SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

Noc Muzeów 2018 - UFO w Gdyni

fot. Maciej Czarniak

fot. Maciej Czarniak

Kategoria: Miejsca wydarzenia: Początek: Wstęp:
Wydarzenia inne Biblioteka Wzgórze - Gdynia, ul. Biskupa Dominika 3 19.05.2018 16:00 Płatny, kup bilety
  Gdyńskie Muzeum Motoryzacji - Gdynia, ul. Żwirowa 2C
  Emigration Museum - Gdynia, ul. Polska 1
  Эсминец КРП "Блыскавица" - Корабль-музей - Gdynia, przycumowany przy al. Jana Pawła II

Podczas zimowego sztormu, 21 stycznia 1959 roku, około 5.00 rano gdynianie zauważyli spory, płonący, czerwonej barwy obiekt lecący w kierunku basenu przy nabrzeżu polskim w porcie. Rozbijający się o taflę wody dziwny pojazd zauważyło sporo osób a on sam, niedługo po katastrofie, został wydobyty przez wojsko oraz urząd bezpieczeństwa oraz przewieziony w nieznanym kierunku.

Już następnego dnia na mieście zaczęto szeptać o upadku komety lub o lądowaniu szpiegów. Jednak na mieście coraz częściej mówiono o… kosmitach. Na plaży miejskiej dzień po katastrofie widziano tajemniczą, sześciopalczastą istotę. Wraz z pytaniem o to, co faktycznie spadło do gdyńskiego portu, w gdynianach odżyły wspomnienia o nawiedzonych miejscach i tym, co niewytłumaczalne. Niektórzy rozpoczęli też śledztwo na własną rękę…

Tegoroczna Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 19.05, odbywać się będzie pod hasłem tego, co niewyjaśnione i paranormalne. Wszystkie biorące udział w akcji instytucje na jedną noc zmienią się w strefę X, w której zwiedzający będą poszukiwać tropów rozbitego statku UFO oraz miejskich legend. Dowiemy się również co ma wspólnego błotniak z gwiezdnymi przybyszami, weźmiemy udział w warsztatach z nurkiem oraz dzięki specjalnej mapie indywidualnie będzie można przemierzać szlak niewyjaśnionych gdyńskich zagadek.

Warto przypomnieć, że wstęp do obiektów podczas Nocy Muzeów będzie kosztował symboliczne 1 zł, a w niektórych będzie bezpłatny dla wszystkich. Ta noc będzie do innych niepodobna!
 

Biblioteka Gdynia / ul. Bpa Dominika 17

16:00–01:00 Pokój ucieczki inspirowany powieścią „Marsjanin” Andy'ego Weira w podziemiach Czytelni Naukowej, filii Biblioteki Gdynia.
„Podróż na Marsa wcale nie jest niemożliwa. Można tam polecieć. Gorzej się wydostać. Szczególnie, gdy tracisz łączność z NASA, a zapasy żywności i powietrza są ograniczone.”
Czas trwania pojedynczej sesji to 30 minut.
Uwaga! Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wysłać formularz zgłoszeniowy na adres d.rybacki@bibliotekagdynia.pl.
Do zabawy zapraszamy zespoły 3-osobowe (osoby powyżej 16 roku życia). O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.

Muzeum Miasta Gdyni / ul. Zawiszy Czarnego 1

19:00 „W polu kapusty” – warsztaty ogrodnicze (warsztaty odbywają się o pełnych godzinach)
19:00 – 01.00 – Historyczna linia trolejbusowa – (do godziny 21:00 przejazdy z przewodnikiem)
19:30 „UFO, duchy, stwory – gdyńska mitologia” – wykład historyczny Michała Miegonia, prezentacja multimedialna
22:00 - 23:00 Koncert “Pin Park” / wizualizacje KINOmanual
Muzycy związani z formacjami Kristen, Robotobibok oraz kultowym serwisem Analogia.pl, autorzy płyty „Krautpark”, jednego z najwyżej ocenianych polskich wydawnictw roku 2017 wystąpią po raz pierwszy w Gdyni z niepowtarzalnym setem nawiązującym zarówno do nurtu Krautrock (Kraftwerk, Neu, Can) jak i do katastrofy UFO w porcie gdyńskim.
23:30-02:00 Dj set “Michael Warren / Gibon”
Dwóch reprezentantów młodego pokolenia Techno, House, Rave, IDM. Nieposkromiona energia, nieszablonowe myślenie i przede wszystkim granie na żywo – które za każdym razem skutkuje innymi dźwiękami. Do czego natchnie producentów kosmiczna atmosfera w mieście?
Wstęp bezpłatny

Muzeum Marynarki Wojennej / ul. Zawiszy Czarnego 1b

19:00 – Występ Orkiestry Marynarki Wojennej.
19:00 - 01:00 Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego: m.in. stanowisko Żandarmerii Wojskowej oraz pojazd podwodny Błotniak, a z kolei na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego czekać na Państwa będą grupy rekonstruktorów historycznych, wojskowa grochówka, Gdyński Szwadron Krakusów oraz wiele innych atrakcji.
19:00 - 01:00 – Wielka Nocna Gra Muzealna. Nagrody m.in. plecak wojskowy, hełm wojskowy oraz kubek metalowy w wizerunkiem ORP „Błyskawica”. Kupony do udziału w grze będą znajdować się w namiocie promocyjnym Muzeum MW na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia. Losowanie nagród odbędzie się 1 czerwca 2018 roku.
Wstęp bezpłatny

ORP Błyskawica / Aleja Jana Pawła II 1

19:00-01:00 – ekspozycja stała (Ostatnia grupa zwiedzających – wejście o 0:00)
Wstęp: 1 zł

Dar Pomorza

19:00-01:00 – ekspozycja stała, prezentacja klasycznego sprzętu nurkowego przypominającego wyglądem skafander kosmiczny oraz spotkanie z nurkiem mającym wieloletnie doświadczenie w podwodnych pracach archeologicznych.
Wstęp: 1 zł

Muzeum Emigracji w Gdyni / ul. Polska 1

19:00 - 01:00  Uwaga! Niezidentyfikowany obiekt uaktywni się podczas Nocy Muzeów w Muzeum Emigracji w Gdyni. Trzeba będzie go zlokalizować, ale nie będzie to takie proste… Pozagalaktyczna muzyka pełna niezidentyfikowanych dźwięków i sygnałów prosto z kosmosu oraz instalacje świetlne będą mylić tropy.
Pomieszczenia, niedostępne zazwyczaj dla zwiedzających, staną się scenografią tajemniczych działań. O godz. 20.00, 21.00, 22.00 i 23.00 w trzech muzealnych pokojach zobaczycie teatralne scenki, które na pewno Was zaintrygują, a niektórych wprowadzą w osłupienie. Zaczynamy na I piętrze muzeum, pod pokojem 100. Pamiętajcie, ONI są wśród nas! Autorką scenariusza wydarzeń jest nagradzana trójmiejska dramatopisarka Sandra Szwarc. (Ze względu na ograniczoną przestrzeń, obowiązuje limit miejsc. Decyduje kolejność stawienia się w wyznaczonym miejscu.)
W tę wyjątkową noc będziecie mogli wejść do zamkniętych na co dzień magazynów, po których oprowadzą Was specjaliści z Działu Zbiorów. Wejścia odbywać się będą o godz. 19.00, 20.00, 21.00, 23.00 i ostatnie – o północy. Ze względu na ograniczaną ilość miejsc na oprowadzania obowiązują zapisy, które będą prowadzone na miejscu.
O niezwykłą atmosferę dźwiękowo-muzyczną od początku do końca Nocy Muzeów zadba Marcin Dymiter – Emiter.
Wstęp bezpłatny

Muzeum Motoryzacji w Gdyni / ul. Żwirowa 2c

19:00-01:00 – ekspozycja stała, symulator zabytkowego sportowego samochodu, projekcja filmu „Futuryzm w Motoryzacji – kosmiczne trendy” (co pół godziny)
20:00-0:00 – koncert utworów w stylu retro
Wstęp: 1 zł