SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ
zamknij wybór kategorii

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

Odsłonięcie tablicy żeglarza Zbigniewa Żochowskiego

Odsłonięcie tablicy żeglarza Zbigniewa Żochowskiego (fot. Archiwum PoZŻ)

Odsłonięcie tablicy żeglarza Zbigniewa Żochowskiego (fot. Archiwum PoZŻ)

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Wstęp:
Wydarzenia inne Aleja Żeglarstwa Polskiego - - wydarzenie archiwalne Wstęp wolny

W najbliższą sobotę 25 września o godz. 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odbędzie się odsłonięcie tablicy wybitnego żeglarza Zbigniewa Żochowskiego.


To już trzecia tablica, która zostanie odsłonięta w tym roku w panteonie najsłynniejszych polskich żeglarzy. 26 czerwca podczas pomorskiego otwarcia sezonu żeglarskiego uhonorowano Henryka Jaskułę – pierwszego Polaka, który samotnie opłynął świat oraz Andrzeja Rościszewskiego, organizatora pionierskich rejsów polarnych.

W najbliższą sobotę 25 września upamiętniony w ten sposób zostanie Zbigniew „Baca” Żochowski – twórca trójmiejskich drużyn harcerskich i zasłużony nauczyciel żeglarstwa, który przybliżył morze około 2500 młodych ludzi.
Zbigniew „Baca” Żochowski urodził się 2 sierpnia 1927 roku w Krakowie, ale dorastał w Pucku. Podczas II wojny światowej osiadł w Warszawie, gdzie ukończył Szkołę Podchorążych, a w 1944 roku wziął udział w Powstaniu Warszawskim, walcząc pod pseudonimem „Longin”. Po stłumieniu powstania trafił do obozu jenieckiego w Niemczech, a do Polski wrócił w 1946 roku. Rok później zamieszkał w Gdańsku, gdzie kontynuował naukę i zaangażował się w działalność m.in. Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Na początku lat 50. Żochowski przeniósł się do Gdyni, gdzie blisko 30 lat prowadził 2 Drużynę Harcerską „Watra”. Od 1958 roku organizował obozy, prowadził rejsy i zajęcia z żeglarstwa. Był też członkiem Harcerskiego Yacht Klubu Wodnik, Jacht Klubu Morskiego Gryf i Yacht Klubu Polski Gdynia. Działał również w Gdańskiej Flocie klasy Cadet, w Wydziale Wychowania Wodnego ZHP oraz w Komisji Młodzieży w Gdańskim Okręgowym Związku Żeglarskim (obecnym Pomorskim Związku Żeglarskim). Przydomek „Baca” otrzymał zaś przez swoją drugą wielką pasję – taternictwo. Zbigniew Żochowski zmarł 23 czerwca 1992 roku.

Uroczystość odsłonięcia tablicy Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego odbędzie się w sobotę 25 września o godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego – na falochronie południowym gdyńskiego basenu żeglarskiego.
Ze względu na trwającą pandemię COVID-19 – tym którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu – przypominamy o przestrzeganiu obowiązujących zasad i ograniczeń.

Organizatorem wydarzenia jest Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info.

Tekst. Jędrzej Szerle
Fot. Archiwum PoZŻ