Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
1013 (613) 2011-07-29 - 2011-08-04

Polscy harcerze na międzynarodowym zlocie

Prawie 650 polskich harcerzy wypłynęło 26 lipca promem z Gdyni do Szwecji, gdzie uczestniczą w 22. Światowym Jamboree Skautowym. Międzynarodowy zlot harcerzy, który zgromadził ponad 40 tys. młodych ludzi ze 150 krajów, odbywa się w dniach 27 lipca - 7 sierpnia na równinie, nieopodal Kristianstad. Gdynia ma swego ambasadora w postaci obchodzącego w tym roku swe 50. urodziny żaglowca „Zawisza Czarny". Jego armatorem jest ZHP, a portem macierzystym Gdynia.
Podczas zlotu harcerze w wieku 14-18 lat uczestniczą we wspólnych zajęciach dotyczących m.in. ekologii czy zdrowia, by lepiej rozumieć globalne problemy i wyzwania, uczyć się tolerancji pokonując różnice kulturowe.
Każdy kraj zaprezentuje się 4 sierpnia podczas Festiwalu Kultur. Nasza reprezentacja zaplanowała m.in. naukę najprostszych zwrotów w języku polskim, prezentację poloneza na trzech scenach jamborowych miast, układanie klocków przedstawiających polskie atrakcje turystyczne czy bicie rekordu Guinnessa w ilości osób skaczących naraz przez jedną skakankę. Goście skosztują polskich jabłek i waty cukrowej, sfotografują się z żubrem, łaciatą krową czy górnikiem i stworzą pocztówkę 3D z polskim orłem. Gościem polskiej grupy będzie Pierwsza Dama - Anna Komorowska.
Światowe Jamboree Skautowe odbywają się co cztery lata, od 1920 r. Organizowane są przez Światową Organizację Ruchu Skautowego.  

ikona