Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
1013 (613) 2011-07-29 - 2011-08-04

„Lato w teatrze”

Dwie grupy dzieci i młodzieży z Gdyni biorą udział w projekcie „Lato w teatrze". Dwutygodniowe warsztaty, podczas których uczestnicy poznają „alfabet sztuki teatru" i pod okiem profesjonalnych artystów przygotowują spektakl, prowadzą Teatr Miejski i stowarzyszenie In gremio. „Lato w teatrze" to projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W Gdyni warsztaty trwają od tygodnia.
W warsztatach Teatru Miejskiego bierze udział 26-osobowa grupa młodzieży, podopiecznych gdyńskiego MOPS-u. Zajęcia prowadzą: aktorzy - Mariusz Żarnecki i Rafał Kowal, teatrolodzy - Anna Zalewska-Ubermann, Sabina Czupryńska (także projektantka, stylistka), Marta Jezierna oraz instruktorka street dance Marta Jaremin. Wraz z młodymi uczestnikami pracują nad spektaklem „Przystań' 26. Retro Scena", inspirowany magicznymi latami 20. i 30. XX wieku. Liczba 26 nawiązuje do roku 1926, w którym Gdynia uzyskała prawa miejskie. Informuje też o wielkości grupy uczestników warsztatów (26 osób). Przedstawienie, będące owocem twórczości uczestników projektu, ich wyobraźni i kreatywności, będzie można obejrzeć dwukrotnie na Scenie Letniej Teatru Miejskiego - w sobotę 30 lipca o godz. 15.00 i w niedzielę 31 lipca o godz. 13.30. Wstęp wolny.
W 30-osobowej grupie prowadzonej przez stowarzyszenie In gremio są dzieci i młodzież z gdyńskich świetlic socjoterapeutycznych, w tym osoby niepełnosprawne. Stowarzyszenie chce nie tylko pokazać teatr jako formę wyrażania uczuć i ekspresji oraz sposób opowiadania o świecie, ale również zintegrować uczestników. Zajęcia prowadzą: aktorzy - Rafał Ostrowski, Leszek Andrzej Czerwiński, Edyta Janusz-Ehrlich, Anna Iwasiuta, muzyk Tomasz Przyborowicz, scenograf i kostiumolog Sabina Czupryńska, a także Aleksandra Ośko - malarka, grafik, dziennikarka. Uczestnicy przygotują spektakl „Romeo i Julia. Parafraza", który w sobotę 30 lipca o godz. 17.00 zaprezentowany zostanie w Klubie Osiedlowym Apteka (ul. Opata Hackiego 17 a), a w poniedziałek 1 sierpnia, również o godz. 17.00, na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Orłowie. Wstęp wolny.
Więcej informacji: www.latowteatrze.pl. 

ikona