1013 (613) 2011-07-29 - 2011-08-04

GLOBALTICA - festiwal muzyki świata

Już w najbliższy piątek startuje w Gdyni GLOBALTICA World Cultures Festival. Przez cały weekend 29-31 lipca w plenerze Parku Kolibki oraz na Scenie Letniej Teatru Miejskiego na plaży w Orlowie - rozbrzmiewać będzie muzyka świata. Na scenach zaprezentują się artyści łączący tradycję z nowoczesnością.
Piątek to pierwszy dzień koncertowej części festiwalu, którą rozpocznie kaszubski zespół Bubliczki, łączący bliskie tradycje z klezmerskimi i bałkańskimi rytmami. Po nich wystąpi estońska formacja Svjata Vatra oraz zespół Kel Assouf - saharyjscy Tuaregowie grający na gitarach elektrycznych. Jako czwarty zagra Bonga - kiedyś buntownik i rekordzista w lekkoatletyce, dziś gwiazda angolskiej sceny muzycznej.
W sobotę wieczorem na scenie wystąpi zespół Sedaa łączący muzykę azjatyckich stepów i orientalnych rytmów. Po nich pojawi się Kilema, muzyk z Madagaskaru i węgierski Besh o droM, uważany obecnie za jeden z najlepszych zespołów grających muzykę bałkańską. Jako ostatnia tego dnia zagra formacja Juan de Marcos Afro Cuban All Stars. Na scenie zobaczymy szesnastoosobowy skład pod wodzą współinicjatora legendarnego Buena Vista Social Club.
Festiwal zakończą niedzielne koncerty na Scenie Letniej Teatru Miejskiego. Usłyszymy niebiańskie głosy bułgarskiego Perunika Trio oraz zespół Dhoad - Gypsies from Rajasthan, których występom towarzyszy tancerka i fakir.
W programie: koncerty
piątek (29 lipca) Park Kolibki, godz. 19.00 - BUBLICZKI (Polska), SVJATA VATRA (Ukraina/Estonia), KEL ASSOUF (Niger/Mali/Algieria/Mauretania/Ghana/Francja), BONGA (Angola);
sobota (30 lipca) Park Kolibki, godz. 19.00 - SEDAA (Mongolia, Iran), KILEMA (Madagaskar), BESH O DROM (Węgry), Juan de Marcos AFRO-CUBAN ALL STARS (Kuba);
niedziela (31 lipca) Scena Letnia Teatru Miejskiego, godz. 19.00 - PERUNIKA TRIO (Bułgaria), DHOAD - Gypsies from Rajasthan (Indie).
Bilety do kupienia w sieciach Empik, Eventim i Ticketpro oraz w kasach na terenie festiwalu: jeden dzień - 25 zł, dwudniowy karnet - 35 zł, trzeci dzień wstęp wolny - wejściówki do odbioru w kasach festiwalu oraz kasach Sceny Letniej Teatru Miejskiego oraz w siedzibie PTTK (ul. 3 Maja 27).
- wystawa „Tuaregowie z Mali i Nigru" do 7 sierpnia w Parku Kolibki, Rotunda (lążownia). Otwarcie w piątek (29 lipca), o godz. 18.30. Wystawa fotografii Adama i Władysława Rybińskich - naukowców, fascynatów, znawców Afryki - przybliża ciekawą, a wciąż niezbyt znaną kulturę Tuaregów - ludu berberyjskiego zamieszkującego obszary Sahary, głównie w Algierii, Libii, Mali, Nigrze i Burkina Faso. Zebrane zdjęcia odbiegają od tych, jakie zwykle obrazują Afrykę. Nie ma na nich wojen, nędzy i chorób. Jest uczucie zachwytu dla piękna i różnorodności tamtejszego świata.
www.globaltica.pl  

ikona