Videocasty

Gdynia Filmowa: Dawid Ogrodnik

Jeden z poważnych kandydatów do nagród na tegorocznym, 47. FPFF w Gdyni - Dawid Ogrodnik (z prawej) w rozmowie z Magdaleną Śliżewską z Gdynia.pl (z lewej) w festiwalowym studio „Gdynia Filmowa”, fot. Sławomir Okoń

Jeden z poważnych kandydatów do nagród na tegorocznym, 47. FPFF w Gdyni - Dawid Ogrodnik (z prawej) w rozmowie z Magdaleną Śliżewską z Gdynia.pl (z lewej) w festiwalowym studio „Gdynia Filmowa”, fot. Sławomir Okoń

To oni są prawdziwym magnesem, który przyciąga na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych tabuny widzów i fanów polskiego kina – aktorzy. Architekci niezapomnianych postaci, precyzyjni odtwórcy porywających charakterów, ulubieńcy szerokiej publiczności. Do Gdyni zawitali ci z nich, którzy stanowią o sile polskiego kina, wśród nich także Dawid Ogrodnik – w tym roku przede wszystkim filmowy „Johnny”, czyli ksiądz Jan Kaczkowski oraz jeden z bohaterów poruszającego „Broad Peak”. Zapraszamy na rozmowę z Dawidem w naszym festiwalowym studio „Gdynia Filmowa”.


Tego pana przedstawiać nie trzeba – choć regularnie przybiera najróżniejsze maski i raz za razem genialne charakteryzacje sprawiają, że dopiero solidne skupienie pozwala rozpoznać, kto pojawia się na ekranie, dziś twarz Dawida Ogrodnika zna (bez cienia przesady) każdy fan polskiego kina.

Odtwórca licznych ról obsypanych nagrodami na polskich festiwalach, zarówno głównych, jak i wyrazistych kreacji drugoplanowych, jeden z najzdolniejszych i już najbardziej utytułowanych polskich aktorów młodszego pokolenia. To jedna z tych gwiazd, dla których po prostu bierze się udział w wydarzeniach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – chociażby po to, aby osobiście, nawet w krótkich słowach podziękować mu za wyjątkowe role, które stworzył.

Dawid Ogrodnik to kolejna postać ze świata polskiego filmu, którą w czasie trwania 47. FPFF zaprosiliśmy do naszego klimatycznego studio we foyer Teatru Muzycznego. W otoczeniu scenografii, od której aż bije morska bryza i szum fal, a rzut oka przywodzi na myśl rześki spacer brzegiem orłowskiej plaży zapytaliśmy aktora o materiał, z którym w tym roku przyjechał do Gdyni. Będzie zatem sporo o „Johnny’m”, czyli niezwykle autentycznej postaci księdza Jana Kaczkowskiego, o hospicyjnych emocjach, aktorskim warsztacie i… miejscach w Gdyni, gdzie można spotkać aktora prywatnie.

Całą rozmowę Magdaleny Śliżewskiej z Gdynia.pl z Dawidem Ogrodnikiem w ramach naszego festiwalowego studio „Gdynia Filmowa” można zobaczyć poniżej lub bezpośrednio na kanale YouTube miasta Gdyni.


Dawid Ogrodnik


Dawid Ogrodnik, fot. Sławomir Okoń
Dawid Ogrodnik, fot. Sławomir Okoń

Od kilku lat niezmiennie jeden z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych młodych polskich aktorów. Urodzony w 1986 roku w Wągrowcu, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Aktor filmowy i teatralny z już pokaźnym, ale systematycznie powiększanym dorobkiem. Prywatnie partner aktorki Marty Nieradkiewicz, z którą wspólnie wychowują kilkuletnią córkę, Jaśminę.

Odtwórca ważnych ról w licznych polskich produkcjach pełnometrażowych. Debiutował w 2010 roku drugoplanową rolą w wyprodukowanym przez TVN filmie „Cisza” Sławomira Pstronga. Motorem napędowym jego kariery na srebrnym ekranie była natomiast rola rapera Rahima w poświęconej hip-hopowej grupie Paktofonika produkcji „Jesteś Bogiem”, za którą otrzymał Złote Lwy za najlepszą drugoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nominacje do „Orłów” oraz „Złotej Kaczki” w tej samej kategorii.

Jedną ze swoich najgłośniejszych ról głównych, postacią niepełnosprawnego Mateusza w „Chce się żyć” udowodnił, że w pracy aktorskiej nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Wśród jego dotychczasowych, najbardziej docenionych kreacji należy wymienić główną rolę w filmie „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego, który szturmem podbił serca jury 42. FPFF w Gdyni i przyniósł Ogrodnikowi statuetkę za najlepszą rolę pierwszoplanową. Tak samo, jak w przypadku roli niewidomego pianisty, pioniera polskiego jazzu Mieczysława Kosza w filmie „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, za którą nagradzano go podczas 44. FPFF w Gdyni.

Tworzył kluczowe postaci również w takich filmach, jak „Wszystkie nasze strachy”, „Ostatnia rodzina”, „Obietnica”, „Magnezja”, „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” czy filmach z tegorocznej selekcji Konkursu Głównego festiwalu w Gdyni - „Johnny” oraz „Broad Peak”. Występuje także w serialach, wymieniając chociażby cieszący się dużą popularnością na platformach streamingowych „Rojst”. Laureat prestiżowego „Paszportu Polityki” w 2014 roku w kategorii film.

Opracowano na podstawie informacji FilmPolski.pl, FilmWeb.pl oraz zyciorysy.pl

  • ikonaOpublikowano: 14.09.2022 15:40
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.10.2023 12:23
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także