Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy Dzień Wszystkich Świętych – sprawdź dojazd do cmentarzy
Obserwatorium Zmian

Pomagamy znaleźć drogę. Doradcy zawodowi w akcji

Gdyńscy Doradcy Kariery w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca będą w InfoBoksie pomagać uczniom 7 i 8 klas szkół podstawowych w wyborze swojej przyszłej drogi życiowej, zdj. ilustracyjne

Gdyńscy Doradcy Kariery w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca będą w InfoBoksie pomagać uczniom 7 i 8 klas szkół podstawowych w wyborze swojej przyszłej drogi życiowej, zdj. ilustracyjne

04.10.2021 r.

Jeśli Twoje dziecko zbliża się do końca szkoły podstawowej i nie ma konkretnej wizji swojej zawodowej przyszłości czy przeszłego kierunku studiów - z pomocą przychodzą doradcy zawodowi. Po raz trzeci młodzi gdynianie będą mogli skorzystać z serii konsultacji z ekspertem, który przyjrzy się predyspozycjom uczniów, przybliży wszystkie możliwości i wskaże najlepiej dobraną ścieżkę rozwoju. Spotkania z Gdyńskimi Doradcami Kariery w formie stacjonarnej ruszą już 4 października.

Choć nowy rok szkolny dopiero co się rozpoczął, dla niektórych uczniów już na samym starcie oznacza przemyślenia na temat swojej przyszłości – w końcu już za kilka bądź kilkanaście miesięcy przyjdzie im stanąć przed jedną z najważniejszych decyzji dotyczących swojej edukacji.

Po szkole podstawowej wybrać liceum z myślą o konkretnym kierunku studiów, czy postawić raczej na konkretny zawód, który da możliwość zatrudnienia od razu po zakończeniu nauki? Nauki ścisłe czy przedmioty humanistyczne? Praca umysłowa i kreatywna czy fach, który pozwoli wykorzystać szczególne zdolności techniczne? To jedne z wielu pytań, które będą stawiać sobie nie tylko przyszli absolwenci gdyńskich podstawówek, ale i ich rodzice.


Doradcy wskażą możliwości


W wyborze dobrej drogi z myślą o dorosłym życiu i przyszłym zawodzie pomogą Gdyńscy Doradcy Kariery. To realizowany już po raz trzeci przez miasto Gdynia i Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni program, który pozwala uczniom kończącym szkołę podstawową i ich rodzicom na konsultacje z doradcami, którzy przeanalizują zdolności uczniów i przedstawią dostępne możliwości dalszej edukacji.

Łącznie od początku realizacji projektu, czyli od września 2019 roku udało się już zorganizować aż 177 spotkań indywidualnych dla gdyńskich uczniów oraz 8 spotkań grupowych skierowanych do ich rodziców.

- Od lat konsekwentnie stawiamy na wysoką jakość gdyńskiej edukacji, która na dziś oferuje wiele kierunków kształcenia. W mieście funkcjonują nie tylko cenione licea, które mogą otworzyć drogę na wiele prestiżowych uczelni wyższych, ale i technika oraz szkoły branżowe szkolące fachowców w najbardziej rozchwytywanych na rynku zawodach. Dysponujemy świetną kadrą pedagogiczną i nowoczesnymi pracowniami. Kluczem do sukcesu jest tylko wybranie tej najbardziej odpowiedniej dla siebie drogi, w której uda się maksymalnie wykorzystać swoje możliwości. Wiemy, że jest to niekiedy szalenie trudna decyzja, dlatego właśnie oferujemy wsparcie Gdyńskich Doradców Kariery – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Od października w InfoBoksie

Choć w zeszłym roku szkolnym pandemia nieco pokrzyżowała plany organizatorów i wymusiła zdalną formę spotkań, to tym razem uczniowie i rodzice znów będą mogli osobiście porozmawiać z doradcami. Pierwsza taka okazja już 4 października, a każde kolejne spotkanie stacjonarne będzie odbywać się w gdyńskim InfoBoksie zawsze w pierwszy poniedziałek miesiąca.

Od godziny 12:00 do 18:00 można liczyć na pomoc specjalisty, który zaprezentuje ofertę edukacyjną i postara się zdiagnozować najmocniejsze strony uczniów. Nadal będą się też odbywać konsultacje online.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne dla funkcjonowania lokalnej gospodarki i rynku pracy jest odpowiednie pokierowanie młodych ludzi na drodze ich dalszej edukacji. Gdynianie mogą wybierać wśród licznych możliwości rozwoju, dlatego korzystamy z fachowej wiedzy Powiatowego Urzędu Pracy i pomagamy im wybrać ścieżkę kariery najlepiej dopasowaną do ich predyspozycji i zdolności. Żyjemy w miejscu, w którym rozwija się też wiele wyspecjalizowanych branż potrzebujących nowych pracowników. Niekiedy diagnoza tego, gdzie dana osoba w największym stopniu spełni się zawodowo jest bardzo poprzedzona, dlatego polecamy skorzystanie z usług naszych doświadczonych doradców – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Punkt konsultacyjny pomoże przede wszystkim w przyjrzeniu się ofertom kształcenia gdyńskich szkół i uczelni, sytuacji na rynku pracy czy nowym, perspektywicznym zawodom. Część projektu skupia się na poszerzaniu horyzontów samych rodziców, którzy często decydują o tym, jak potoczy się zawodowa przyszłość ich dziecka. Rodzice mogą poznać kolejne etapy edukacji, zasady rekrutacji do szkół średnich czy dostępne kierunku kształcenia.

Sami uczniowie budują za to świadomość dotyczącą swoich mocnych i słabszych stron – temu służą m.in. badania predyspozycji i uzdolnień prowadzone w formie specjalistycznych testów. Ich wyniki wskazują, która z możliwych dróg najprawdopodobniej przyniesie im najwięcej satysfakcji i da możliwości dalszego rozwoju. Rozmowa z doradcą kariery ma też charakter motywacyjny.

Spotkania z Gdyńskimi Doradcami Kariery są bezpłatne, natomiast dla ułatwienia ich organizacji prowadzone są wcześniejsze zapisy. Zapisywać się na konkretne terminy konsultacji można pod adresem mailowym gdk@pupgdynia.pl lub pod numerami telefonu: (58) 776 12 60 , (58) 776 12 67, (58) 776 12 69. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, doradcy zapraszają uczniów i ich rodziców także do udziału w kolejnych spotkaniach.

Więcej bieżących informacji dotyczących samego projektu można znaleźć na facebookowej stronie „Gdyńscy Doradcy Kariery”.