SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ
zamknij wybór kategorii

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

Odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy

Odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy

Odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Wstęp:
Wydarzenia inne - - - wydarzenie archiwalne Wstęp wolny

Odsłonięcie muralu Tadeusza Wendy odbędzie się 23 września 2021 o godzinie 10:00 na ul. Władysława IV 11 w Gdyni.

Rada Miasta Gdyni, w 95. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich i w 100. rocznicę rozpoczęcia budowy portu w Gdyni, ustanowiła rok 2021 na obszarze Gminy Miasta Gdynia - rokiem Tadeusza Wendy, budowniczego gdyńskiego portu. To doskonała okazja do przekazywania opowieści o wybitnym inżynierze, jego dokonaniach, życiorysie oraz poznawania tego, co ukształtowało go zarówno jako człowieka jak i projektanta.

Uroczystość odsłonięcia muralu Tadeusza Wendy, którego partnerem jest Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., odbędzie odbędzie się przy ulicy Władysława IV 11 w Gdyni, 23 września o godzinie 10:00. Data nie jest przypadkowa – tego dnia rozpoczęto prace nad budową portu tymczasowego w Gdyni. W uroczystości udział wezmą: Prezydent Miasta Gdyni Katarzyna Gruszecka– Spychała, Prezes Portu Gdynia Jacek Sadaj, Przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska, wnuczka inżyniera Hanna Wenda – Uszyńska, lider Forum Gospodarki Morskiej Gdynia Sławomir Kalicki, oraz Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder.

Mural poświęcony pamięci Tadeusza Wendy
powstał we współpracy z Port Gdynia i Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2021.

Inżynier Tadeusz Wenda

Muzeum Miasta Gdyni przez cały 2021 rok przybliża sylwetkę człowieka o nieprzeciętnej wiedzy, ale i wyobraźni – inżyniera Tadeusza Wendy. To właśnie jemu Gdynia zawdzięcza tak wiele.

Tadeusz Wenda nie tylko wskazał miejsce realizacji budowy portu, ale także zaprojektował i nadzorował budowę. Stworzył dzieło, które pozwoliło na rozwój gospodarczy kraju oraz rozwinięcie żeglugi i handlu zamorskiego. Port był dumą i chlubą nie tylko rządzących, ale całego społeczeństwa II Rzeczypospolitej. Specyficzne okoliczności i warunki, jakie zaistniały w odrodzonym po I wojnie światowej  państwie, spowodowały konieczność skoncentrowania uwagi Polaków na inwestycjach morskich. Budowa portu dawała szansę pracy i samorealizacji zarówno ogromnej grupie przedstawicieli inteligencji technicznej, specjalistów różnych dziedzin, jak i zwykłych robotników. Miasto, które tu wyrosło, stało się symbolem nowoczesności, przedsiębiorczości i rozwoju II Rzeczypospolitej.

Muzeum Miasta Gdyni
prowadzi badania, gromadzi historie mówione oraz obiekty związane z projektantem i głównym budowniczym gdyńskiego portu – Tadeuszem Wendą. Zapraszamy Was – obecnych i dawnych mieszkańców Gdyni – do współtworzenia strony www.TadeuszWenda.pl i upamiętnienia tej bardzo ważnej dla historii nie tylko Gdyni, ale i całej Polski, postaci.
 
Tradycją stało się̨, że Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w swoje urodziny przygotowuje prezent z myślą̨ o lokalnej społeczności. W tym roku z okazji 99-lecia powstania Portu Gdynia, oprócz licznych wydarzeń towarzyszących, wspólnie z Muzeum Miasta Gdyni przygotowano również serię podcastów o Tadeuszu Wendzie. Premiera pierwszego odcinka już 23 września 2021.