Obserwatorium Zmian

VI Weekend Architektury w Gdyni

Modernizm_Bliski Wschod_Egipt_Kair_fot Przemyslaw Kozlowskiooo weekend _ban2.1Zapraszamy do InfoBoxu na wydarzenia w ramach VI Weekend Architektury w Gdyni.  

Weekend Architektury to cykliczne wydarzenie Miasta Gdyni, którego celem jest przybliżenie szerszej publiczności współczesnych i historycznych zagadnień związanych z architekturą, przestrzenią miejską oraz rozwojem miast i metropolii. Czterodniowa formuła festiwalu obejmuje kilkadziesiąt otwartych, bezpłatnych wydarzeń rozgrywających się głównie w Śródmieściu Gdyni. Bliski kontakt z profesjonalistami, architektami, zapewnia blok trzydniowych Archi Prelekcji, z udziałem ekspertów, badaczy architektury oraz wybitnych, współczesnych twórców z obszaru Polski i Trójmiasta. Ponadto tradycyjny spacer otwarcia, tzw. Spacer z architektem, będzie poprowadzony przez profesor dr hab. arch. inż. Jolantę Marię Sołtysik, wybitnego znawcę modernizmu gdyńskiego oraz modernizmu w Europie.

W tym roku na prelekcjach o architekturze współczesnej wystąpią Małgorzata Pizio-Domicz i Antoni Domicz (M. i A. Domicz pracownia architektury z Opola), Jerzy Szczepanik-Dzikowski (JEMS Architekci z Warszawy), a także Krzysztof Kozłowski (Warsztat Architektury. Pracownia autorska z Sopotu) oraz Tomasz Janiszewski (BJK Architekci z Gdyni).

Weekend Architektury w Gdyni to także bliskie spotkania z filmami o architekturze. W tym roku uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć na bezpłatnych pokazach m.in. filmy o modernistycznych miastach niemieckich (Modernistyczne miasta), eksperymentach architektonicznych w Azji (Miasto. Eksperyment azjatycki, Kraina Pałaców), czy produkcje polskie - Neon, Szklane Domy.

W czasie Weekendu Architektury zostaną zaprezentowane autorskie wizje młodych architektów i projektantów w ramach konkursu pt. Współczesny Salon Gdyński, w tym inspirowane międzynarodowym oraz gdyńskim modernizmem. Ogromne zainteresowanie tradycyjnie wzbudza konkurs Gdyński Modernizm w Obiektywie, którego tegoroczna, szósta edycja, zostanie rozstrzygnięta i zaprezentowana w czasie gdyńskiego wydarzenia.

By przybliżyć architekturę organizatorzy wydarzenia zaplanowali 12 spacerów tematycznych połączonych z licznymi wejściami do wnętrz budynków, w tym prowadzonych przez ekspertów, pasjonatów, architektów oraz przeszkolonych przewodników Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Blok Archi Film to zróżnicowany wybór kina dokumentalnego w obszarze takich zagadnień jak architektura współczesna (modernizm, modernizacje, osiedla mieszkaniowe, eksperyment w architekturze) oraz modernistyczne miasta (rozwój, modernizacje, wizje urbanistów).

Tegoroczny wybór powstał głównie dzięki współpracy z Partnerami wydarzenia, w tym Instytutowi Goethego (celebrującemu w tym roku 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy polsko-niemieckiej), organizatorom Festiwalu MIASTOMovie oraz twórcom niezależnym - Ericowi Bednarskiemu i Oldze Matuszewskiej. Dwie propozycje stanowią spójny zestaw filmów krótkometrażowych, obejmujących łącznie aż 10 dokumentów. Prezentowane filmy będą stanowiły istotny, uzupełniający element programu festiwalu, a także zachęcały do późniejszych dyskusji i analiz plenarnych m.in. w czasie zaplanowanych Archi Prelekcji.

Projekcje filmowe w Gdynia InfoBox

25 sierpnia, godzina 17.00
Modernistyczne Miasta
- 6 esejów filmowych opowiadających o nowoczesnych procesach urbanizacyjnych lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Dokumenty przedstawiające ówczesny rozwój urbanizacyjny. W duchu idei Neues Bauen (Nowego budownictwa) lat dwudziestych, modernizacje miast Europejskich po 1945 przebiegały pod hasłem poprawy warunków życia robotników. Wszędzie brakowało mieszkań. Masowa produkcja przemysłowa i kultura konsumpcyjna prowadziły do istotnych zmian w życiu ludzi i życia społecznego. Film został wykorzystany do promocji nadchodzących koncepcji urbanistycznych i modelu transportu, ale przedstawiał także krytykę wzrastającej racjonalizacji codziennego życia. Ten wybór dokumentów i filmów eksperymentalnych w wyjątkowy sposób ukazuje historyczną perspektywę kontrowersji otaczających współczesne miasto.

Niemcy, Dania, Szwecja | 1956-1965 | 177 min. | archiwalne eseje filmowe

26 sierpnia, godzina 15.00
Miasto - eksperyment azjatycki 
- czteroczęściowa seria przedstawiająca nową architekturę Azji, mierzy się z koncepcją nowego miasta, które jest konieczną, bezsprzeczną i naglącą konsekwencją milionkrotnej migracji do miast na tym kontynencie. Filmy próbują odpowiedzieć na pytanie - Jak chcemy żyć w wieku dwudziestym pierwszym? Ekspedycja szlakiem miast azjatyckich zabiera widzów w drogę przez Japonię i Chiny w poszukiwaniu odpowiedzi na najistotniejsze pytania dotyczące cywilizacji dwudziestego pierwszego wieku. Pierwszy odcinek opowiada o Japonii. Tokio to archetyp miasta światowego. Metropolia z najliczniejszą populacją, najwyższymi cenami nieruchomości i jedno z najgęściej zabudowanych miast na świecie. Miasto – makrokosmos. Świat na swoich własnych prawach, w którym obowiązuje system złożony z zasad i zmian - szybki, niewiarygodnie skuteczny, zdyscyplinowany do granic podziwu. Z tego powodu architektura najmniejszych przestrzeni została wymyślona właśnie tu: jakie jest minimum przestrzeni, którego potrzebuje jedna osoba. Jedna z tutejszych szkół architektury zajmuje się wyłącznie małymi i bardzo małymi modułami mieszkaniowymi. Europejczykom trudno wyobrazić sobie mieszkanie do końca życia w lokalu mniejszym niż 20 metrów kwadratowych. Takie mieszkania w mikroskali to nie tylko sztuka, to przede wszystkim fenomen kulturowy. Architekci tacy jak: Osamu Nishida, Hitoshi Wakamatsu, Sou Fujimoto, Mitsuhiko SatoI Satoko Shinohara to gwiazdy tego nowego typu architektury, zarówno funkcjonalnej jak i estetycznej.

Niemcy | 2015 r. | 4 x 26 min. | reżyseria Claire Floquet, Jörg Daniel Hissen, Michael Trabitzsch

ARCHI Prelekcje VI Weekendu Architektury w Gdyni

I Dzień Miasto Eksperyment - prelekcje oraz otwarty panel dyskusyjny
26 sierpnia 12.30-15.00 - Gdynia InfoBox

Temat wiodący: Miasto - eksperyment

Miasto jako miejsce realizacji odważnych projektów publicznych, prywatnych, a także wynikających z aktywności lokalnych organizacji społecznych. Część z wdrażanych inicjatyw przybiera charakter eksperymentów miejskich, których finalne efekty, w tym potencjalne oddziaływanie społeczne są często bardzo trudne do przewidzenia.

Prelegenci: plastyk miejski Jacek Piątek, Piotr Zieliński ZDiZ, arch. Piotr Gniewek, przedstawiciele Laboratorium Innowacji Społecznych, Agencji Rozwoju Gdyni:

Prelekcja pt. Rehabilitacja przestrzeni publicznych zdegradowanych estetycznie - Jacek Piątek, plastyk miejski - UM Gdyni
prelekcja skupi się na celach, narzędziach, metodach i trudnościach, związanych z rehabilitacją przestrzeni publicznych zdegradowanych estetycznie.

Prelekcja pt. Gdynia odNowa. Drugie życie gdyńskich dzielnic - Laboratorium Innowacji Społecznych - PPNT Gdynia
W trakcie wystąpienia poruszona zostanie historia sześciu obszarów rewitalizacji w Gdyni: dwóch fragmentów dzielnicy Chylonia - części w obrębie ulic Zamenhofa-Opata Hackiego oraz rejonu tzw. Meksyku, części dzielnicy Oksywie w obrębie ulic Dickmana i Śmidowicza, Wzgórza Orlicz-Dreszera w dzielnicy Leszczynki (nazywanego potocznie gdyńskim Pekinem), a także Babich Dołów oraz zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja.
Obszary te objęte zostały projektem, w trakcie którego ich indywidualne historie oraz historie ich mieszkańców zostaną wykorzystane w procesie planowania zmian dla tych dzielnic w ramach rozpoczętego procesu rewitalizacji.

Prelekcja pt. miasto Eksperyment - architektura, przestrzeń miejska, aktywności między budynkami - Jacek Debis, dyrektor projektów strategicznych Agencji Rozwoju Gdyni.

Prelekcja pt. Miasto mieszkańców. Kreowanie przestrzeni publicznej przez partycypację - Piotr Zieliński - Zarząd Dróg i Zieleni.

Prelekcje oraz dyskusja moderowana z udziałem plastyków miejskich, urbanistów, architektów, koordynatorów projektów miejskich, pasjonatów rozwoju oraz modernizacji miasta.
Prelekcje zakończą się projekcją filmu - Miasto - eksperyment azjatycki (seria 4 - 26 minutowych filmów dokumentalnych o miastach i architekturze Azji).

ARCHI Wystawa w Gdynia InfoBox

Modernizm w podróży - Europa, Azja, Afryka - wystawa zbiorowa fotografii architektury modernistycznej z różnych stron świata (w tym fotografie Przemka Kozłowskiego). Kadry funkcjonalnych budynków, które potrafią zaskakiwać także swoją elegancją, dynamiką, czy umiejętnością wpasowania w bardzo różny kontekst miejsc. Jest jednak znacznie bardziej mroczna strona wystawy i jej przesłania. Wiele budynków modernistycznych na świecie przez dziesiątki lat nie było remontowanych, a często przechodziły przez fale zniszczeń w wyniku działań zewnętrznych. Stąd fotografie, które zostały przedstawione jako "widokówki z pozdrowieniami", wywołując bardzo mieszane refleksje, chociaż dotyczą generalnie tego samego nurtu architektury.

Termin/miejsce: 25.08-01.09, sala I p.
Pełen program i wszystkie lokalizacje VI Weekendu Architektury w Gdyni na www.weekendarchitektury.pl.

  • ikonaOpublikowano: 20.08.2016 13:17
  • ikona

    Autor: Administrator

ikona