Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1003 (603) 2011-05-20 - 2011-05-26

Chcą ratować życie innym!

Prawie dwa tysiące osób przyłączyło się w niedzielę, 15 maja na Skwerze Kościuszki w Gdyni, do grona tych, którzy chcą pomóc w walce z białaczką. Dla większości chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od „genetycznego bliźniaka". Niedzielna akcja miała m.in. na celu znalezienie dawcy dla chorego na białaczkę Macieja Bukowskiego z Gdyni. Wśród już zarejstrowanych 15 mln potencjalnych dawców na świecie, nie ma niestety genetycznego bliźniaka dla pana Macieja, który choruje od 1997 r. Najpierw zmagał się z ziarnicą złośliwą, następnie z chłoniakiem. Choroba nowotworowa zaatakowała ponownie. Obecnie niezbędny jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego dawcy.
Niedzielną akcję „Dzień dawcy szpiku dla Macieja i innych" zorganizowała Fundacji DKMS, w Polsce zarejestrowana 28 listopada 2008 roku jako organizacja typu non-profit. Oficjalnie działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Baza dawców komórek macierzystych zarejestrowanych przez fundację liczy prawie 134 tys. nazwisk.
Wciąż poszukiwani są kolejni a niedzielna akcja w naszym mieście pokazała, że są wśród nas ludzie, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka. Dla wszystkich tych, którzy 15 maja w Gdyni nie mogli być bądź dopiero teraz podjęli decyzję o oddaniu szpiku, podajemy link do strony, gdzie można się zarejstrować: https://www.dkms.pl/index.php?id=456&no_cache=1.
Przypominamy tylko, że dawcą może być osoba w wieku od 18 do 55 lat, która waży więcej niż 50 kg i nie ma zbyt dużej nadwagi. Więcej informacji na stronie internetowej: www.dkms.pl. 

ikona