Uwaga! Skrócił się termin przerwy w dostawie ciepłej wody. OPEC już napełnia sieć. Szczegóły w komunikacie.
1014 (614) 2011-08-05 - 2011-08-11

Gdyńscy piechurzy zdobyli Holandię

Pięcioosobowa drużyna z Gdyni ukończyła 200-kilometrowy marsz „De 4 daagse" w Holandii. Byli jedynymi Polakami wśród 45 tys. uczestników z całego świata, którzy wystartowali w 95. edycji tej imprezy.
„De 4 daagse" to czterodniowe marsze w okolicach holenderskich miast Nijmegen i Arnhem, znanych z operacji „Market Garden" i największe na świecie coroczne ćwiczenia rezerwistów i regularnej armii. W marszach, organizowanych od 95 lat, zawsze w lipcu, mogą uczestniczyć piechurzy z całego świata. W tym roku wzięły w nim udział kontyngenty wojskowe z Holandii, Niemiec, Danii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Kanady czy Norwegii. Na trasie można było spotkać nawet Japończyków i Australijczyków.
Nie zabrakło tym razem ochotników z Polski, dokładniej - z Gdyni. Byli to: Aleksandra i Radosław Tyślewiczowie, Dariusz Biernacki, Tomasz Bartkowiak i Marek Sokołowski. Drużyna cały czas maszerowała z flagą swojego rodzinnego miasta. Druga powiewała nad obozem ekipy.
Piechurzy musieli codziennie pokonywać dystans 50 km w maksymalnym czasie 13 godzin, czasem po asfalcie, a także ulicami i betonowymi drogami dla traktorów przecinającymi wielkie pola kukurydzy, przy temperaturze 22º C w cieniu. Pokonali wzniesienia i pontonowy most. Największym wyzwaniem dla uczestników było jednak... wczesne wstawanie. Każdego dnia na linii startu trzeba było stawić się o godz. 4.00!
Piechurzy, którzy ukończyli marsz, otrzymali odznaczenia holenderskiej królowej - złote medale „De 4 daagse".
Nie wszyscy dotarli do mety. Tegoroczny marsz ukończyło niespełna 38,5 tys. osób.  

ikona