Znani są laureaci drugiej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. Uhonorowane osoby pochodzą z: Polski, Białorusi, Stanów Zjednoczonych i Słowacji. Dodatkowo wyróżniono dziennikarzy z Polski i Stanów Zjednoczonych. Jury wybrało zwycięzców spośród 80 nominacji nadesłanych z 18 krajów. Nagrody zostaną wręczone 20 kwietnia 2013 r. w Gdyni. W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatem jest Andrzej Pisalnik z redakcji wydawanych na uchodźstwie „Magazynu Polskiego" i „Głosu znad Niemna" oraz „Rzeczpospolitej" za dziennikarski profesjonalizm i poruszanie ważnych dla polskiej społeczności na Białorusi kwestii dostępu do polskiej oświaty, swobody działania Związku Polaków na Białorusi oraz dokumentowanie polskiego dziedzictwa.Ponadto Jury wyróżniło Tomasza Deptułę z redakcji nowojorskiego „Nowego Dziennika" za wysoki poziom dziennikarstwa, aktywizowanie Polonii oraz budowanie tożsamości patriotycznej i obywatelskiej. W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne laureatką jest Maria Stepan z redakcji „Wiadomości" TVP 1 za cykl reportaży, w których ukazuje pozytywne przesłanie nawet w najtrudniejszych losach Polaków na świecie. Ponadto Jury wyróżniło Zofię Wojciechowską z redakcji Radia Wnet za program „Pomost", którym stara się scalać media i środowiska polonijne w wielu krajach. W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na tematy Polonii laureatem jest Alex Storożyński za publikacje w „The New York Post" i innych mediach amerykańskich, które mają pozytywny wpływ na wizerunek Polski i Polaków. W kategorii redakcja medium polonijnego laureatem jest miesięcznik społeczno-kulturalny Polaków na Słowacji „Monitor Polonijny" za wysoki poziom wydawanego pisma, prezentowanie najważniejszych wydarzeń dotyczących Polski i stosunków polsko-słowackich, a także docieranie do słowackiej opinii publicznej. Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący), Andrzej Grzyb (senator RP, przedstawiciel Marszałka Senatu), Jarosław Gugała (telewizja Polsat), Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji, sekretarz jury). Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat. Nagroda jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polonii oraz redakcja medium polonijnego. Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, zaś nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka. Nagroda im. Macieja Płażyńskiego powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego oraz Fundacji Pomorskiej. Honorowe patronaty nad nagrodą objęli Marszałek Senatu RP oraz Minister Spraw Zagranicznych. Kontakt: Jarosław Włodarczyk, Press Club Polska, tel. 501 42 48 07, e-mail: jaroslaw.wlodarczyk@pressclub.pl. Opublikowano: 29.03.2013 00:00 Autor: Bartosz _Matejko (2009)