Videocasty

Gdynia Filmowa: Andrzej Święch

Andrzej Święch (z prawej), twórca filmu dokumentalnego „Homo Peregrinus” o drodze gdyńskich pielgrzymów w festiwalowym studio „Gdynia Filmowa” odpowiadał na pytania Magdaleny Śliżewskiej (z lewej) z portalu Gdynia.pl, fot. Sławomir Okoń

Andrzej Święch (z prawej), twórca filmu dokumentalnego „Homo Peregrinus” o drodze gdyńskich pielgrzymów w festiwalowym studio „Gdynia Filmowa” odpowiadał na pytania Magdaleny Śliżewskiej (z lewej) z portalu Gdynia.pl, fot. Sławomir Okoń

Kolejnym gościem festiwalowego studio „Gdynia Filmowa” był Andrzej Święch. Początkującego reżysera i scenarzystę, który w swoim dotychczasowym dorobku twórczym ma między innymi pokazywany na licznych przeglądach krótkometrażowy dokument „Homo Peregrinus”, zapytaliśmy o proces twórczy i plany artystyczne. Opowieść o gdyńskich pielgrzymach była jednym z filmów wyświetlanych na 47. FPFF w sekcji „Filmy z Gdyni”.


Parafrazując znane powiedzenie, nie samą fabułą widz żyje – i choć to właśnie wokół wykreowanego na ekranie świata toczy się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, to trudno wyobrazić sobie środowisko filmowe bez opowieści dokumentalnych. Dotykają realnych problemów, przedstawiają prawdziwych bohaterów, inicjują publiczną debatę. Odkrywają nieznane lub to, co z pozoru już odkryte.

Jednym z twórców, którzy na filmowym planie pokazują przede wszystkim rzeczywistość jest Andrzej Święch. Reżyser, który zdokumentował drogę pielgrzymów z Gdyni do Częstochowy w krótkometrażowym „Homo Peregrinus” zaprezentował swój film na 47. FPFF w Gdyni w ramach specjalnej sekcji „Filmy z Gdyni”. O szczegóły pracy nad opowieścią z gdyńskim tłem twórcę w ramach festiwalowego studio „Gdynia Filmowa” pytała Magdalena Śliżewska z portalu Gdynia.pl.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy z Andrzejem Święchem poniżej lub bezpośrednio na kanale YouTube miasta Gdyni.



Andrzej Święch


Andrzej Święch, fot. Sławomir Okoń
Andrzej Święch, fot. Sławomir Okoń

Montażysta, reżyser, dokumentarzysta. Magister filologii angielskiej, który pisał pracę o filmach Woody’ego Allena oraz absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej na kierunkach montaż filmowy i reżyseria.


Filmem dyplomowym „Dziadek” pokazał swoją twórczość na festiwalach w Polsce oraz zagranicą. Film stanowi również część programu fundacji Ad Arte „Stary Człowiek i Może”, przez co był wyświetlany w kinach studyjnych w Polsce oraz w ogólnopolskiej stacji TVP Kultura.

Jego debiut fabularny, krótkometrażowy dramat „Karteczki” odwiedził już festiwale na kilku kontynentach, przywożąc nagrody między innymi z Korei Południowej (6th Guro Seoul Kids International Film Festival), Niemiec (Berlin Flash Film Festival) czy Stanów Zjednoczonych (West Virginia Mountaineer Short Film Festival). Film prezentowano też na festiwalu kwalifikującym do nagród Akademii Oscar® 35th Chicago International Film Festival. Na licznych przeglądach filmowych prezentowano też jego krótkometrażowy dokument „Homo Peregrinus”, który jest opowieścią o istocie pielgrzymowania na przykładzie grupy z Gdyni.

Sam określa się mianem miłośnika starego kina, historii oraz piłki nożnej. Pracuje nad kolejnymi projektami dokumentalnymi.

Opracowano na podstawie FilmPolski.pl oraz andrzejswiech.com

  • ikonaOpublikowano: 21.09.2022 14:23
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:23
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także