1015 (615) 2011-08-12 - 2011-08-25

W Domku Żeromskiego spotkanie z leśnikiem i architektem krajobrazu

13 sierpnia w Domku Żeromskiego w Orłowie odbędzie się spotkanie z leśnikiem Witoldem Ciechanowiczem z Nadleśnictwa Gdańsk (z siedzibą w Gdyni) oraz z Agnieszką Kowalewską - architektem krajobrazu. Początek o godz. 16.00.

Będzie można porozmawiać o pracy gdyńskich leśników, ochronie zwierząt i drzewostanu, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Orłowa, Redłowa i Kolibek.

Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Lasów Państwowych - największej w Unii Europejskiej organizacji zarządzającej lasami należącymi do Skarbu Państwa, które zajmują niemal jedną trzecią powierzchni Polski. Gdynia jest w jeszcze lepszej sytuacji, gdyż lasy zajmują 45% jej powierzchni. Leśnicy chronią środowisko naturalne, zwiększają zasoby leśne kraju, wzbogacają ich skład gatunkowy, gospodarują zwierzyną leśną.

Ważną rolę w edukacji ekologicznej pełnią także architekci krajobrazu, współpracujący z leśnikami. Architekt krajobrazu Agnieszka Kowalewska, opowie o walorach najcenniejszego lasu w Gdyni - rezerwatu przyrody Kępa Redłowska i zasadach korzystania z niego, w związku z opracowanym projektem udostępnienia rekreacyjnego i edukacyjnego. Przypominamy, że Kępa Redłowska to lasy miejskie i Nadleśnictwo Gdańsk nimi nie zarządza.

Poruszymy też problematykę bezpieczeństwa i przepisów związanych z wyprowadzaniem psów i poruszaniem się rowerem po lesie. Nawiążemy do projektu rewitalizacji leśnych ścieżek rowerowych, realizowanego przez Nadleśnictwo Gdańsk wraz z Miastem Gdynia. Szczególnie gorąco zachęcamy do udziału w spotkaniu i konstruktywnych rozmów miłośników spacerów z psem po lesie i rowerzystów uwielbiających leśne ścieżki.

Organizatorem spotkania jest Towarzystwo Przyjaciół Orłowa.

Warto dodać, że Organizacja Narodów Zjednoczonych rok 2011 ustanowiła Międzynarodowym Rokiem Lasów. Główne hasło obchodów Miedzynarodowego Roku Lasów „Lasy dla ludzi" podkreśla, jak ogromne znaczenie mają one w życiu każdego z nas. Las łagodzi klimat, daje ludziom na całym świecie drewno, leki i środki do życia, wreszcie pomaga wypocząć i zregenerować siły. Na spotkaniu chcemy więc zwrócić szczególną uwagę na miejsce, w którym bardzo lubimy przebywać, a o którym często niewiele wiemy i nie zawsze umiemy się tam właściwie zachować.

Wstęp wolny.

ikona