1010 (610) 2011-07-08 - 2011-07-14

Rozpoczynają się Żeglarskie Dni Gdyni

Żeglarskie Dni Gdyni - 14 - 24 lipca 2011 r.

Około 500 zawodników wystartuje w regatach wchodzących w skład „Gdynia Sailing Days - Żeglarskich Dni Gdyni", które odbędą się od 14 do 24 lipca 2011. Zapraszamy na Bulwar Nadmorski i plażę w Śródmieściu, skąd najdogodniej oglądać widowiskowe wyścigi. Impreza to nie tylko sportowa rywalizacja. 23 lipca mieszkańcy i turyści będą mogli popłynąć niezwykle szybkimi jachtami i spotkać najlepszych polskich żeglarzy.


Gdynia Sailing Days - Żeglarskie Dni Gdyni odbędą się po raz dwunasty. To pierwsze w historii krajowego żeglarstwa międzynarodowe regaty organizowane cyklicznie. Obok niemieckiego Tygodnia Kilońskiego (Kieler Woche) gdyńska impreza stanowi najważniejsze święto żeglarstwa regatowego w rejonie basenu Morza Bałtyckiego. Regaty Gdynia Sailing Days liczone są do rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej. 

Żeglarskie Dni Gdyni - 14 - 24 lipca 2011 r.Na wodach okalających Gdynię odbędzie się kilka wyścigów. I tak:
- od 14 do 16 lipca najmłodsi żeglarze będą rywalizować o Puchar Trenerów w klasie Optimist. Organizatorzy przewidują udział blisko 200 zawodników;
- w dniach 18 - 20 lipca odbędzie się Puchar Miasta Gdyni w klasach:
Laser 4.7 - klasa międzynarodowa, przeznaczona dla młodzieży od lat 17;
Laser Radial - klasa przyciągająca licznie zawodników startujących w Mistrzostwach Świata i Europy. Umożliwia start juniorom, zapewniając solidną bazę wyjściową dla młodych żeglarzy, pozwalając im jednocześnie wykonać pierwszy krok w stronę żeglarstwa olimpijskiego. Laser Radial stanowi klasę olimpijską kobiet;
- Europa - zawodnicy startują na jednoosobowych jednostkach dla osób o wadze 50 - 70 kg;
RS Tera - nowa klasa szkoleniowa dla młodzieży, obecna w Polsce dopiero od września ubiegłego roku. RS Tera to nowoczesna łódka, której wymiary i ciężar powodują, że jest idealna do szkolenia dzieci i młodzieży, a przy tym jest atrakcyjna i szybka, co może podobać się młodym adeptom żeglarstwa.
Żeglarskie Dni Gdyni - 14 - 24 lipca 2011 r.- od 19 do 23 lipca będziemy mogli śledzić wyścigi Pucharu Narodów w widowiskowym match racingu. Są to rozgrywane co dwa lata Drużynowe Mistrzostwa Świata ISAF w widowiskowej formule meczowej. Każdy kraj ma prawo wystawić jedną załogę w kategorii open i jedną w kategorii kobiet. Tylko zwycięzcy regat w poszczególnych ośmiu regionach świata kwalifikują się do wielkiego finału.
- podsumowaniem imprezy będą Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie Star w dniach 22-24 lipca, czyli najstarsza i najbardziej prestiżowa klasa olimpijska jachtów regatowych, uważana za jedną z najtrudniejszych w żeglarstwie sportowym. Wystartują nasze eksportowe załogi: Mateusz Kusznierewicz - Dominik Życki oraz Maciej Grabowski - Łukasz Lesiński.
- kolejnymi zawodami wchodzącymi w skład Żeglarskich Dni Gdyni jest Puchar Polski w klasie 505 w dniach 23 - 24 lipca. Zawodnicy startują na dwuosobowych jednostkach łączących lekki i nowoczesny kadłub z wydajnym ożaglowaniem, które wyposażone są w jeden trapez.
- w sobotę 23 lipca w ramach pokazu tzw. konkurencji high performance będzie można zobaczyć i popłynąć bardzo szybkimi jachtami klasy 49-er, 29-er oraz katamaranami. Kibice spotkają się z najlepszymi polskimi deskarzami - Zofią Klepacką, Przemysławem Miarczyńskim i Piotrem Myszką, którzy w swej kolekcji mają już tytuły mistrzów świata.

Żeglarskie Dni Gdyni - 14 - 24 lipca 2011 r.

Żeglarskie Dni Gdyni - 14 - 24 lipca 2011 r.

Żeglarskie Dni Gdyni - 14 - 24 lipca 2011 r.

Żeglarskie Dni Gdyni - 14 - 24 lipca 2011 r.

Żeglarskie Dni Gdyni - 14 - 24 lipca 2011 r.

ikona