1015 (615) 2011-08-12 - 2011-08-25

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1:
- do 25.09 - „Przyjrzyj się! - Modernizm Gdyni" - Fotografie Zbigniewa „Piotra" Piotrowskiego. Wystawa wpisuje się w wydarzenia propagujące architekturę Gdyni, które odbywają się na przełomie lata i jesieni - Weekend Architektury (19-21 sierpnia) oraz Dzień Gdyńskich Zabytków (25 września). Towarzyszą im również wycieczki po mieście, liczne wystawy i konkurs fotograficzny pt. „Gdyński modernizm w obiektywie". Zapraszamy do obejrzenia blisko 40 ujęć modernizmu w Gdyni oraz zachęcamy do poznawania gdyńskiej architektury;
- do 31.08 - „Piękno Odnalezione. Zamki, pałace, dwory oraz inne obiekty historyczne przywrócone do dawnej świetności" - wystawa prezentowana na tarasie widokowym Muzeum Miasta. Prezentowane są fotografie barwne 29 wybranych obiektów wraz z częścią opisową w wersji polskiej i angielskiej. Przedstawiono budowle historyczne, często podniesione z ruin, pieczołowicie odrestaurowane, stanowiące znakomite przykłady udanej rewitalizacji.
- w dniach 22.08 - 18.09 - VI Międzynarodowe Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej „Barwy i Faktury - Gdynia 2011". Zapraszają Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART i Muzeum Miasta.
Strona projektu: www.castlesandpalaces.com.pl. Organizator i promotor wystawy: Fundacja Positive Image.
- Domek Abrahama przy ul. Starowiejskiej 30 - wystawa „Ginące zawody".
Wystawy zmienne i stałe można oglądać codziennie poza poniedziałkiem w godzinach od 10.00 do 17.00. Wstęp: od wtorku do czwartku, w soboty i niedziele, bilety w cenie: normalny 7 zł i ulgowy 4 zł, w piątek wstęp wolny.
Więcej informacji: www.muzeumgdynia.pl.

***
Do 26 sierpnia 2011 r. w Galerii „Ratusz" prezentowana jest wystawa pokonkursowa „your POINT of VIEW" - studenckiego konkursu urbanistyczno-architektonicznego na zagospodarowanie placu przed Centrum „GEMINI". Zadaniem postawionym przed studentami było zaprojektowanie przestrzeni publicznej u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Waszyngtona w Gdyni (przed głównym wejściem do Centrum „GEMINI"). Wpłynęło 38 prac, nadesłanych przez studentów architektury kilkunastu uczelni z całego kraju. Spośród nich przyznano 3 nagrody i 4 równorzędne wyróżnienia.
***
Miejska Informacja zaprasza na wystawę fotografii „Polacy na rumuńskiej Bukowinie" w ramach projektu Muzeum Emigracji w siedzibie gdyńskiej Miejskiej Informacji, ul. 10 Lutego 24 (róg ul. 3 Maja). Wystawa otwarta do 14 sierpnia br. od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 18.00, w soboty, niedziele w godz. 9.00 - 16.00. Wstęp wolny.
Wystawa (fotografie autorstwa Przemysława Kozłowskiego, video autorstwa Aleksandry Widuto, montaż Andrzej Święch) przybliża życie potomków polskich emigrantów na Bukowinie.
***
Justyna Sudzik z Gdyńskiej Szkoły Społecznej oraz Galeria Sztuki „Integracja" w Gdyni zapraszają na Wystawę Pokonkursową II Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Świat wokół mnie".
Prace można oglądać w sierpniu 2011 roku w witrynach siedziby Centrum Integracja w Gdyni przy ul. Traugutta 2.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę fotografii Erazma W. Felcyna „Creonalia" do lokalu artystycznego „Tygiel" w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV. Wystawa czynna do 17 sierpnia 2011 r., tel. kontaktowy: 58 622 33 11, www.artinfo.pl/profile, wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Do 25 sierpnia 2011 r. w Cafe Cyganeria przy ul. 3 Maja 27 (partner Szlaku Modernizmu) można oglądać wystawę: „Polski plakat Art Deco". Wystawa przenosi swych gości w czasie, w lata 20-30 XX wieku za sprawą wystawy polskiego plakatu Art Deco. Na ścianach kawiarni wyeksponowano 20 plakatów z reklamami butów, papierosów, linii lotniczych, samochodów, słodyczy, kosmetyków; ale i plakaty społeczne oraz reklamujące różne wydarzenia ze zbiorów Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie.
Organizator: Agencja Rozwoju Gdyni.Partnerzy: Miasto Gdynia, Stowarzyszenie Fotoplastykon Gdyński, Cafe Cyganeria.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę malarstwa Andrzeja Słowika „Słowik w Gdyni" do 20.08.2011 r. w galerii PROFILE w Gdyni, ul. Wojewódzka 7 (Wzgórze Św. Maksymiliana). www.eraartprofile.pl, www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11.
www.galerianapietrze.com link: Galeria Autorska Andrzeja Słowika. Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia.
***
Galeria-pl w Gdyni (ul. A. Abrahama 27A) zaprasza na wystawę fotografii Waldemara Jamy „Podróże". Waldemar Jama jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Fotografią zajmuje się od początku lat 60. Wykładowca na ASP w Katowicach i w Gdańsku. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr tel. 504 339 568.
***
Miasto Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni, Stowarzyszenie Fotoplastikon Gdyński, Caffe Anioł do 23 sierpnia 2011 r. zapraszają na wystawę na Szlaku Modernizmu: „Kamienice i ulice Szlaku Modernizmu - lata 30 podróż w czasie" - w kawiarni Caffe Anioł przy ulicy Kilińskiego 6.
***
Klub Marynarki Wojennej „Riviera" zaprasza na wystawę „Gdy rozum śpi... Rysunki Andrzeja Krauzego 1970 - 1989".
Wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Rysunki ilustrują historię ostatnich dwóch dekad PRL. W krzywym zwierciadle przedstawiają absurdy oficjalnej propagandy sukcesu i życie codzienne Polaków. Wielokrotnie wstrzymywane przez cenzurę, niektóre publikowane po raz pierwszy. Wśród nich szczególnie przejmujące są obrazy stanu wojennego. Polska Krauzego to przede wszystkim kraj panoszącego się, siejącego strach chama, który ma nad sobą Starszego Brata urzędującego na Kremlu.
Wystawa w Małej Galerii im. admirała floty Andrzeja Karwety czynna jest do 4.09. 2011 r., w godz. 8.00 - 15.00 oraz w sob. i nd. na życzenie. Wstęp wolny.
***
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę zdjęć Marysi Gąseckiej - gdańszczanki, córki operatora filmowego. Przez blisko dziesięć lat była współrealizatorem cyklicznego magazynu telewizyjnego „Motorsport" emitowanego na antenie TVP Gdańsk. Od czterech lat współpracuje z redakcją dwumiesięcznika „Extremium". Pracowała na planie filmów dokumentalnych „Herman Goering Karriere", „Atak na Europę", „Ku chwale ojczyzny" oraz „Czarny Czwartek, dlaczego?". Przez kilka lat zajmowała się fotografią sportową. Realizowała fotosy do filmów (m.in. „Czarny Czwartek, Janek Wiśniewski padł"). Jest laureatką stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Sopotu w roku 2011 roku. Fotografie z kolekcji „Closer" powstały w listopadzie 2008 roku na terenie Stoczni Gdańskiej. Prezentują metalowe elementy wyposażenia stoczni.
Wstęp wolny.
Wystawę można zwiedzać do 30 sierpnia br. w godzinach otwarcia biblioteki w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni Filia nr 18, ul. Kartuska 20, Gdynia - Chylonia.
***
Do 31 sierpnia 2011 r. w godz. otwarcia biura TMG tj. w poniedziałki środy i piątki od godz. 11.00 do 15.00 oraz we wtorki i czwartki od godz. 13.00 do 17.00, Koło Plastyków im. prof. Wacława Szczeblewskiego zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa oraz biżuterii autorstwa Izabeli Fołta.
Towarzystwa Miłośników Gdyni mieści się przy ul. Władysława IV 51.
***
Do 21 sierpnia w Galerii Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa 96/98 można oglądać wystawę prac finalistów konkursu „Gdynia City Transformers". Przedmiotem konkursu było wykonanie projektu osłony na istniejące obudowy skrzynek elektrycznych znajdujących się na ul. Świętojańskiej. Celem konkursu jest podniesienie jakości wizualnej przestrzeni naszego miasta. Ogłoszenie zwycięzców konkursu odbędzie się 19 sierpnia, natomiast wręczenie nagród nastąpi w ramach „Dni Architektury" (które trwają 19-21 sierpnia 2011 r.).
***
Galeria Debiut (ul. Orłowska 8) zaprasza na niezwykle interesującą wystawę „Tajemnice chińskiego geniuszu, odkrycia i wynalazki" przygotowaną przez Polsko-Chińską Fundację Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng. Eksponaty prezentują starożytne wynalazki kultury chińskiej, ale i te z czasów trochę późniejszych, z dziedziny astronomii, matematyki, medycyny, architektury, techniki, militariów i rolnictwa, które często funkcjonowały w Chinach na kilka wieków przed odkryciami europejskimi.
Wystawa czynna codziennie od godz. 11.00 do 20.00. Bilety w cenie: ulg.- 5 zł, norm. - 10 zł, rodzinny - 20 zł. W chińskim sklepiku nabyć można oryginalne, unikalne herbaty oraz akcesoria do jej parzenia, porcelanowe pałeczki, przybory do kaligrafii, artykuły dekoracyjne oraz ciasteczka z wróżbą.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza do lokalu artystycznego „TYGIEL" w Gdyni, ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV na wystawę fotografii znanego białoruskiego artysty Aleksandra Losminskiego pt. „KANAŁ AUGUSTOWSKI" od 19 sierpnia do 15 września 2011 r.
Wernisaż - 18.08.2011 r. o godz. 19.00.
Na fotografiach będzie można zobaczyć kanał augustowski od strony Białorusi.
Wystawa dofinansowana przez Gminę Gdynia. Strona internetowa: www.eraartprofile, www.artinfo.pl/profile, tel. 58 622 33 11.

ikona