SZUKAJ:

WYBIERZ KATEGORIĘ
zamknij wybór kategorii

WYBRANE KATEGORIE: - wszystkie -

Kalendarz wydarzeń

PGE e-Puchar Gdynia Sailing Days

Plakat promujący PGE eSailing 2022. Granatowe tło, zielone napisy, logotypy organizatorów i sponsorów

Od 8 do 10 lipca po raz pierwszy pasjonaci żeglarstwa będą mogli śledzić w Gdyni wirtualne regaty - odbędą się na popularnej platformie Virtual Regatta, fot. mat. prasowe PZŻ

Kategoria: Miejsce wydarzenia: Początek: Wstęp:
Wydarzenia sportowe Wydarzenie online - - wydarzenie archiwalne Płatny, kup bilety

Żeglarze w Gdyni wystartują w regatach… na ekranach monitorów. E-sportowa wersja rywalizacji, która na ogół przebiega wśród szumu fal i promieni słońca to nowy sposób na żeglarskie zmagania. Już na początku lipca wirtualne regaty eSailing zagoszczą w Gdyni przy okazji Gdynia Sailing Days, a PZŻ planuje rozwój nowej odmiany sportu.


Te same wyzwania – zmienny wiatr, prądy i zmotywowana konkurencja, ale zamiast morskiej bryzy – internetowa transmisja na popularnej platformie. E-sport, czyli rywalizacja na ekranie monitora zatacza coraz szersze kręgi i do grona dyscyplin, które można uprawiać wirtualnie dołącza także żeglarstwo. O tym, jak wygląda to w praktyce i ile emocji może przynieść wkrótce przekonają się kibice i żeglarze w Gdyni.

Wirtualne regaty już w lipcu


Polski Związek Żeglarski poinformował, że zacieśnia współpracę z Polską Ligą Esportową – organizatorem wirtualnych zmagań dla profesjonalnych zawodników. Wszystko po to, aby promować nowe możliwości zaszczepienia żeglarskiej pasji, szczególnie wśród dzieci młodzieży. Jak skuteczniej dotrzeć do ich wyobraźni, jeśli nie przez wirtualną rozrywkę?

Już od 8 do 10 lipca w Gdyni zagoszczą pierwsze e-sportowe regaty rozgrywane na popularnej na całym świecie platformie Virtual Regatta – bezpłatnej aplikacji na smartfony i urządzenia mobilne oraz komputery. Wirtualne zmagania e-żeglarzy będą częścią lokalnego żeglarskiego święta, czyli kilkudniowej imprezy Gdynia Sailing Days. Oficjalna nazwa wydarzenia to PGE e-Puchar Gdynia Sailing Days.Trailer platformy do wirtualnych regat Virtual Regatta, mat. wideo: YouTube / Virtual Regatta

Rywalizację będzie można śledzić na żywo – będzie transmitowana na najpopularniejszej platformie streamingowej, Twitchu, z udziałem profesjonalnych komentatorów.

Co ciekawe, pomimo wirtualnej formuły na ekranach będzie można zobaczyć licencjonowanych żeglarzy – udział mogą brać tylko zawodnicy posiadający licencję sportową lub amatorską Polskiego Związku Żeglarskiego.

Cykl potrwa do września


Wirtualne regaty w Gdyni będą jedynie częścią szerszego cyklu, który współorganizują PZŻ, PLE i grupa PGE. Oprócz lipcowej rywalizacji na Pomorzu w planie znalazły się też otwierające cykl zawody na początku czerwca z wyścigami flotowymi oraz dwie imprezy we wrześniu, w tym PGE Mistrzostwa Polski eSailing i Wielki Finał PGE eSailing Pucharu Polski, który będzie połączony z mistrzostwami kraju w klasach olimpijskich w Gdańsku. Cały cykl zamknie rozgrywany w grudniu Zimowy e-Puchar PGE.

Warto dodać, że – jak informuje Polski Związek Żeglarski - polscy zawodnicy mają już za sobą starty m.in. w mistrzostwach świata i innych rozgrywkach międzynarodowych w eSailingu. Ta forma żeglarskich zmagań w zeszłym roku stała się też jedną z dyscyplin esportowych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jako jedne z zaledwie pięciu wirtualnych sportów w Olimpic Virtual Series.