Młodzi dziennikarze z całej Polski spotkali się w dniach 11-12 kwietnia 2013 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni (al. Zwycięstwa 96/98) podczas finału 18. edycji konkursu mediów szkolnych MAM Forum Pismaków. W konkursie mogły uczestniczyć młodzieżowe redakcje szkolne z całego kraju. W sumie wystartowało niemal 100 gazetek, a także uczniowie w kategoriach indywidualnych. Gdynię reprezentowała młodzież z III LO. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmiał: „18 razy kreatywność - twórczy ludzie i ich historie". Prace były oceniane w różnych kategoriach wiekowych: od szkół podstawowych przez gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W tym roku młodzież rywalizowała również w kategoriach indywidualnych: wywiad, reportaż, recenzja, remiks (utwór stworzony na bazie niedopracowanych przez autora materiałów, może łączyć kilka form, np. obraz, dźwięk i tekst), fotografia. Podczas finału w Gdyni uczniowie uczestniczyli w warsztatach dziennikarskich, pokazach filmów dokumentalnych, spotkaniach z dziennikarzami, m.in. Ewą Drzyzgą, a nauczycieli mogli wziąć udział w wykładach i konferencjach. Za najlepszą gazetką szkolną zgłoszoną do konkursu w kategorii szkół podstawowych jury uznało gazetkę „Eksperci 64" SP nr 64 z Wrocławia. Otrzymała ona tytuł „Złotego Laureata". I miejsce natomiast zajęła gazetka „Kurier Dwójki" z SP nr 2 w Żarach. W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce przyznano gazetce „Dyzio Gimnazjalista" z Gimnazjum nr 3 w Raciborzu. Wśród gazetek ponadgimnazjalnych I miejscem nagrodzono „bezMyślnik" z Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Mistrza Pismaków". MAM Forum Pismaków to największy i najstarszy w Polsce konkurs mediów szkolnych, organizowany od 1996 r. Od 2001 r. ma charakter ogólnopolski, a jego organizatorem jest Fundacja Nowe Media. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.forumpismakow.pl/. zdjęcia z finału w serwisie foto: http://www.gdynia.pl/dlamediow/7031_84397.html Opublikowano: 15.04.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)