1010 (610) 2011-07-08 - 2011-07-14

Gdańsk Press Photo dla gdynian!

Gdyński fotograf Kacper Kowalski zdobył Grand Prix XV Pomorskiego Konkursu Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza. Nagrodzono jego zdjęcie „Powódź z nieba - Sandomierz 2010". W kategorii „Kultura" laureatem został inny gdynianin Tomek Kamiński za fotoreportaż „Heineken Open'er Festival 2010". Kacper Kowalski otrzymał również wyróżnienie w kategorii „Fotografia spoza regionu" za fotoreportaż „Powódź nieba - Sandomierz 2010.
W konkursie wzięło udział 69 fotografików - amatorów i profesjonalistów - z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, którzy nadesłali ogółem 1069 zdjęć.
Kacper Kowalski, który zajął się fotografią dzięki swojej innej pasji - paralotniarstwu, rejestrował przebieg powodzi od 19 maja do końca czerwca 2010, latając na paralotni nad zalanym obszarem. Jego fotoreportaż, przedstawiający powódź zdobył I nagrodę w kategorii „Przyroda" w konkursie Grand Press Photo (maj 2011). Ulubioną formą przekazu Kacpra Kowalskiego są reportaże dokumentujące zmiany w społeczeństwie i naturze. Za swe prace otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. II nagrodę w konkursie World Press Photo w 2009 r., traktowanym jako fotograficzny Oscar.
Dla Tomka Kamińskiego fotografia początkowo zastępowała malarstwo i rysunek, które zawsze uwielbiał. Z czasem stała się jego pasją i ciekawym sposobem na życie. W latach 2007-2010 współpracował z Teatrem Wybrzeże, prowadząc fotograficzny zapis premierowych spektakli i życia samego teatru. Od dłuższego czasu współpracuje z Miastem Gdynia, dokumentując najważniejsze gdyńskie wydarzenia.  

ikona