Obserwatorium Zmian

Przestrzeń przyjazna wszystkim - wystawa i projekt edukacyjny

W ramach ogólnopolskiej konferencji Przestrzeń przyjazna wszystkim – model samorządowy odbędzie się prezentacja projektów programów edukacyjnych, w których uczestniczyli studenci architektury. Programy edukacyjne to jeden z elementów budowania strategii miasta przyjaznego wszystkim. Przygotowana została również wystawa poświęcona zrealizowanym programom edukacyjnym. Na wystawie w InfoBoxie, w dniach 29.05 – 11.06.2017 r. będzie można zapoznać się trzema różnymi projektami edukacyjnymi zrealizowanymi wspólnie z organizacjami pozarządowymi i samorządem gdyńskim.

1. Wspólna przestrzeń – wspólna sprawa – projekt realizowany przez Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej i Fundację Elektrownia Inspiracji, a sfinansowany został przez Departament Stanu USA w ramach grantu Alumni Engagement Innovation Fund 2016.

Projekt realizowany w ramach grantu składał się dwóch etapów. Pierwszy skierowany został do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy nakręcili krótkie filmy na temat zauważonych w swojej okolicy barier przestrzennych, które utrudniały funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. W drugim etapie projektu na podstawie filmików i wizji lokalnej, studenci architektury z czterech polskich uczelni sporządzili koncepcje poprawy dostępności przestrzeni dla osób z ograniczoną sprawnością. Zaproponowane projekty to koncepcje modernizacji obiektów oświatowych i przestrzeni publicznych. Na wystawie zaprezentowane będzie 8 projektów sporządzonych przez studentów architektury z całej Polski.

2. Projektowanie Uniwersalne – jak żyć razem nie obok siebie
– to projekt realizowany od czterech lat przez Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej i działające na Politechnice Międzywydziałowe Koło Naukowe Projektowanie Uniwersalne we współpracy Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

W ramach zajęć studenci architektury zaprojektowali koncepcje aranżacji mieszkań zgłoszonych przez seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. Powstało ponad 60 projektów zmian w mieszkaniach z uwzględnieniem potrzeb konkretnych osób. Na wystawie zaprezentowane są najlepsze projekty, które ukazują jakie zmiany należy dokonać w przestrzeni mieszkania, aby jego użytkownikom żyło się lepiej, a przestrzeń mieszkania pozwalała na samodzielne funkcjonowanie. Koncepcje aranżacji mieszkań mogą być również inspiracją dla każdego, kto chciałby zmodernizować mieszkanie, aby było ono funkcjonalne dla wszystkich jego mieszkańców. 

3. Zmieniamy Abrahma – pierwszy w Gdyni woonerf
– projekt realizowany przez Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej i Stowarzyszenie Starowiejska przy współpracy z Urzędem Miasta Gdyni.

Woonerf to ulica przyjazna wszystkim, gdzie można usiąść, wypocząć, napić się czasami kawy, gdzie samochody poruszają się 20 km/godz. To ulica, gdzie pierwszeństwo mają piesi i to oni mają kształtować charakter takiej ulicy. Studenci zaprojektowali zagospodarowanie ulicy Abrahama w Gdyni na odcinku od ul. 10-go Lutego do ul. Batorego. Projekty, które powstały w konkursu posłużyły do konsultacji społecznych z mieszkańcami, by pokazać im możliwości zmiany ulicy przez którą niektórzy często przechodzą codziennie. Na wystawie zaprezentowane są trzy nagrodzone w konkursie prace.

Zapraszamy wszystkich do szukania inspiracji i wspólnego tworzenia przestrzeni przyjaznej wszystkim.

Kurator wystawy:
dr hab. inż. arch. Marek Wysocki,
Politechnika Gdańska
Centrum Projektowania Uniwersalnego

26-05-2017

Gdynia InfoBox
OBSERWATORIUM ZMIAN
ul. Świętojańska 30
81-372 Gdynia

Godziny otwarcia czerwiec-wrzesień:
PN-PT 10.00-20.00
SOB 11.00-20.00
ND 11.00-18.00

  • ikonaOpublikowano: 26.05.2017 11:47
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona