SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

Żeglarska Parada Świętojańska na Święto Morza

fot. Tadeusz Lademann

fot. Tadeusz Lademann

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Wstęp:
Wydarzenia inne Pomorski Związek Żeglarski - Gdynia, al. Jana Pawła II 11 23.06.2018 21:30 Wstęp wolny

Pomorski Związek Żeglarski zaprasza wszystkich żeglarzy do udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej.

Wydarzenie odbędzie się w Gdyni w ramach Święta Morza.

To już druga tego typu impreza organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski. W ubiegłym roku jedenaście jachtów i kilkudziesięciu żeglarzy popłynęło od boi GS, znajdującej się na wysokości śródmiejskiej plaży, do Orłowa i z powrotem. Tegoroczna parada, w sobotę 23 czerwca, będzie okazją nie tylko do pokazania ludziom piękna żeglarstwa, ale również wspólnego świętowania najkrótszej nocy w roku.
– Paradą chcemy nawiązać do polskich tradycji świętojańskich oraz uczcić rozpoczynające się 22 czerwca Święto Morza – mówi Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – Mam nadzieję, że w sobotnią noc wszyscy spotkamy się na Zatoce Gdańskiej.
Około godziny 21.30 jachty zgromadzą się poza linią wysokości mola orłowskiego. Tam punktualnie o 22 Żeglarska Parada Świętojańska ruszy w kierunku gdyńskiej mariny. Mimo późnej pory jachty będą dobrze widoczne z lądu – wszystko za sprawą pochodni, które zostaną zapalone przez żeglarzy.
Około 22.40 jednostki ustawią się na wysokości śródmiejskiej plaży, gdzie odbywać się będą główne obchody Nocy Świętojańskiej – Cudawianki, a ich załogi odpalą race. Następnie jachty zawiną do gdyńskiej mariny.
To nie będzie koniec imprezy. O godzinie 23 na falochronie wschodnim basenu jachtowego rozpocznie się spotkanie integracyjne dla wszystkich uczestników parady.
Skipperzy jachtów chętni do wzięcia udziału w II Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej mogą się zgłaszać do Jerzego Jałoszewskiego (tel. 604-543-210, e-mail j.jaloszewski@3-miasto.com.pl) do czwartku 21 czerwca.
Mieszkańców i Turystów zapraszamy do uczestnictwa i przyglądania się paradzie z lądu.
Organizatorem jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorem miasto Gdynia.

za: https://zeglarski.info/artykuly/zeglarska-parada-swietojanska-swieto-morza/