1013 (613) 2011-07-29 - 2011-08-04

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- 4.08 - 31.08 - „Piękno Odnalezione. Zamki, pałace, dwory oraz inne obiekty historyczne przywrócone do dawnej świetności" - wystawa prezentowana będzie na tarasie widokowym Muzeum Miasta.
Tegoroczna wystawa jest trzecią częścią projektu „Piękno Odnalezione", realizowanego przez Fundację „Positive Image".
Celem ekspozycji jest ukazanie dziedzictwa narodowego Polski na tle Europy. Prezentowane są fotografie barwne 29 wybranych obiektów wraz z częścią opisową w wersji polskiej i angielskiej. Przedstawono budowle historyczne, często podniesione z ruin, pieczołowicie odrestaurowane, stanowiące znakomite przykłady udanej rewitalizacji. To miejsca i obiekty z niezwykłą przeszłością. Ich przywrócenie do dawnej świetności jest świadectwem niezwykłej pasji, wielkich zmian i możliwości, jakie otworzyły się przed Polską w ciągu lat po transformacji. Majestatyczne zamki, dostojne pałace i urocze dwory. Nieprzemijająco piękne, są wizytówką Polski w zjednoczonej Europie i znakiem potęgi historii.
Strona projektu: www.castlesandpalaces.com.pl. Organizator i promotor wystawy: Fundacja Positive Image.
www.positiveimage.com.pl, www.castlesandpalaces.com.pl;
- Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 - wystawa „Ginące zawody".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny. Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.
***
Miejska Informacja zaprasza na wystawę fotografii „Polacy na rumuńskiej Bukowinie" w ramach projektu Muzeum Emigracji w siedzibie gdyńskiej Miejskiej Informacji, ul. 10 Lutego 24 (róg ul. 3 Maja). Wystawa otwarta do 14 sierpnia br. od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 18.00, w soboty, niedziele w godz. 9.00 - 16.00. Wstęp wolny.
Wystawa (fotografie autorstwa Przemysława Kozłowskiego, video autorstwa Aleksandry Widuto, montaż Andrzej Święch) przybliża życie potomków polskich emigrantów na Bukowinie.
***
Justyna Sudzik z Gdyńskiej Szkoły Społecznej oraz Galeria Sztuki „Integracja" w Gdyni mają zaszczyt zaprosić na Wystawę Pokonkursową II Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Świat wokół mnie".
Prace można oglądać w lipcu i w sierpniu 2011 roku w witrynach siedziby Centrum Integracja w Gdyni przy ul. Traugutta 2.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę fotografii Erazma W. Felcyna „Creonalia" do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV. Erazm Wojciech Felcyn wziął udział w blisko dwustu wystawach w kraju i na świecie zdobywając szereg medali i prestiżowych wyróżnień. Wiele jego zdjęć znajduje się w kolekcjach muzealnych i prywatnych. W latach 2003 - 2011 stworzył unikalną kolekcję zatytułowaną „INWAZJA - subiektywny portret śmieci". Równolegle, w latach 2007-2010, powstawał cykl portretowy „KRĄG". Jest autorem licznych prac o charakterze eksperymentalnym. Wystawa czynna do 17 sierpnia 2011 r., tel. kontaktowy: 58 622 33 11, www.artinfo.pl/profile, wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Do 25 sieprnia 2011 r. w Cafe Cyganeria przy ul. 3 Maja 27 (partner Szlaku Modernizmu) można oglądać wystawę: „Polski plakat Art Deco". Wystawa przenosi swych gości w czasie, w lata 20-30 XX wieku za sprawą wystawy polskiego plakatu Art Deco. Na ścianach kawiarni wyeksponowano 20 plakatów z reklamami butów, papierosów, linii lotniczych, samochodów, słodyczy, kosmetyków; ale i plakaty społeczne oraz reklamujące różne wydarzenia ze zbiorów Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie.
Styl Art Deco kształtował się na ziemiach polskich od początku XX wieku równolegle do nurtu europejskiego, czerpiąc inspiracje z podobnych źródeł i wyrażając się pokrewnymi środkami formalnymi, z odwołaniami klasycyzującymi i awangardowymi, głównie kubistycznymi. Ale jednocześnie w dążeniu do stworzenia stylu narodowego dostrzegamy wyraźne wpływy rodzimej tradycji i folkloru. Nowatorstwo polskich artystów sprawiło, że już w latach 20-stych XX wieku powstało pojecie Polskiej Szkoły Plakatu.
Organizator: Agencja Rozwoju Gdyni.
Partnerzy: Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Fotoplastykon Gdyński, Cafe Cyganeria.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Andrzeja Słowika „Słowik w Gdyni" w dniach od 31.07.2011 r. do 20.08.2011 r.
Wernisaż rozpocznie się 29.07.2011 r. godz.19.00 w galerii PROFILE w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 (Wzgórze Św. Maksymiliana). www.eraartprofile.pl, www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11.
Andrzej Słowik - Studia artystyczne - PWSSP w Gdańsku w 1969 r., dyplom w pracowni prof. Krystyny Łada-Studnickiej.
W Koszalinie mieszka i tworzy od 1972 roku. Dziedziny twórczości Andrzeja Słowika: malarstwo sztalugowe i architektoniczne, assemblage /Cykle: Czarne skrzynki, Okna, Kaszty i inne/ performance, instalacje, ceramika artystyczna. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach malarskich. Przygotował ponad 50 wystaw indywidualnych w kraju i poza granicami, w wielu miejscach na globie ziemskim. A wystaw zbiorowych, w których uczestniczył nie potrafi po prostu zliczyć, gdyż było ich wiele.
www.galerianapietrze.com link: Galeria Autorska Andrzeja Słowika. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Galeria-pl w Gdyni (ul. A. Abrahama 27A) zaprasza na wystawę fotografii Waldemara Jamy „Podróże". Waldemar Jama jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od początku lat 60. Wykładowca na ASP w Katowicach i w Gdańsku. Fotograf dokumentuje rzeczy świata i zmienia je w zjawiska. Tak powstają obrazy magiczne. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, tel. 504 339 568.
***
Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu" zaprasza na wystawę „Nasz świat w Twoim mieście", którą można oglądać w żółtej i do tego multimedialnej ciężarówce na placu przed Centrum GEMINI w Gdyni (ul. Waszyngtona 21) do 12 sierpnia, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 20.00. Wystawa „Nasz świat w Twoim mieście" („Our World in Your City") pozwala spojrzeć na świat z perspektywy mieszkańców innych kontynentów. Wstęp wolny. Mogą zwiedzić ją grupy zorganizowane. Zgłoszenie należy przesłać co najmniej 2 dni przed wizytą na adres: wystawa@glocaltour.org lub zadzwonić: 783 135 003. www.glocaltour.org.
***
Miasto Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni, Stowarzyszenie Fotoplastikon Gdyński, Caffe Anioł zapraszają na wystawę na Szlaku Modernizmu: „Kamienice i ulice Szlaku Modernizmu - lata 30 podróż w czasie" - w kawiarni Caffe Anioł przy ulicy Kilińskiego 6, otwartą do 23 sierpnia 2011 r.
***
Polsko - Chińska Fundacja Promocji Kultury i Sztuki DONG FENG zaprasza do Galerii Debiut (ul. Orłowska 8) na niezwykle interesującą wystawę „Tajemnice chińskiego geniuszu - odkrycia i wynalazki" Wystawa czynna codziennie do 31.08.2011 r. w godz 11.00 - 20.00. Wstęp: 5 zł, 10 zł rodzinny -20 zł. Można także nabyć unikalne chińskie herbaty, akcesoria do jej parzenia, oraz płyty CD z chińską muzyką tradycyjną.
***
Zapraszamy do Klubu Marynarki Wojennej na wystawę „Gdy rozum śpi... Rysunki Andrzeja Krauzego 1970 - 1989".
Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Rysunki ilustrują historię ostatnich dwóch dekad PRL. W krzywym zwierciadle przedstawiają absurdy oficjalnej propagandy sukcesu i życie codzienne Polaków. Wielokrotnie wstrzymywane przez cenzurę, niektóre publikowane po raz pierwszy. Wśród nich szczególnie przejmujące są obrazy stanu wojennego. Polska Krauzego to przede wszystkim kraj panoszącego się, siejącego strach chama, który ma nad sobą Starszego Brata urzędującego na Kremlu. Różnica między tymi krajami wynika chyba nie tylko z tego, że artysta ma takie, a nie inne poglądy, ale także z tego, że dzieła jego powstawały na bieżąco, były systematycznie prowadzonym rejestrem zła w najróżniejszych jego przejawach: od pałowania przez ZOMO po upokarzające przepychanki w kolejkach. Andrzej Krauze - absolwent warszawskiej ASP. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją książkową, plakatem.
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest od 2.08.2011 r. do 4.09.2011 r., w godz. 8.00- 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć Marysi Gąseckiej - gdańszczanki, córki operatora filmowego. Przez blisko dziesięć lat była współrealizatorem cyklicznego magazynu telewizyjnego „Motorsport" emitowanego na antenie TVP Gdańsk. Od czterech lat współpracuje z redakcją dwumiesięcznika „Extremium". Pracowała na planie filmów dokumentalnych „Herman Goering Karriere", „Atak na Europę", „Ku chwale ojczyzny" oraz „Czarny Czwartek, dlaczego?". Przez kilka lat zajmowała się fotografią sportową. Realizowała fotosy do filmów (m.in. „Czarny Czwartek, Janek Wiśniewski padł"). Jest laureatką stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Sopotu w roku 2011 roku. Fotografie z kolekcji „Closer" powstały w listopadzie 2008 roku na terenie Stoczni Gdańskiej. Prezentują metalowe elementy wyposażenia stoczni.
Na wernisaż zapraszamy 4 sierpnia 2011 r. o godz. 17.30 Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia - Chylonia. Wstęp wolny! Wystawę można zwiedzać od 4 do 30 sierpnia br. w godzinach otwarcia biblioteki. 

ikona