SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

Europejski Dzień Sąsiada

Europejski Dzień Sąsiada

Europejski Dzień Sąsiada

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Koniec: Wstęp:
Wydarzenia inne - - - wydarzenie archiwalne - Wstęp wolny

Dobry sąsiad to skarb. Wiedzą o tym wszyscy. Mieszkańcy Chyloni nie tylko wiedzą, ale również potrafią docenić. Dlatego już po raz dziesiąty w ich dzielnicy zostanie zorganizowany festyn z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada.

Podleje kwiatki i przypilnuje mieszkania pod naszą nieobecność, pożyczy cukier, wytrzepie nam dywan, pomoże wnieść zakupy, odbierze naszą paczkę od kuriera czy po prostu zatrzyma się, uśmiechnie i chwilę porozmawia. O kim mowa? O dobrym sąsiedzie. Czy w obecnych czasach jest to towar deficytowy? Absolutnie nie. Wystarczy tylko na chwile zatrzymać się w pędzie życia codziennego i zauważyć, kto mieszka obok nas. Doskonale wiedzą o tym mieszkańcy Chyloni. Wiedzą i działają.

Już 18 maja w godz. 16.00-20.00 między budynkami przy ul. Zamenhofa i Opata Hackiego w Gdyni Chyloni odbędzie się dziesiąta edycja festynu z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada.

Święto to oficjalnie obchodzone jest na całym świecie od 2000 roku. Ma na celu integrację mieszkańców oraz aktywizację ich życia lokalnego. Pierwszy Dzień Sąsiada w Chyloni odbył się 9 lat temu z inicjatywy Klubu Osiedlowego „Apteka”. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, co zaowocowało kolejnymi edycjami.
Organizacją wydarzenia zajmuje się Fundacja Zmian Społecznych "Kreatywni", w którą aktywnie włączają się miejscowe organizacje, instytucje, ale przede wszystkim sami mieszkańcy. Festyn poprzedzony jest tygodniowymi przygotowaniami, gdzie podczas sąsiedzkich spotkań ustalany jest plan działania, przydzielane role i obowiązki. Wszystko po to, by w piątkowe majowe popołudnie móc usiąść na świeżym powietrzu, skosztować sąsiedzkiej kuchni, wspólnie urządzić grilla, odpocząć, porozmawiać, pograć i pobawić się, a nawet pochwalić się swoimi artystycznymi talentami. A to wszystko w rytmie lokalnej muzyki.

Przygotowane aktywności skupią się na budowaniu relacji międzyludzkich, które przyczyniają się do budowania zaufania i lepszego poznania siebie nawzajem – co prowadzi do dalszych lokalnych działań i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa.

Dziesiąty, jubileuszowy Festyn uhonorowaniem wieloletniej pracy i działań podejmowanych przez SPOŁECZNOŚĆ SĄSIEDZKĄ. Symbolicznym uhonorowaniem tych wieloletnich działań będzie posadzenie sadzonek przyniesionych przez Gości, którzy przekażą je na ręce Sąsiedzkich Liderów. Zostaną one posadzone w naszym „Społecznym Ogrodzie Przyjaźni”.
Goście proszeni są o przyniesienie na festyn swoich ulubionych sadzonek.

  • Europejski Dzień Sąsiada 2017