Podcasty

„Posłuchaj Gdyni” - era podcastów

Na zdj. filiżanka z kawą, obok telefon komórkowy ze słuchawkami i notatnik. Zdj. ilustracyjne ze strony unsplash.com.

Zdj. ilustracyjne // unsplash.com

Możemy ich słuchać wszędzie: w autobusie, w domu czy na spacerze. Ich popularność ciągle rośnie. Podcasty - bo o nich mowa - to cykl odcinków, w których autor dzieli się swoją wiedzą na różne tematy. Może sam być ekspertem w danej dziedzinie lub zapraszać do rozmowy innych specjalistów. Do swojej playlisty warto dodać kilka podcastów dostępnych na stronie miasta albo innych lokalnych instytucji.


W dobie pandemii wiele instytucji przeniosło swoje działania do internetu. Plus tego jest taki, że bez wychodzenia z domu wciąż można uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta, minus: brak bezpośredniego kontaktu ze sztuką i ludźmi. Wciąż jednak w dowolnej chwili i miejscu można posłuchać ciekawych rozmów i dowiedzieć się czegoś nowego na interesujące nas tematy. Podcasty są do tego idealnym narzędziem.

Gdynia wspiera i mówi o tym na antenie radia


- W sferze społecznej był to czas próby i mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że przez tę próbę przeszliśmy bardzo pozytywnie - tak o ostatnich miesiącach pracy m.in. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Przez cały czerwiec 2020 roku na antenie Radia Gdańsk emitowano specjalne audycje, z których można było dowiedzieć się o założeniach Gdyńskiego Falochronu. Ci, którzy wówczas nie zdążyli ich posłuchać, teraz mogą sięgnąć do podcastów na stronie miasta i zapoznać się z zarejestrowanymi rozmowami.

Plakat: Spotkania UrbanCafe teraz też jako podcast!

UrbanLab Gdynia - spotkania z UrbanCafé w formie podcastów


UrbanCafé to miejsce, gdzie wiedza specjalistów łączy się z zaangażowaniem uczestników, motywacja ściga się z inspiracją, a praktyczne rozwiązania i niebanalne pomysły stają się rzeczywistością.

Teraz podcastów UrbanCafe można posłuchać na:
 
 
Wśród tamtejszych propozycji znajdziemy między innymi:

  •  „Pomaganie w pandemii” - o pozytywnych aspektach towarzyszącej nam od marca pandemii. Jak zorganizowano pomoc w dużych miastach? Jak dalece pandemia zmieniła nasze zachowania w zakresie wspierania innych? Czy w pandemii jesteśmy bardziej skorzy do pomocy i czy to wsparcie wygląda inaczej? Goście: Anna Bocheńska-Wiatr - prezeska Fundacji Pomocy w Rodzinie „Człowiek w potrzebie”, dr Agata Bachórz - Wydział Socjologii, Uniwersytet Gdański, Wojciech Zawiślański - lider grupy Gdyńskiej Akademii Młodych, jeden z inicjatorów „Lodówki miejskiej”.
  • „Architektura odporna” - w czasie pandemii ulice miast opustoszały. Zapełniły się za to miejsca relaksu na świeżym powietrzu. Podobnie jest latem podczas upałów. Betonowe ulice nagrzewają się tak, że ciężko jest oddychać. Wszyscy marzą o wodzie i zieleni. Czy projektując miasta, bierze się pod uwagę pandemię i zmiany klimatu? Od pewnego czasu pojawia się określenie: architektura odporna. Goście: Justyna Romanowska - architekt, Kuba Snopek - urbanista.
  • „Zdrowie w zabetonowanym mieście” - pandemia to cena, jaką płacimy za ingerencję w środowisko naturalne. Dzika przyroda zabezpiecza nas przed patogenami. W miastach królują asfalt i beton, gęsto zabudowane tereny, w których nie ma miejsca na zieleń. To wszystko ma wpływ na sytuację zwierząt w mieście, a tym samym na nasze zdrowie. Goście: dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. Piotr Skubała - Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, dr Dagny Krauze-Gryz - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
  • „Gdzie się topi lód” - polscy naukowcy od lat prowadzą badania pod kołem podbiegunowym. W tym podcaście opowiedzą, gdzie topi się lód i jakie to ma znaczenie dla natury. Co my możemy zrobić, by zmniejszyć niekorzystne zjawiska atmosferyczne? Co można zrobić systemowo? Goście: dr Ilona Goszczko - Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, prof. Waldemar Walczowski - kierownik wypraw naukowych, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
  • „Odporne na wodę” - zmiana klimatu to także niespodziewane powodzie, na które Polska ciągle nie jest przygotowana. Jak projektować budynki w zmieniających się warunkach pogodowych, kiedy raz mamy susze, a innym razem nawalne deszcze? Czy w Polsce bierzemy to pod uwagę? Dowiemy się, czego moglibyśmy nauczyć się od Holendrów w zakresie projektowania miast odpornych na wodę. Gośćmi są architekci: Maciej Gałkowski, Edward Lach, Anna Bilska.
  • „Po co tworzyć miejskie ogrody” - co zrobić, aby polskie miasta dawały wytchnienie od upałów oraz pozwalały na relaks w czasie pandemii? W tym podcaście można dowiedzieć się więcej o idei miasta-gąbki. To miasto, które nie odrzuca wody, tylko zagospodarowuje ją tak, aby było to korzystne dla człowieka oraz miejskiej fauny i flory. Jak w praktyce każdy z nas może realizować tę ideę? Jak i po co projektować ogrody na dachach, zielone ściany budynków? Goście: Ada Kulasek - architekt wnętrz, Dorota Marszałek-Jalowska - zastępca naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, prof. Barbara Halina Stefanowska - architektka krajobrazu, prof. Tomasz Bergier - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Fundacja Sendzimira.

Centrum Designu Gdynia


Z kolei Café Centrum to miejsce, w którym otwarcie można rozmawiać o designie. W podcastach Centrum Designu usłyszymy dyskusje na temat zrównoważonej produkcji, odpowiedzialnej mody, trendów, miasta i architektury, ekologii oraz szeroko rozumianego projektowania. Wystarczy odwiedzić kanał Centrum Designu Gdynia na Spotify i zdobyć wiedzę od specjalistów z branży kreatywnej, a tym samym zainspirować się do działania.
 
Plakat Centrum Designu Gdynia: Cafe Centrum. Mat. CDG

Muzeum Emigracji


Podcast „Stacja Emigracja” to projekt, który został zainicjowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni podczas lockdownu związanego z pandemią COVID-19 i na stałe wpisał się do programu.

Sezon pierwszy to 8 wywiadów ze specjalistami zajmującymi się zagadnieniem migracji na różnych płaszczyznach. Rozmowy dotyczą zarówno sztuki, kultury i projektowania, jak i społecznego oraz ekonomicznego wymiaru migracji, a także procesów zachodzących w środowisku naturalnym, wysoko nad naszymi głowami i pod powierzchnią wody.
 
Podcast jest dostępny na kanale YouTube i Spotify. Celem projektu było stworzenie rzetelnego źródła wiedzy o migracjach, z którego można skorzystać w dowolnym miejscu i czasie.

Gdzie można znaleźć podcasty? Na przykład wchodząc na stronę Muzeum Emigracji.
 
Plakat Muzeum Emigracji Gdynia: Stacja emigracja. Mat. MEG

Muzeum Miasta Gdyni


„Posłuchaj Gdyni - historia mówiona w przestrzeni miejskiej” to zbiór podcastów na temat dziejów naszego miasta, architektury i kultury. Gdyńskie pomniki, historyczne Orłowo czy Grudzień '70 - to tylko niektóre z dostępnych materiałów.

Ale to także „Jacek Fedorowicz i jego prace…podcast Gdyński Sierpień '80”. Podcast, który został specjalnie nagrany dla muzeum.

Jacek Fedorowicz, z pochodzenia gdynianin, to znany polski satyryk i aktor. Jego wspomnienia dopełniają załączone prace, które wykonał artysta – bowiem nie każdy pewnie wie, że Fedorowicz z wykształcenia jest artystą malarzem.
Materiały są dostępne na stronie internetowej muzeum.

Okładka książki Jerzego Łukaszewskiego „Gdynia Fedorowiczów". Mat. MMG
 
To teraz pora stworzyć własną listę ulubionych podcastów. I na przykład w czasie spaceru nad morzem posłuchać relacji gdynian o dziejach miasta i jego mieszkańcach albo włączyć „Stację Emigrację”.

  • ikonaOpublikowano: 23.02.2021 15:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.07.2022 14:06
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona