 20 września  na Skwerze Kościuszki. Start o godzinine 10.00.
Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_96937.html
 
Atrakcje z okazji 85-lecia komunikacji miejskiej w Gdyni
Uruchomienie specjalnej linii, obsługiwanej zabytkowymi autobusami, jednodniowa reaktywacja autobusowego połączenia Gdyni z Gdańskiem na trasie 101 oraz wystawa ciężarówek, które po wojnie funkcjonowały jako autobusy - to tylko niektóre atrakcje przygotowane z okazji 85-lecia gdyńskiej komunikacji miejskiej w weekend 20-21 września.
Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_97224.html
 
Wiecha na Gdyńskim Centrum Filmowym
W sobotę 20 września 2014 odbędzie się uroczyste zawieszenie wiechy na siedzibie Gdyńskiego Centrum Filmowego, połączone z odsłonięciem tablicy upamiętniającej Filmowców z Powstania Warszawskiego. Wydarzenie na placu Grunwaldzkim rozpocznie się o godzinie 15.00.
Uwaga! Specjalnie oznakowane wejście na plac budowy przez Teatr Muzyczny, z poziomu -1. Wstęp tylko dla osób zaproszonych i dziennikarzy.

Filmowa Świętojańska
To co w polskiej kinematografii ostatnio najważniejsze, można obejrzeć w Gdyni. Do soboty trwa 39. Festiwal Filmowy. Impreza to jednak nie tylko godziny spędzone przed wielkim ekranem - to także wydarzenia towarzyszące.
Jednym z nich jest „Filmowa Świętojańska", które odbędzie się w sobotę, 20 września w godz. 15.00-23.00.
Szczegóły: www.gdynia.pl/wydarzenia/70_96991.html
 
Serce dla Mateusza
W sobotę, 20 września w godz. od 11.00 do 14.00 w Zespole Szkół nr 6 przy ul. Wrocławskiej 52 odbędzie się festyn charytatywny „Serce dla Mateusza" w ramach akcji „Obudź w sobie Anioła dla Mateusza Przybył".
W programie festynu m.in. pokazy motocykli, Strefa Piękna dla mam i córek, malowanie twarzy, kreatywne zabawy z Kuźnią Talentów, pokaz ZUMBY, stoiska Fundacji ADAPA oraz DOGTOR, kawiarenka, Pierogowóz, niespodzianka dla fanów STAR WARS, sklepik „Dar dla Mateusza" oraz wiele innych atrakcji.
 
Mecz Arki Gdynia z Chojniczanką Chojnice
Mecz z Chojniczanką, a więc derby województwa pomorskiego, zapowiada się bardzo emocjonująco. Spotkanie rozpocznie się w sobotę 20 września o godz. 17.30.
Bilety na sobotnie spotkanie będą o połowę tańsze, a różnicę z własnej kieszeni pokryją piłkarze gdyńskiego klubu. Zawodnicy zdecydowali się na ten niecodzienny krok, by choć trochę zadośćuczynić kibicom fatalne wyniki drużyny w tym sezonie.
Szczegóły: www.eratuszgdynia.pl/news/1971
 
Dąb pamięci Antoniego Jasińskiego
Prezydent Gdyni i Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Gdynia, a także Szkoła Podstawowa nr 40, zapraszają mieszkańców na uroczystość posadzenia dębu poświęconego pamięci pierwszego wójta Chyloni Antoniego Jasińskiego, która odbędzie się w sobotę 20 września o godz.10.00 w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Rozewskiej 33.
 
Teatr na Oksywiu
Rada Dzielnicy Oksywie zaprasza na spektakl teatru z Torunia pt. „Demakijaż", który odbędzie się w sobotę 20 września o godz. 18.00 w auli Akademii Marynarki Wojennej, Oksywie, ul. Śmidowicza.
 
W Caffe Anioł
Kawiarnia Caffe Anioł (ul. Kilińskiego 6) zaprasza w sobotę 20 września wernisaż wystawy prac malarskich "MALARSKIE IMPRESJE". Początek o godz. 17.00.
Wstęp wolny.
Również w sobotę koncert "Śpiewaj moja gitaro" Igora Dubickiego. Początek o godz. 19.00. Wstęp 15 zł. od osoby po wcześniejszym odbiorze biletów w kawiarni rezerwacji telefonicznych nie przyjmujemy.
W sobotę 20 i niedzielę 21 września na warsztaty plastyczne połączone z kiermaszem rękodzieła - biżuterii, wyrobów z ceramiki i nie tylko...
Twórcze rozanielenie odbędzie się:
- 20 września o godz. 11.00 dla dorosłych;
- 21 września o godz. 11.30 dla dzieci.
Cena 30 zł. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Śliwińska - pracowania plastyczna Bluakokino. Bliższe informacje i zapisy, e-mail: niebieska.kura@gmail.com.
 
Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Miasta Gdyni
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Odbywają się każdego roku we wrześniu. Tegoroczne pod hasłem: „Dziedzictwo - źródło tożsamości".
W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w sobotę, 20 września w godz. od 10.00 do 17.00 będzie można bezpłatnie odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni.
Oto szczegóły:
godz. 10.00 - 17.00 - zwiedzanie wystawy stałej pt.: „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem";
godz. 10.00 - 17.00 - zwiedzanie wystawy czasowej pt.: „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym";
godz. 11.00 - 12.00 - warsztaty dla najmłodszych pt.: „Pocztówka z Gdyni" - warsztaty plastyczne dla dzieci i rodzin z dziećmi do 8 lat. Za pomocą różnych technik artystycznych i materiałów każdy stworzy pamiątkę z Gdyni. Obowiązują zapisy telefoniczne 58 66 20 935;
godz. 13.00 - 14.30 - oprowadzanie kuratorskie wystawy stałej pt.: „Gdynia - urzeczywistnione marzenie o Polsce nad Bałtykiem";
godz. 14.45 - 16.00 - warsztaty dla młodzieży pt: „Budowniczowie gdyńskiego marzenia" - zajęcia edukacyjne przedstawiające życie budowniczych Tadeusza Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego. Obowiązują zapisy telefoniczne 58 66 20 935.
 
Trzecie Śniadanie dla organizacji pozarządowych
W sobotę, 20 września o godz. 12.00 w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej na Obłużu przy ul. Na Boisko 6 odbędzie się Trzecie Śniadanie.
To odbywające się co miesiąc spotkanie mające na celu integrację działaczy gdyńskich organizacji pozarządowych, wymianę informacji, poglądów, opinii, ułatwiające nawiązywanie partnerstwa oraz realizację wspólnych inicjatyw i projektów. Spotkania mają formułę śniadań i ten sam przebieg: jedna godzina przeznaczona jest na integrację, druga na rozmowę na temat wcześniej zgłoszony przez organizacje pozarządowe oraz dzielenie się praktykami i doświadczeniami.
Szczegóły: http://www.gdynia.pl/ratusz/8098_97172.html
 
Menu artystyczne Cafe&Art U Muzyk'uff
Cafe&Art U Muzyk'uff (ul. Derdowskiego 9-11) zaprasza w sobotę 20 września, w godz. 11.00 - 15.00 - na Babski Kiermasz. Wstęp wolny.
 
XV Mistrzostwa Gdyni w Tenisie Stołowym
UKS „Orlik" Gdynia wraz ze Szkołą Podstawową nr 28 w Gdyni zaprasza na I Turniej XV Mistrzostwa Gdyni w Tenisie Stołowym.
Zawody odbędą się w sobotę 20 września w SP 28, ul. Zielona 53 na Babich Dołach. Zgłoszenia na miejscu w dniu zawodów. Do godz. 9.00 zapisy do kategorii dziecięcych i młodzieżowych: rocznik 2005 i młodsi, rocznik 2002 i młodsi, rocznik 1997 i młodsi. Do godz. 14.00 zapisy do kategorii Open. Zawody dla dzieci i młodzieży są dofinansowane przez Miasto Gdynia. 
 
 
NIEDZIELA
 
W  klubie „Ucho"
Klub Muzyczny „Ucho" (ul. Św. Piotra 2) zaprasza w niedzielę, 21 września o godz. 19.00 na koncert angielskiej grupy punkrockowej Ruts D.C., w której muzyce odnaleźć można również wpływy reggae.
Bilety: 40 zł (przedsprzedaż)/ 45 zł (w dniu koncertu).
Szczegóły: http://ucho.com.pl/2014/09/21/ruts-d-c/
 
Piaskownica w Centrum Kultury
Centrum Kultury zaprasza w niedzielę 21 września o godz. 17.00 i 19.00 na spektakl „Piaskownica" (ul. Łowicka 51) w reż. Grzegorza Chrapkiewicza.
„Piaskownica" to dramat o spotkaniu dwojga ludzi, którzy się znakomicie rozumieją, a nie do końca są w stanie porozumieć. Nie jest to historia o przedszkolakach, choć dzieje się w piaskownicy. „Chciałem zdemaskować, zdjąć patetyczność z tematu związków uczuciowych między ludźmi. Dorośli też są, doświadczając miłości, nie tylko dramatyczni, ale i śmieszni, bezradni, bliscy w reakcjach dzieciom z piaskownicy" - Michał Walczak, autor sztuki.
Występują: Mateusz Deskiewicz/Marek Kaliszuk, Renia Gosławska, Jeremiasz Gzyl, Justyna Jeleń, Michał Pasternak, Edyta Janusz-Ehrlich/Julia Zacharek. Bilety: 35 zł / 30 zł.
Szczegóły: http://www.ckgdynia.pl/piaskownica-premiera/
 

  • ikonaOpublikowano: 19.09.2014 00:00
  • ikona

    Autor: Sebastian Drausal, Gdyńskie Centrum Kontaktu (s.drausal@gdynia.pl)

ikona